Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skončí vláda? Čeká nás strašlivé jednání, říká Schwarzenberg

Česko

  9:40
PRAHA - Zástupci vládních stran se ve formátu K9 odpoledne budou snažit o definitivní dohodu a podpis dodatku ke koaliční smlouvě. Jednání bylo svoláno na 16 hodin do budovy úřadu vlády. Mělo by vyřešit vleklé spory okolo dalšího setrvání Věcí veřejných v koaličním kabinetu.

Špičky vládní koalice se opět nedohodly (zleva Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John) foto: ČTK

VV svou další účast ve vládě podmínily podepsáním dodatku ke koaliční smlouvě do konce června. Konání schůzky potvrdily dva dobře informované zdroje.

ČTĚTE VÍCE O POŽADAVCÍCH VV

Naposledy se K9 sešla v neděli večer, kdy její účastníci definitivní dohody nedosáhli. TOP 09 a ODS došla prý trpělivost s dalšími požadavky VV a odmítly pokračovat v diskusi o programové části dohody. Dojednáno je podle stran "99 procent" diskutovaných bodů. VV ale dosud dávaly najevo, že je pro ně důležité i ono jedno nedomluvené procento, tedy mimo jiné závazek nesnižovat peníze na platy ve školství a financování dopravní infrastruktury.

Server iHned.cz v souvislosti s dnešní schůzkou citoval předsedu TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který ji označil za "další strašlivé jednání". Lídr TOP 09 nicméně předpokládá, že vrcholní zástupci koalice se sejdou, aby definitivně podepsali dodatek ke koaliční smlouvě.

Nejmenší vládní strana také trvá na personálních změnách v kabinetu, ve kterém má podle původní dohody nárok na čtyři křesla. VV nyní žádají nahrazení nestraníka v čele ministerstva dopravy Radka Šmerdy členem své strany a zvažují nabídku premiéra Petra Nečase (ODS), aby se první místopředsedkyně VV Karolína Peake stala vicepremiérkou a šéfkou legislativní rady vlády.

Autoři: ,