Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skripal prý spolupracoval s českými bezpečnostními složkami, sešel se s nimi i v Praze

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. | foto: ČTKAP

PRAHA Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal, na kterého podle Britů zaútočilo Rusko nervově paralytickou látkou typu novičok, byl v kontaktu s českými bezpečnostními složkami. Sešel se s nimi minimálně dvakrát, jednou přímo v Praze a následně ještě ve Velké Británii. S odkazem na vlastní zdroje o tom informuje web časopisu Respekt. Údajně kvůli rozkrývání ruské agenturní sítě.

Podle serveru Respekt.cz měl Skripal v ruských tajných službách větší roli, než se běžně uvádí. Měl být šéfem personálního oddělení tamní vojenské rozvědky GRU, což mu umožnilo získat přehled o rozmístění jejích agentů v Evropě. V některých případech měl znát i jejich identitu. To se mu hodilo při spolupráci s Brity.

Právě kvůli vazbě na Brity, kterým mezi lety 1995 a 2004 nejprve vynášel informace z ruské rozvědky za peníze jako dvojitý agent, se měl dostal i do Česka. V roce 2004 byl zatčen a strávil 6 let ve vězení, než byl vyměněn za deset ruských špionů chycených v Americe. Následně již pracoval na odhalení ruské agenturní sítě, což se pojilo i se setkáními s bezpečnostními partnery Británie. Prahu podle Respektu Skripal navštívil nejméně jednou, a to v roce 2012.

Policista před barem Mill, kde byly nalezeny zbytky chemické látky, která...
Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě...

Návštěva prý byla krátká, ale pro Česko přesto plodná. I proto se s ním zástupci zdejší bezpečnosti sešli ještě ve Velké Británii. Zdroje týdeníku také sdělili, že nemají důvod se domnívat, že by útok na Skripala měl s Českem něco společného.

Británie z otravy Skripala a jeho dcery Julie jednoznačně viní Rusko, které však vinu popírá. Incident vyvolal diplomatickou krizi. Ruské tajné služby údajně Skripala sledovaly přinejmenším posledních pět let. Útok se Skripalovi a jeho dceři podařilo přežít, podle odborníků za tím stojí rychlá a profesionální práce lékařů a množství a skupenství nervové látky novičok, se kterým se setkali.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.