Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Školský výbor je pro zrušení povinné maturity z matematiky, na odkladu se neshodl

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Sněmovna možná zruší plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Hlasovat pro vládní návrh novely, která to předpokládá, v pondělí poslancům doporučil školský výbor. K pozměňovacímu návrhu na odklad jejího zavedení o dva roky nezaujal stanovisko. O výsledcích neveřejného jednání výboru informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

O návrhu by měli poslanci rozhodnout ve třetím čtení na schůzi Sněmovny, která začne v úterý. Podle platného zákona by studenti některých oborů museli poprvé skládat maturitní zkoušku z matematiky v roce 2021.

Vládní návrh počítá s tím, že by si studenti mohli vedle povinné češtiny nadále vybrat mezi státní maturitou z matematiky, nebo z cizího jazyka. Státní zkouška by se navíc měla omezit jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků by se měly přesunout zpět do škol.

Zrušení povinné maturity z matematiky, jak to ministr školství Robert Plaga (ANO) prosadil ve vládě, podpořili v druhém kole opoziční Piráti spolu s ODS a KDU-ČSL. Argumentovali v souladu s ministrem tím, že výuka matematiky neodpovídá tomu, aby maturitu z tohoto předmětu zvládli zejména studenti středních odborných škol.

Dvouletý odklad prosazovala někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) spolu s bývalými rektory technických univerzit Karlem Raisem a Ivo Vondrákem (oba za ANO). Před druhým čtením to většinově podpořil i sněmovní školský výbor, který ale dnes k tomuto návrhu nezaujal stanovisko. Valachová už dříve uvedla, že odklad by měl dát ministerstvu čas pro dokončení úprav ve vzdělávání před zavedením zkoušky.

Plaga po druhém kole hlasování ve Sněmovně řekl, že debata poslanců není racionální, a nemůže proto vyloučit ani to, že oba návrhy „spadnou pod stůl“ a matematika bude povinná podle platného zákona od příštího roku.

Stále jsou nejasnosti

Podle zastánců zrušení povinné maturity z matematiky zkouška vztah žáků k předmětu nezlepší. Záleží to podle nich spíš na kvalitě výuky. Domnívají se také, že by se za dva roky při odkladu nepodařilo ve výuce dohnat to, co nyní na kvalitě postrádá. Upozorňují na to, že stále není jasné, jaké znalosti by vlastně povinná maturita z matematiky měla testovat.

Mezi úpravami, které podle Lednové výbor podpořil v souvislosti s novelou k maturitám, je i návrh poslance Julia Špičáka (ANO), podle kterého by musel Cermat nově zveřejňovat zadání zkoušek či klíče správných řešení úloh nebo informace o organizaci zkoušek včetně ověření platnosti testů. Výbor se vyslovil také například pro možnost škol zakázat školním řádem používání mobilních telefonů ve vyučování nebo pro to, aby školy mohly z peněz od státu financovat i dopravu na vzdělávací akce, dodala mluvčí.

Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z nich neuspělo. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než předloni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice naopak stoupala.

Plán zrušit povinnou maturitu z matematiky hodnotili už dříve někteří kritici jako populistický. Záměr naopak v uplynulých měsících podporovaly Unie školských asociací CZESHA, unie a konfederace zaměstnavatelských svazů a Česká středoškolská unie. Proti se vyslovila Asociace ředitelů gymnázií či Svaz průmyslu a dopravy.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.