Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škrlovou děsil pan Hansen a teta Emilka

Česko

  13:13
BRNO - Barboru Škrlovou prý týrali stejně brutálně jako bratry Ondřeje a Jakuba. Krajskému soudu v Brně, který tzv. Kuřimskou kauzu již druhým dnem projednává, to řekla sama obviněná, kterou podle jejich slov navíc sexuálně zneužívali. To, že mohla být Škrlová i obětí, podpořila výpovědí i další obviněná, Kateřina Mauerová.

Barbora Škrlová u soudu foto: Tomáš HájekLidové noviny

Kateřina Mauerová byla vedoucí brněnského Domu dětí a mládaže Paprsek, kde podle Škrlové týrání začalo. Nejprve ji Kateřina a Hana Bašová zvané teta Nenci začaly zavírat do jedné z menších místností. Násilí se pak stupňovalo. Kateřina Mauerová

Škrlová prý byla pravidelně bita, byla svazována, musela se plazit po zemi, jíst ze země, jíst pomočené jídlo i vlastní zvratky. Před příchodem do Paprsku prý Škrlová vážila 70 kilogramů, později vlivem mučení zhubla na 40 kilogramů. Léčila se s epilepsií. Byly jí podávány léky - údajně až 12 prášků za den s injekcemi aplikovanými Kateřinou.

Trest - vibrátor v ústech
Neobvykle brutální roli v týrání měla sehrát Hana Bašová. Při týrání  se průběžně vydávala za deset různých postav. Měnila podle nich oblečení, chování i hlas. Nejhorší postavou byl "pan Hansen" a "teta Emilka".

Součástí mučení bylo pravidelné podávání hlášení. Chyby byly násilně trestány. Při útocích měla Bašová dávat Škrlové do úst vibrátor. Nátlak trval až do chvíle, kdy se z Barbory Škrlová změnila v Aničku.Eskorta vede Barboru Škrlovou chodbou brněnského krajského soudu, který 18. června pokračoval v projednávání kuřimské kauzy.

Ještě před tím se ale Škrlová účastnila s chlapci Ondrou a Jakubem pobytu na "ústavní chatě". Měl přiblížit obětem pobyt ve velmi drsném výchovném ústavu. Výlet na chatu ve Veverské Bítýšce u Brna představoval pro tuto trojici několikadenní velmi rafinované týrání.

Škrlová trvrdí, že ji Klára Mauerová, které říkala maminka, bila páskem a bambusovou tyčí. Nejméně desetkrát jí údajně spálila cigaretou. Při týrání museli hoši i Škrlová tvrdit, že se jim takovéto zacházení líbí. Oběti byly prý píchány jehlami a musely se plazit po zemi.

Škrlová se prý účastnila sadomasochistických praktik
K nejdrsnějším praktikám mělo patřit mazání výkalů po tváři Škrlové, k němuž byl prý přinucen Ondra. "Museli jsme sahat na Ondru a lízat jej po celém těle. Já jsem se z toho zhroutila. Maminka Klára pak na mě dala nohu a několikrát mě tyčí bouchla mezi nohy," uvedla Škrlová.

Líčila dále, že se účastnila sexuálních sadomasochistických praktik s lidmi, jimž říkala zákazníci. Podle některých médií sice znalci dospěli k závěru, že Škrlová neměla nikdy pohlavní styk, nicméně ona sama popisuje, jak jí zákazníci "pronikali do břicha" při pobytu v Bítýšce.

"Čtyři lidé do mě pronikli určitě. Slyšela jsem pak, jak mluví o placení," tvrdí žena, které ve skutečnosti hrozí až osm let vězení za týraní Ondry. Ten měl být údajně sexuální zneužíván při pobytu v chatě i matkou Klárou.

