Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skončil další elitní detektiv. I přes sliby policejního šéfa

Petr Lessy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Lessy | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Patřil k elitním detektivům, které loni osobně přemlouval policejní prezident Petr Lessy, aby neodcházeli od sboru. Vydrželo to jen půl roku.

Petr Vincenz, jenž vedl operativce na odboru závažné hospodářské trestné činnosti protikorupční policie, nyní odešel. Definitivně.

"Jsem rád, že takto zkušený detektiv u policie zůstává,“ pochvaloval si loni na podzim Lessy, že Vincenze přemluvil, aby zůstal. V té době měl Vincenz na kontě například kauzu severočeských soudců podezřelých z korupce. S posledním březnem však Vincenzova policejní kariéra skončila.

Vincenz není jediným detektivem, který odchází

"Odcházím zarmoucen," řekl Vincenz v rozhovoru pro server Lidovky.cz. "Nedostatečné materiální i personálním zajištění a netransparentní kariérní pravdila," vypočítal hlavní důvody definitivního odchodu Vincenz a současně odhalil, proč loni zůstal.

Vincenz: Systém? Kdepak, s korupcí bojují nahodilé skupinky policistů

Pracoval v ústecké expozituře policejní inspekce, poslední rok strávil v protikorupční policii, kde řídil takzvané operativce, tedy detektivy, kteří sbírají informace v terénu. Nyní definitivně končí. Proč?

Lidovky.cz: Kam odcházíte? Není to náhodou firma, kterou jste v minulosti vyšetřoval?
To opravdu ne. Odcházím na post provozního ředitele společnosti Centropol Holding. Nabídku jsem dostal od vlastníka firmy, kterého znám dlouhá léta.

Lidovky.cz: O tom, že odcházíte, se psalo už loni v říjnu. Co se stalo, že jste tenkrát neodešel?
Svou výpověď jsem dal z objektivních důvodů: vyhodnocení stavu policie a její výhledy do budoucna. V žádném případě jsem si svou výpovědí nedělal prostor pro vyjednávání.

Celý rozhovor s odcházejícím detektivem si přečtěte zde.

Lessy jej tehdy nalákal na konkurz na šéfa krajské policie. Výběrové řízení se však nekonalo.

Protikorupční policie loni zažila dramatický odliv kádrů: odešel mimo jiné její náměstek Jiří Veselý či detektivové František Zahálka, Petr Krömer a Zdeněk Ondráček, kteří se zabývali případy korupce při armádních zakázkách, například nákupu tatrovek či gripenů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!