Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pozice Šlachty je pevná, ujistil Tuhý. Plánuje vznik centrály pro boj s organizovaným zločinem

Česko

  8:34aktualizováno  12:49
PRAHA - Policie chce vytvořit Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý. Cílem jejího vzniku podle něj údajně není někoho odstavit z funkce a pozice šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty je pevně zakotvená. Tuhý tak reagoval na informace, že chystaná změna má Šlachtu odstavit z funkce. Pokud plán získá podporu, mohla by začít fungovat v roce 2020.

Policejní prezident Tomáš Tuhý foto: Petr TopičMAFRA

Cílem vzniku centrály je podle Tuhého to, aby se boj proti organizovanému zločinu vedl z jednoho místa. „Není to nic neobvyklého,“ prohlásil Tuhý. Činnost police by měla být efektivnější než nyní. Podobně podle Tuhého pracují i policejní sbory v jiných zemích, jako je Rakousko, Francie, Německo či Velká Británie. Centrálu chce zřídit také Europol, dodal.

Reorganizaci nyní projednávají poslanci. Někteří návrh kritizují. Podle Zdeňka Ondráčka, který dříve působil na Odboru korupce Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), hrozí díky sloučení ÚOOZ a ÚOKFK odchod zkušených policistů. Sloučení kritizuje i poslanec Ivan Gabal, podle něhož se o tomto kroku nejednalo ani v koalici.

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek řekl bez bližších podrobností, že šéfové stran dostali o slučování informaci. „Vyslechli jsme si pouze zdůvodnění policejního prezidenta a doplnění ministra vnitra s tím, že jsem si se zájmem vyslechl věci, které tam říkal ministr spravedlnosti a ministr financí,“ uvedl vicepremiér. „Na úsudek si ještě počkám. Určitě se o to budu dál zajímat, je tu dopis nejvyššího státního zástupce, a to jsou všechno věci, které je potřeba dobře promyslet, protože situace je velmi citlivá,“ dodal. Návrhem se zabývá také sněmovní bezpečnostní výbor.

Zvýšení počtu policistů

Plánovaná reorganizace policie podle Tuhého navazuje na dřívější koncepci, která chce v příštích čtyřech letech zvýšit počet policistů o 4000, aby bylo ve sboru přes 44 000 lidí. Nabírání nových policistů by podle Tuhého mělo ovlivnit i vznik centrály proti organizovanému zločinu. „Pokud bychom policisty dobrali, tak jsem přesvědčen, že by se koncepce mohla naplnit v roce 2020,“ řekl Tuhý.

Šéfžalobce Zeman napsal kvůli možnému pádu Šlachty ostrý dopis premiéru Sobotkovi

V médiích se objevily informace, že nové plány policie mají za cíl sloučit dva elitní útvary - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a Útvar pro odhalování finanční kriminality a korupce. Tím by se měl vyřadit ze hry šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Policejní prezident to dnes odmítl, nikdo podle něj o svou pozici nepřichází. „Každý z manažerů má budoucnost v těchto útvarech. Pokud bude mít zájem (Šlachta) se podílet na spoluproblematice, kterou zabezpečuje, jeho místo je tam pevně zakotveno,“ řekl Tuhý. Připustil také, že by mohl postoupit na „vyšší úroveň“.

Destabilizační krok?

Před záměrem sloučit oba útvary varoval například i Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který napsal dopis premiérovi Sobotkovi. Zeman tvrdí, že sloučením Šlachtova ÚOOZ s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), se může vyšetřování nejzávažnějších kauz v zemi fakticky zastaví.

Plán, o němž LN informovaly minulý týden, hodnotí těmito slovy: „Sloučení obou útvarů povede ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci. Mohu jen doufat, že uvedené následky nebudou tak fatální, aby došlo ke zmaření či podstatnému ztížení stíhání závažné organizované trestné činnosti, ať už hospodářského anebo korupčního charakteru.“

Případné sloučení kritizuje i Nadační fond proti korupci a česká pobočka Transparency International. Její ředitel David Ondračka uvedl: „Vyšetřování organizovaného zločinu i finanční kriminality je složitá a dlouhodobá činnost a tento krok ji může destabilizovat. Takovou zásadní reorganizaci není možné navrhnout v pátek a v pondělí podepsat. Bez adekvátní debaty celá akce působí velmi účelově a nedůvěryhodně.“ Podle něj se změna chystá v nepochopitelném utajení, zbytečně se s ní spěchá a nepředchází jí seriozní odborná debata.

„O plánovaném sloučení ÚOKFK a ÚOOZ se mezi odbornou i laickou veřejností šíří pochybnosti o jeho účelovosti. Způsob, jakým se na sloučení pracuje, vzbuzuje dojem, že cílem není vyšší efektivita dotčených útvarů, ale snaha v tichosti a bez adekvátní pozornosti rozbít relativně dobře fungující systém a tým lidí, který otevřel vyšetřování řady závažných kauz, což v minulosti nebylo samozřejmé. Vaše argumenty jsou nutné, aby se dalo porozumět účelu celé systémové změny,“ píše TI na svých stránkách.

Autoři: ,