Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školy vyzkouší státní maturitu už letos

Česko

Desítky škol využijí možnost absolvovat už nyní ústní profilovou zkoušku z českého a cizího jazyka podle státních pravidel

PRAHA Stejně jako tisíce jejich vrstevníků měli studenti Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově letos ještě maturovat podle starých pravidel. Státní maturita na všechny totiž čeká až příští školní rok. Čtvrťáci na holešovském gymnáziu si ale státem řízenou maturitu vyzkouší už za pár měsíců. Ne sice celou, ale alespoň její část. Vedení školy se totiž rozhodlo už nyní zkusit profilové ústní maturitní zkoušky z českého a cizího jazyka formou, která koncepci nové maturity odpovídá.

„Zájem využít tuto možnost vyšel od samotných vyučujících, kteří se na státní maturitu už dlouhou dobu připravují. Chtějí vědět, jak to v praxi bude celé vypadat a probíhat,“ vysvětlila ředitelka gymnázia Blažena Kubíčková.

Pro její gymnazisty navíc není žádnou novinkou používat při ústních zkouškách takzvané pracovní listy. Ty škola používala i doposud. „Teď budou mít pouze jinou podobu a jinou formu,“ dodala.

Pro studenty není navíc fakt, že si již letos vyzkouší část státní maturity, zřejmě žádné překvapení. Holešovská škola je jednou z těch, která se poctivě účastní všech aktivit spojených s přípravou na státní maturity. „Letošní maturanti byli seznamováni s organizací nové maturitní zkoušky i v průběhu loňského roku. Mluvili jsme o tom i s jejich rodiči,“ vysvětlila Blažena Kubíčková. Její škola ale není jediná, která se rozhodla již letos absolvovat část testů státní maturity. Za posledních pár dnů se o tuto možnost zajímalo zhruba dvě stě škol z celého Česka. „Více než sedmdesát z nich si již stáhlo pracovní listy poté, co se zaregistrovali a zvolili formu účasti v projektu,“ vysvětlil Petr Habáň, tiskový mluvčí Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které státní maturitu připravuje. Kromě studentů a učitelů je zkouška prospěšná i pro hodnotitele testů. Ti si budou moci poprvé vyzkoušet v praxi znalosti a dovednosti, které získali v průběhu školení. „Našim cílem bylo vyjít vstříc například těm ředitelům, učitelům a žákům, které zaskočil roční odklad startu nové maturity,“ vysvětlil šéf Cermatu Pavel Zelený.

Školy mají na výběr, jak se do celého projektu zapojí. Buď si můžou pracovní listy, které budou nově součástí každé ústní maturity, stáhnou ze stránek Cermatu, nebo použijí celou jeho metodiku.

Novinka: dvě vysvědčení Už je navíc jasné, jak bude vypadat dokument, který studenti dostanou po absolvování státní maturity. Dostat by ho měli i po účasti v generálce. Kromě běžného maturitního vysvědčení totiž nově obdrží i certifikát, ve kterém bude dopodrobna rozepsáno, jak kdo obstál ve státních zkouškách.

V tom bude uvedeno, nejen jestli uspěl či neuspěl v každé i dílčí zkoušce každého předmětu, ale i jak si vedl procentuálně a kdy zkoušku vykonal. Navíc zde bude i percentilové umístění, které jasně hovoří o faktickém pořadí studenta a je hlavně pro vysoké školy. „Vysoké školy budou hned vědět, kolikátý v pomyslném žebříčku podle úrovně úspěšnosti každý student skončil,“ uvedl Zelený. A to nejen celkově, ale i v rámci svého vzdělávacího oboru. Například tedy mezi gymnazisty.

Přestože by měla státní maturita odstartovat již příští školní rok a ministryně školství i šéf Cermatu tvrdí, že je zkouška pro start dostatečně připravená, přišly nyní školské odbory s tím, že chtějí zrušení celého projektu. Na odboráře se nedávno obrátili iniciátoři petice proti maturitě. Tu podepsalo 165 škol, kterým se nelíbí třeba to, že učitelé nedostanou zaplaceno za účast na školeních k maturitě a že školení musí absolvovat opakovaně.

Maturita v novém

Generální zkouška státních maturit proběhne letos v říjnu.

Účast škol je na ní nepovinná, jiná generálka ale maturanty nečeká.

Samotná státní maturita má odstartovat příští školní rok. Nově budou maturanti dostávat hned dvě maturitní vysvědčení. Kromě standardního dostanou i takzvaný Protokol o výsledcích zkoušek maturitní zkoušky. Stejný dokument dostanou i po absolvování generální zkoušky.

Jak bude nové vysvědčení vypadat? 1 Výsledky hodnocení Informace, zda student v každé (i dílčí) zkoušce uspěl či neuspěl. 2 Úspěšnost žáka v % Informace, jak si maturant v každém předmětu vedl procentuálně.

3 Percentilové umístění (v oboru vzdělání a celkově) Zásadní informace pro vysoké školy, která jasně hovoří o faktickém pořadí studenta. Každá VŠ bude okamžitě vědět, jak si maturant vedl a kolikátý v podle úrovně úspěšnosti skončil.

A to jak celkově ze všech maturantů, tak mezi studenty ze stejného oboru vzdělání.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...