Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školní rok začne pro všechny žáky 1. září, uvedl Plaga. Opatření se budou řídit podle ‚semaforu‘

Vzdělávání

  15:47aktualizováno  21:14
Praha - Nový školní rok začne pro všechny žáky 1. září ve školách. Při běžné výuce se budou ale dodržovat přísnější hygienická pravidla. Případná opatření proti koronaviru se budou řídit takzvaným semaforem pro oblasti s různým rizikem nákazy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Semafor ukáže rizikové oblasti v Česku, v současnosti by žlutá svítila pouze v Praze

Novinářům to po úterním jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) řekl šéf resortu školství Robert Plaga (ANO).

Podle Plagy do škol nastoupí všichni žáci a žačky. „Není v plánu ani v žádném ze scénářů, že by se dělily třídy, a 1. září se do škol vracejí všichni žáci ve standardních třídách,“ řekl Plaga.  „Chceme, aby školy fungovaly, jak nejnormálněji to půjde,“ řekl novinářům Vojtěch. Není podle něho na místě odkládat začátek školního roku nebo říkat, kdo do školy půjde a kdo ne.

Dál budou platit doporučení dodržovat přísnější hygienická pravidla, podobně jako na jaře. Ve školách by se tak podle ministra mělo například dbát na zvýšenou dezinfekci rukou nebo častější větrání. Manuály s doporučeními k fungování škol budou podle ministra k dispozici v týdnu od 17. srpna, aby se školy mohly na začátek školního roku připravit. Doporučení by se měla týkat i škol v přírodě, fungování družin či kroužků.

Učitele straší návrat jarní improvizace. Školy ale stále netuší, co je čeká v případě dalšího úderu covidu

Nošení roušek se bude řídit podle rozhodnutí hygieniků v jednotlivých krajích nebo v celé ČR. „Pokud v průběhu podzimu nastane povinnost nosit roušky v celé české společnosti, tak samozřejmě české školy nebudou výjimkou,“ uvedl. Jinak by se podle něj tato povinnost měla shodovat s doporučenými opatřeními v takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví, který bude označovat riziko nákazy v jednotlivých okresech. „To znamená, že pokud máme čtyři režimy semaforu, tak se dají předpokládat čtyři různé režimy opatření ve školách,“ řekl Plaga.

Dvoutýdenní on-line výuka jen při nejhorším stupni

V případě, že by se ve škole vyskytla nákaza, měla by podle ministra o jejím případném uzavření rozhodovat krajská hygienická stanice podle konkrétní situace. Hygienická opatření či upravený režim jídelen ale podle něj budou směřovat k tomu, aby nebylo nutné zavírat celé školy, ale spíše jen jednotlivé třídy.

Stejně se vyjádřil Vojtěch, podle kterého by opatření měla být co nejvíce individuální a lokální. „Není důvod za každou cenu zavírat celou školu kvůli jednomu nakaženému žákovi nebo studentovi. Do karantény půjde třída, nikoli celá škola,“ uvedl.

Pokud by se někde epidemie zhoršila na nejvyšší stupeň rizika, bylo by podle Plagy možné dočasné dvoutýdenní uzavření škol a přechod na on-line výuku.

Pro vysvědčení si budou moci dojít všichni žáci najednou. Vláda odmítla dvojí přijímací zkoušky na střední školy

Ministerstvo připravilo návrh zákona, který řeší možnost distanční výuky pro případ zesílení epidemie. Vláda ho zatím neschválila. Návrh počítá s rychlým legislativním přijetím. Ministr doufá, že ho Sněmovna projedná na podzim. Rozpočet ministerstva se v souvislosti s potřebou dovybavit školy na výuku na dálku letos zvýšil o 300 milionů korun. Do konce srpna chce dát Plaga na vládu návrh, jak by se peníze měly mezi školy rozdělit. „Proplaceno to dostanou nejpozději v druhé polovině měsíce října,“ řekl.

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla do druhého pololetí uplynulého školního roku. Od 11. března byly školy plošně zavřené, otvírat se začaly postupně a částečně až po dvou měsících. Do konce školního roku byla docházka dobrovolná a děti se mohly učit i z domova. Do základních škol chodilo v minulém školním roce zhruba 953 000 dětí a do středních škol 424 000.

Autor:

Mohlo by vás zajímat