Konkrétně je Škrlové kladeno za vinu, že Ondru topila v lavoru s vodou. Škrlová to přiznala. Uvedla ale, že tak činila pod silným psychickým nátlakem, a to za situace, kdy se obávala, že bude zabita, pokud to neprovede. Také Kateřina Mauerová dnes potvrdila, že k tomuto jednání byla Škrlová přinucena.Jan Škrla

Další obviněný Jan Škrla uvedl, že Barbora byla patrně týrána Kateřinou. Ta Barboru přinutila, aby po odhalení případu nekomunikovala s pracovníky brněnského centra Klokánek. Navíc měla Barbora za úkol před nimi utajit svá četná zranění.

Škrlová si podle svých slov není vědoma, že by byla ikonou náboženské sekty odštěpené od Hnutí grálu. Připustila ale, že její otec Josef Škrla, jeho kamarád Viktor Skála, Kateřina Mauerová i jiní lidé z jejich nejbližšího okolí "nosili hvězdičky". Zda je to symbol nějakého řádu ale nevysvětlila.

Kateřina Mauerová, Hana Bašová, Jan Turek i Jan Škrla dnes také odmítli obžalobu, která je viní z týrání chlapců. Z toho je ve své úterní výpovědi obvinila i matka hochů Klára Mauerová.

Kateřina Mauerová připustila, že se sestrou dostávaly instrukce z mobilního telefonu. Neuvedla bližší podrobnosti. Instrukce posílal podle Kláry Mauerové tajemný "pan doktor" - psycholog, který radil s léčbou údajné Aničky (ve skutečnosti Barbory Škrlové) a dále s výchovou chlapců Ondry a Jakuba.

"SMS zprávy určitě přispěly k psychickému stresu, do kterého jsme se dostaly," prohlásila Kateřina. Podle některých informací doktor neexistuje a instrukce měla z mobilu zasílat sama Kateřina. 

"Klece bych na týrání nikdy nepůjčil"
K hrubému nakládání s hochy, které lze nazvat mučením, Kateřina pouze uvedla, že se sestrou chtěly, aby byli z kluků dobří lidé. "Přestaly jsme to zvládat a dostaly jsme se do velkého stresu," doplnila Kateřina a pak odmítla vypovídat.

Chlapci potvrdili, že byli týráni
Výpovědi Ondry a Jakuba Mauerových potvrdily, že chlapci byli brutálně týráni. Jejich matka při čtení výpovědí na vlastní žádost opustila soudní síň. 

Podle jednoho z odborných posudků Škrlová skutečně věřila, že má náboženské poslání, které zvládne naplnit jen díky dvěma a více identitám.

Soudce Pavel Göth následně přečetl dosavadní výslechy Hany Bašové. Ta se na vlastní žádost procesu neúčastní. V minulosti dvakrát na policii odmítla vypovídat, dvakrát pak uvedla, že s týráním nemá nic společného a na chatě v Bítýšce prý nikdy nebyla.

Turek také trvá na své nevině. Přiznal, že půjčil Kateřině Mauerové, kterou znal jako svoji nadřízenou z brněnského domu dětí a mládeže Paprsek, psí klece. V nich byli hoši při pobytu na chatě týráni. "Klece jsem zapůjčil nikoli za účelem týrání dětí, toto chci jednoznačně popřít. Kdybych měl povědomí o týrání, nikdy bych je nepůjčil," řekl Turek.

Škrla po výpovědi Turka přečet krátké prohlášení a odmítl vypovídat. Poukázal na to, že jeho rodina je v nebezpečí a jeho otci bylo "vyhrožováno tajnými službami".

Jan Turek
Proces v kuřimské kauze pokračuje dnes druhým dnem. V prvním dni byla vyslechnuta Klára Mauerová.
Uvedla, že se na týrání podílela její sestra Kateřina. Žaloba tvrdí, že se do něj zapojili i ostatní obžalovaní: Bašová, Turek, jeho přítel Jan Škrla a jeho sestra Barbora Škrlová, která se vydávala za dívku Aničku a žila delší čas v rodině Kláry Mauerové. Obžalovaným hrozí až 12 let vězení.

Autor: