Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtvrtině lidí se nelíbil Zemanův výstup na Albertově. Víc jich ale s prezidentem souhlasí

Česko

  14:22
PRAHA - Téměř čtvrtině lidí, přesněji 24 procentům, se nelíbí způsob, jakým prezident Miloš Zeman letos uctil památku 17. listopadu. Naopak 29 procentům se to líbí. S odvoláním na výsledky šetření agentury Median to v neděli uvedla Česká televize.

Miloš Zeman měl na Albertově projev 17. listopadu. foto:  David Neff, MAFRA

Zeman stál při oslavách na pražském Albertově například vedle představitelů Bloku proti islámu a jeho šéfa Martina Konvičky. Dostalo se mu za to kritiky například od předsedy vlády Bohuslava Sobotky.

Z výsledků šetření také vyplynulo, že rovné čtvrtině lidí je jedno, jak Zeman uctil památku 17. listopadu, a 22 procent to nedokáže posoudit.

Bublan: Zemanovo chování je nehoráznost. Džihádisté se z toho budou radovat

„Většině voličů Miloše Zemana se to líbilo, většině voličů Karla Schwarzenberga (Zemanova soupeře z prezidentské volby) se to nelíbilo, ale existují i výjimky,“ řekl ČT sociolog Daniel Prokop. Prezidentovo počínání podle něj kritizují hlavně lidé z větších měst a s vyšším vzděláním. Zemana naopak podporuje ta část společnosti, která souhlasí s názorem, že je přehlíženou částí společnosti.

Anketa

Líbilo se vám, jak prezident Miloš Zeman uctil 17. listopad?

ANO 936
NE 1252

Ministr obrany Martin Stropnický řekl v Otázkách Václava Moravce v reakci na výsledky šetření, že on by si vedle představitele Bloku proti islámu Martina Konvičky nestoupl. „Jestliže naše společnost v této složité situaci něco skutečně nepotřebuje, tak je to nějaké dělení, nějaké prohlubování příkopů, nějaké extrémní názory,“ poznamenal.

Stropnického oponent v debatě místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil za nestoudné, že prezident místo toho, aby se v takto vypjatých situacích snažil společnost sjednotit a dát ji naději, tak ji nadále rozděluje. Podle něj se prezident postavil vedle lidí, kteří svými výroky připomínají Itálii 20. let nebo Německo 30. let minulého století a je to pro něj naprosto nepřijatelné.

Zeman vedle Bloku proti islámu? Už chyběl jen Vandas, zní z rozzlobené ČSSD

Premiér Sobotka pátečním Hospodářským novinám řekl, že prezident by neměl vystupovat na akci xenofobní sekty šířící nenávist. Zeman se podle něj projevem 17. listopadu na pražském Albertově po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. Zeman oponoval tím, že jeho projev islamofobní nebo nenávistné formulace neobsahoval.

Také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier Zemana kritizoval. Podle něj hlava státu pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti.

Konvičku neznám, muslimy bych do koncentračních táborů nezavíral, říká Zeman

„Já jsem ho viděl poprvé v životě a celá tato akce nebyla organizována panem Konvičkou, jak některá média mylně tvrdí?“odpověděl Zeman Blesku na otázku, jak dobře se zná s Martinem Konvičkou z iniciativy Islám v ČR nechceme.

S návrhem na zavírání muslimů předneseným právě konvičkou Zeman nesouhlasí.„Já s tím zásadně nesouhlasím, ale to není výrok, který pronesl na tomto shromáždění. Já bych muslimy nezavíral do koncentračních táborů, ale doporučoval jim, aby s nesnažili infiltrovat Evropu,“dodal Zeman.

Blok proti islámu, jehož představitelé Zemana doprovázeli při vystoupení na Albertově, zastává negativní postoj k uprchlíkům a odmítá jejich přijímání. Příznivci uskupení vyzývají k úplnému vytlačení muslimů z Česka. Na několika letošních akcích zaměřených proti islámu se objevili příznivci neonacistických či krajně pravicových organizací.

Autoři: ,

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....