Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skončí xenofobní Ortel mezi ‚slavíky‘? Kromě hlasujících rozhodnou i právníci

Česko

  8:00
PRAHA - Xenofobní skupina Ortel nemá místo v anketě Český Slavík Mattoni na sto procent jisté. O osudu kapely v soutěži totiž možná nakonec rozhodne někdo úplně jiný než samotní hlasující. Případnou stopku Ortelu totiž mohou vystavit právníci hlavního sponzora společnosti Mattoni. Zopakoval by se tak scénář z roku 2013, kdy z ankety vypadl vítěz - rapper Řezník.

Zpěvák kontroverzní kapely Tomáš Ortel v klipu písně Mešita. foto: Youtube.comReprofoto

Do hlasování v anketě Český slavík se letos výrazně promítá i vlna xenofobie. V soutěži o nejlepší kapelu se dere vzhůru xenofobní formace Ortel, jejíž frontman Tomáš Ortel v minulosti působil v neonacistické skupině Conflict 88.

Zlatý slavík ve stínu xenofobního Ortelu. Šiky extremistů atakují soutěž o kapelu roku

Zatímco loni skončila kapela, o níž se v roce 2007 zmínila Bezpečnostní informační služba do své výroční zprávě o extremismu, hned pod bronzovými „Kryštofy“, letos by hudebníci mohli ochutnat i stupně vítězů. K hlasování pro problematickou skupinu totiž burcují například extremisté z Národní demokracie. Výzvy k podpoře Ortelu, který půjčil svoji skladbu Hadr zakázané Dělnické straně, zaplavil i sociální sítě.

Problém s xenofobní kapelou zatím neřeší organizátoři slavíka z agentury Musica Bohemica. Tedy alespoň do doby, než skončí hlasování. „Už mnoho let platí zásada, že v průběhu hlasování se naše agentura jako vyhlašovatel ankety k žádnému interpretovi nevyjadřuje. Nebylo by to fér vůči nim, ani vůči ostatním,“ napsal za pořadatele Jaroslav Těšínský.

Stejně se tváří i generální sponzor soutěže společnost Karlovarské minerální vody. „Plně se ztotožňujeme s postojem organizátora ankety Český Slavík. Zejména souhlasíme s tím, že Slavík je pouze odrazem momentálního stavu naší společnosti, jejích nálad a sympatií,“ napsal na dotaz serveru Lidovky.cz mediální zástupce Pavel Novák.

Přitom ještě před dvěma lety byla Mattoni v přístupu k nominovaným interpretům o něco ostřejší. Tehdy pro vulgární texty tlačila na vyloučení rappera Řezníka, který se s přehledem stal vítězem soutěže v kategorii zvané Hvězda internetu.

Řezník vyloučen, a co Ortel?

Mattoni však nevyloučila, že i Ortel by mohl potkat dva roky starý osud rappera Řezníka - kapela by tak teoreticky mohla přijít po ukončení hlasování o všechny hlasy. „Po skončení hlasování se všechny došlé hlasy i vše ostatní vyhodnotí a posoudí se, zda není něco v rozporu s pravidly ankety. Tak tomu bylo i v roce 2013 v případě (když byl vyloučen rapper Řezník - pozn. red.) ,“ potvrdil za Mattoni Novák.

Tomáš Ortel zazpívá 17. listopadu pro extrémistickou Národní demokracii.
Národní demokracie Adama Bartoše vyzývá k podpoře kapely Ortel.

O osudu kapely Ortel, která proslula nejvíce svým songem s názvem Mešita kolujícím často po oprotiislámských fórech a skupinách, by tak mohli nakonec rozhodovat právníci. „Vše záleží na vyhodnocení po skončení hlasování a na případném posouzení expertními právníky, pokud to bude potřeba,“ nastínil možný plán Novák.

Ani televize Nova, která bude v sobotu 28. listopadu vysílat živý přenos ze slavnostního vyhlašování, nehodlá proti Ortelu zasahovat. „Společnost Musica Bohemica jako organizátor se rozhodla zařadit kapely podle preferenci diváků, a my toto rozhodnutí respektujeme,“ uvedla mluvčí Novy Anna Suchá.

Mlčící zpěváci

Muzikanti z předních míst žebříčku oblíbenosti se k účasti kontroverzní skupiny Ortel v anketě nechtěli vyjádřit.

Serveru Lidovky.cz většina z nich vůbec neposlala vyjádření. Když je redakce přímo oslovila, řekli, že se věcí odmítají jakkoli zabývat a že mají na práci důležitější věci. „K tomu asi ani nebudeme vyjadřovat, to je úplně zbytečné,“ uvedl například manažer zpěvačky Ewy Farne Michal Wronka.

Komentář odmítla sdělit i zpěvačka Aneta Langerová. Zpěvák Michal Hrůza svůj názor na Ortel také neuvedl, slavnostního večera se však nezúčastní.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!