Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skončilo vyšetřování exdůstojníka BIS Petržílka. Měl vynášet odposlechy Béma a Janouška

Česko

  17:16
PRAHA - Čtyři roky vyšetřovali policisté bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby (BIS) Jana Petržílka. Podle obvinění policie z roku 2013 měl Petržílek vynášet ven odposlechy rozhovorů mezi bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem a nechvalně známým podnikatelem Romanem Janouškem. Odposlechy měl dávat agentuře ABL Víta Bárty. Co ale bude s Petržílkem teď, navrhnou žalobci až za několik týdnů.

Na konec vyšetřování upozornil server iRozhlas.cz.  „Vyšetřování v této věci již bylo ukončeno. Nebylo ještě ukončeno s žádným návrhem a obvinění se nyní seznamují se spisem. V rámci tohoto seznamování mají možnost žádat kopie nebo doplnit nějaké důkazy a s tím se musí státní zástupce vypořádat,“ řekla Radiožurnálu mluvčí pražských městských žalobců Štěpánka Zenklová.

V roce 2013 obvinili detektivové jak Petržílka, tak Víta Bártu, bývalého politika Věcí Veřejných a majitele bezpečnostní agentury ABL. Petržílek měl před volbami 2010 odposlechy na jednom večírku Bártovi předat. Celá kauza ale probíhá v režimu utajení a tak se k čerstvě uzavřenému vyšetřování nechce nikdo vyjadřovat.

Tradiční politiky zničila média, tvrdí Bém. Podle Škromacha musí najít ČSSD svého Fica

Státní zástupce by nyní měl rozhodovat o návrhu na žalobu, nejdříve se však obvinění musí s vyšetřovacím spisem seznámit. Kvůli utajení však nelze konstatovat, proč vyšetřování trvalo tak dlouho. Petržílkův advokát Lukáš Trojan si již dříve stěžoval na průtahy v šetření. Radiožurnálu se vyjádřil pouze skrze SMS.  „Bohužel tato kauza se vyznačuje onou nepříjemností, že je z velké části v režimu utajení a v zásadě k ní tak nelze nic říct. Procesně jsme ve fázi seznámení se se spisem, ale tento úkon prozatím neskončil,“ napsal Trojan.

Útržky z rozhovorů naznačují, že Janoušek, který měl na magistrátu značný vliv, řešil s Bémem četné kauzy týkající se pražského magistrátu. Kvůli tajnému režimu vyšetřování se však zdá, že se možná už nikdy nedozvíme, co spolu Mazánek a Kolibřík, jak se Bém s Janouškem titulovali, přes telefon domlouvali.

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...