Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školám chybí žáci

Česko

Soukromé střední školy, vzniklé v době nedostatku volných míst, mají potíže. Rodiče těžko hledají důvod, proč platit školné.

Do tradičně velmi žádaného pražského gymnázia Arabská se před pěti lety hlásilo na 150 míst celkem 320 uchazečů o studium. Letos se o stejný počet volných míst uchází pouze 167 mladých lidí.

Podobná situace je i v mnoha dalších dříve silně obléhaných školách, kde dnes probíhá první kolo přijímacích zkoušek. Alespoň pokud jde o čtyřleté studijní programy. Důvodem přitom není žádné přesměrování zájmu na jiné školy, ale populační pokles. Patnáctiletých je zkrátka méně.

Pro žáky je to dobrá zpráva. Pro některé střední školy pak horší. Zejména pro ty, kde je počet přihlášených nižší než předpokládaný počet přijímaných. Ty zpravidla ani nepořádají přijímací zkoušky a nabírají uchazeče jen na základě prospěchu na základních školách, často nikterak vynikajícího.

Lákají studenty na notebook zdarma Specifická je situace soukromých středních škol, které v devadesátých letech vznikaly na základě poptávky po studiu převyšující nabídku studijních míst. Dnes, když se šance na přijetí na veřejné školy silně zvýšila, nemají rodiče mnoho důvodů posílat děti někam, kde se vybírá často nemalé školné. Tedy pokud tato soukromá škola nenabízí něco zcela jedinečného či něco navíc.

Privátní vzdělávací instituce většinou sázejí na intenzivnější výuku jazyků. Ale například síť soukromých gymnázií EDUCAnet, která působí ve velkých městech (Praha, Kladno, Pardubice, České Budějovice, Brno, Ostrava), staví vedle všeobecných znalostí taky na studium informačních technologií a sportovního managementu. Kromě toho dostane každý student při nástupu ke studiu notebook, a pokud má dobré studijní výsledky, může si ho po ukončení studia ponechat. Jiné soukromé školy se zase řídí heslem: kdo dřív přijde, ten dřív mele. Pořádají jakési předběžné přijímací řízení, takže dnes, kdy nastal oficiální termín, už mají žáky de facto nabrané.

Větší zájem je o osmiletý a šestiletý gymnaziální cyklus, do nějž žáci nastupují po páté, resp. sedmé třídě základní školy. To proto, že ministerstvo školství kapacitu víceletých gymnaziálních programů omezuje, aby se neúměrně nevylidňoval druhý stupeň základních škol. Například pražské Gymnázium Nad Alejí má do primy na 60 míst 214 přihlášených, gymnázium Jana Nerudy v Praze 1 do šestiletého cyklu na 60 míst 140 uchazečů.

Dvě soukromá gymnázia, která jsme oslovili, však mnoho přihlášek do osmiletého cyklu letos zatím neregistrují. Pražské Gymnázium pod Vyšehradem jich do poloviny minulého týdne mělo na stole jen šest.

Pražský magistrát s informacemi zaspal Není pochyb, že i mezi patnáctiletými uchazeči o čtyřletý gymnaziální cyklus bude určité procento těch, kteří se na vybranou školu neprobojují. Je však velmi pravděpodobné, že v dalších kolech najdou volná místa na jiných gymnáziích. Jejich seznam najdete na webových stránkách krajských úřadů, kde se většinou rychle proklikáte ke kýžené informaci. Nechvalnou výjimkou byla v posledních letech Praha. Magistrátní stránky sice zásadně vyhověly požadavku na zveřejnění volných míst, avšak rodiče museli hledat po jednotlivých školách. Pro letošek slibuje odbor školství nápravu, ale tu sliboval už loni.

Pokud se dítě na vámi zvolenou školu nedostalo, nemusíte propadat panice. Míst je totiž opravdu víc než kdy dříve a pravděpodobnost, že schopnosti žáka nenajdou naplnění, je velmi malá. Spíš než podcenění schopností hrozí proto jejich přecenění. Spousta rodičů totiž trvá na maturitě, i když jejich potomek má ke všeobecně vzdělávacím předmětům víceméně záporný vztah a jeho nadání pro ně je přinejmenším diskutabilní. Přitom žáci, kteří se dnes hlásí na střední školu, už budou pravděpodobně skládat jednotnou maturitní zkoušku, kterou nebude možné jen tak ošidit.

Na druhé straně je třeba uklidnit ty, kdo se obávají, že současní patnáctiletí studenti budou třeba muset povinně napříště maturovat z matematiky.

Nebudou. Matematika zůstává i nadále předmětem ryze výběrovým. Pravda, počítá se do budoucna s tím, že ředitel každé školy bude moci určit, že v jeho vzdělávacím ústavu povinným maturitním předmětem je. To by však musel vyhlásit nejméně tři měsíce před podáváním přihlášek do prvního ročníku.

***

Přijímačky na SŠ v číslech

Loňský rok Loni se na všechny střední školy v České republice hlásilo na 147 tisíc uchazečů.

Z toho skoro 106 tisíc projevilo zájem o školy ukončené maturitní zkouškou.

Úspěšnost v prvním kole přijímacího řízení činila loni ve školách s maturitou 80 %. To se týkalo i čtyřletých gymnázií.

Nižší úspěšnost (60 %) zaznamenali statistici u osmiletých gymnázií a ještě nižší (jen 51 %) u šestiletých gymnaziálních cyklů. Před třemi lety V roce 2005 se na střední školy hlásilo v Česku 161 000 žáků, tedy o 14 tisíc víc než loni.

Z toho na střední školy s maturitou podalo přihlášku v 1. termínu 114 tisíc uchazečů, to je o 8 tisíc méně než loni.

Úspěšnost v 1. kole přijímacích zkoušek činila u maturitních oborů jen 75 %, tedy o 5 % méně než v roce 2007.

U osmiletého cyklu to bylo 52 %, u šestiletých gymnázií 44 %.

Co se čeká letos Přesná čísla o počtech přihlášených a přijímaných zatím nejsou k dispozici, patnáctiletých však ubývá. V loňském ročníku jich

bylo 700 víc než v letošním. Populační křivka klesá i v případě jedenácti- či dvanáctiletých, kteří se hlásí do primy osmiletých gymnázií, a třináctiletých, kteří usilují o přijetí do šestiletého studijního cyklu.

Počet studijních míst naopak dlouho stoupal a opačnou tendenci zatím nenabral.

Z toho plyne, že konkurence klesá, a šance na přijetí na vybranou střední školu naopak roste.

Odborné školy a učební obory Specifická je letos i situace u učebních oborů. Ty trpí na rozdíl třeba od víceletých gymnázií spíše nedostatkem než nadbytkem uchazečů.

Ani o tradičně oblíbených oborech, jako je automechanik nebo kadeřnice, nelze říct, že by byly přeplněné.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat