Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skripal prý spolupracoval s českými bezpečnostními složkami, sešel se s nimi i v Praze

Česko

  14:35
PRAHA - Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal, na kterého podle Britů zaútočilo Rusko nervově paralytickou látkou typu novičok, byl v kontaktu s českými bezpečnostními složkami. Sešel se s nimi minimálně dvakrát, jednou přímo v Praze a následně ještě ve Velké Británii. S odkazem na vlastní zdroje o tom informuje web časopisu Respekt. Údajně kvůli rozkrývání ruské agenturní sítě.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. foto: ČTKAP

Podle serveru Respekt.cz měl Skripal v ruských tajných službách větší roli, než se běžně uvádí. Měl být šéfem personálního oddělení tamní vojenské rozvědky GRU, což mu umožnilo získat přehled o rozmístění jejích agentů v Evropě. V některých případech měl znát i jejich identitu. To se mu hodilo při spolupráci s Brity.

Právě kvůli vazbě na Brity, kterým mezi lety 1995 a 2004 nejprve vynášel informace z ruské rozvědky za peníze jako dvojitý agent, se měl dostal i do Česka. V roce 2004 byl zatčen a strávil 6 let ve vězení, než byl vyměněn za deset ruských špionů chycených v Americe. Následně již pracoval na odhalení ruské agenturní sítě, což se pojilo i se setkáními s bezpečnostními partnery Británie. Prahu podle Respektu Skripal navštívil nejméně jednou, a to v roce 2012.

Policista před barem Mill, kde byly nalezeny zbytky chemické látky, která...
Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě...

Návštěva prý byla krátká, ale pro Česko přesto plodná. I proto se s ním zástupci zdejší bezpečnosti sešli ještě ve Velké Británii. Zdroje týdeníku také sdělili, že nemají důvod se domnívat, že by útok na Skripala měl s Českem něco společného.

Británie z otravy Skripala a jeho dcery Julie jednoznačně viní Rusko, které však vinu popírá. Incident vyvolal diplomatickou krizi. Ruské tajné služby údajně Skripala sledovaly přinejmenším posledních pět let. Útok se Skripalovi a jeho dceři podařilo přežít, podle odborníků za tím stojí rychlá a profesionální práce lékařů a množství a skupenství nervové látky novičok, se kterým se setkali.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat