Památník Terezín společně s Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou vzpomínku pod názvem Jom ha-šoa, tedy Den vzpomínání na oběti holokaustu, pořádal ve čtvrtek po devětadvacáté.
Lidé si v Terezíně, kam zavlekli nacisté v letech 1941 až 1945 na 155.000 Židů z celé Evropy, připomněli kromě jiných českého klavíristu, skladatele klasické a jazzové hudby a organizátora kulturního života v terezínském ghettu Gideona Kleina, od jehož narození letos uplyne 100 let. Tento nadějný umělec zemřel rukou nacistů ve věku pouhých 25 let.
Osud desetitisíců Židů z celé Evropy, kteří prošli terezínským ghettem, připomínaly do roku 1989 jen Židovský hřbitov ze 70. let a pietní místo u řeky Ohře, kam nacisté vhodili popel svých 22 000 obětí. Odhaduje se, že v důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek zemřelo v ghettu 35 000 lidí. Většina ostatních pak zahynula po transportu ve vyhlazovacích táborech.
Terezínských obětí bylo tolik, že poslední jména zazní v roce 2340. Památku na oběti uchovávají nyní například Muzeum ghetta a stálé expozice věnované literární, hudební, výtvarné a divadelní tvorbě vězňů bývalého ghetta. V nich se každoročně koná i řada vzpomínkových a kulturních akcí. Nejbližší bude výtvarně-dokumentární výstava děl ze sbírky Památníku Sachsenhausen s názvem Umělci a koncentrační tábor. Vernisáž se uskuteční ve IV. dvoře Malé pevnosti 7. května 2019.