130 let

Jiří Paroubek a Zdeněk Škromach | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Škromach: Za výčitkami je Paroubkova únava

Česko
  •   15:27
PRAHA - Za nedorozumění považují místopředsedové ČSSD Bohuslav Sobotka a Zdeněk Škromach pochybnosti svého šéfa o tom, zda jim může důvěřovat. Jiří Paroubek jim vyčetl, že na sjezdu dostatečně nepodporovali jeho plán modernizace strany. Podle Škromacha může být za Paroubkovou reakcí únava ze sjezdu.

Paroubek v nedělním pořadu ČT 168 hodin prohlásil, že pokud se po schůzce se Sobotkou a Škromachem neujistí, že jim může důvěřovat, bude prý zvažovat odchod z čela strany. Všichni se setkají v úterý ráno na zasedání politického grémia.

"Myslím, že hovořit o odchodu z funkce v situaci, kdy byl zvolen docela slušnou většinou, není v pořádku. Teď je potřeba, aby začal pracovat pro sociální demokracii. Myslím, že sjezd byl signálem," řekl serveru Lidovky.cz Škromach.

Škromach: Slyšel jsem to až v televizi

Jiří Paroubek vyhrožoval svojí rezignací, protože vy a pan Sobotka jste nepodpořili jeho projekt modernizace...
Viděl jsem ten pořad, protože jsem na něj byl dopředu upozorněn. Pokud jde o spolupráci s místopředsedy, tak si myslím, že sjezd nakonec zvolil vedení, jaké si pan Paroubek představoval.

Řekl Vám Paroubek svoji kritiku osobně nebo jste ji slyšel až prostřednictvím televize?
Byl jsem překvapený, slyšel jsem to až v televizi.

Proč podle Vás Paroubek takhle reagoval?
Myslím, že je to dáno určitou únavou ze sjezdu. Je potřeba, aby emoce, které byly na sjezdu, ještě vyprchaly.

Za Paroubkovou výhrůžkou tedy vidíte jen únavu?
Myslím, že hovořit o odchodu z funkce v situaci, kdy byl zvolen docela slušnou většinou, není v pořádku. Teď je potřeba, aby začal pracovat pro sociální demokracii. Myslím, že sjezd byl signálem.

Myslíte, že to myslel vážně?
To vám opravdu neřeknu.

Jiří Paroubek prý výtky, které na jeho osobu zazněly z úst funkcionářů strany, slyšel poprvé až na sjezdu. Je to pravda?
Myslím to není první sjezd, který Jirka Paroubek zažil a je normální, že tam vystoupí lidé, kteří kritizují funkcionáře. To je v demokracii běžné. Podstatné ale je, co nakonec sjezd většinovým hlasování schválil. Považuji za normální, že holt někteří funkcionáři mají jiný názor než vedení.

Nehledá pan Paroubek toto cestou viníky za neúspěch projektu modernizace na sjezdu?
Myslím, že pokud jde o modernizaci, sjezd dopadl dobře. Modernizace přece není jen otázka stanov a některých ustanovení, které řekněme od počátku byly diskutabilní. Jinak já osobně bych chtěl říct, že jsem hlasoval pro povinné zastoupení žen v politice. Nevím, kde přišel na to, že jsem hlasoval proti. Myslím, že ze členů jeho minulé vlády jsem  by jeden z mála, který tuto problematiku prosazoval. 

Pro kterou změnu jste nehlasoval?
Pro stálou konferenci, protože ji považuji za další nadbytený stranický orgán. Ale to jsem říkal od začátku.

Nevyjádřil Jiří Paroubek svým televizním vystoupením nerespektování vůle členské základny?
Nevím, těžko se mi k tomu vyjadřuje. Věřím tomu, že si to vyříkáme na grémiu.

Jak se Vám osobně s ním spolupracuje v situci, kdy skrze média podrývá vaši spolupráci ve vedení strany?
Každý jsme nějaký. Já si svůj názor řeknu, i když to ne vždy je vnímáno pozitivně. Říkám to ale většinou mezi čtyřma očima nebo v úzkém kruhu. Je věcí předsedy, jakým způsobem vystupuje. Mám pocit, že tou reportáží ublížil především sám sobě, z hlediska jak ho vnímá veřejnost.

"Cítil potřebu nějakým způsobem zhodnotit chování, jednání, některých osob z vedení sociální demokracie. Já to respektuji jako jeho názor, na druhou stranu si ale nemyslím, že by to bylo tak horké, že by vážně přemýšlel o rezignaci. Myslím, že televizní vystoupení bylo jen reakcí na chování ostatních," nevěří v Paroubkovo odstoupení poslanec za ČSSD David Rath.

Paroubek prý ztratil svým vystoupením
Paroubek, kterého sjezd ve funkci potvrdil v pátek 23. března v Brně, už den poté pohrozil rezignací, jestliže sjezd zvolí místopředsedou šéfa pražských sociálních demokratů Petra Hulinského. Nakonec ale dali delegáti většinu hlasů jeho soupeři - exministrovi průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi.

Problém je možná v tom, že ostatní členové vedení dostali od delegátů sjezdu větší podporu než předseda, soudí Škromach. Nejvíce hlasů dostali právě Sobotka se Škromachem. Paroubek byl zvolen jen 60 procenty hlasů, sám podle kuloárových informací přitom počítal s 80 procenty. "Zvolil konfrontační taktiku, tak nemohl očekávat, že bude mít stoprocentní podporu. Ale to nebylo organizované. Myslím, že deset až 15 procent ztratil svým vystoupením," uvedl Škromach.

Paroubek v projevu ostře napadl bývalého předsedu strany Miloše Zemana, svého letitého rivala Hulinského a bývalého místopředsedu Martina Starce. "Kdyby konzultoval své vystoupení, což nedělal nikdy, s členy vedení, kteří mají stejný mandát od sjezdu, tak by nenaštval tolik lidí," soudí Škromach. Nyní se nemůže dovolávat toho, že jeho podpora byla nízká vinou Škromacha nebo Sobotky, dodal.

Škromach odmítl "vlajkovou loď" modernizace
Škromachovi v ČT Paroubek vytkl, že hlasoval proti některým modernizačním návrhům, například proti kvótám pro vyšší zastoupení žen na kandidátkách. To ale Škromach rozhodně odmítá. Podotkl, že Paroubka předem varoval, že návrh nemá podporu a že není dobré ho prosazovat do stanov. Doporučoval přijmout k vyššímu zastoupení žen na kandidátkách deklaraci. Paroubek ale o kvótách hovořil jako o "vlajkové lodi" modernizace.

Místopředseda přiznal, že nepodpořil zřízení stálé stranické konference, protože ji považoval za zbytečnou. "Říkal jsem to veřejně a také jsem pro ni nehlasoval," zdůraznil. Delegáti viděli v konferenci nástroj Paroubkova vedení k snazšímu ovládání strany. Konference by mohla měnit stanovy, což může jen sjezd.

Stavět modernizaci na změnách stanov považuje Škromach za chybu. "Když chceme více žen na vedoucích postech, a já jsem jednoznačně pro, tak kvůli tomu nepotřebujeme změnu stanov, ale politickou vůli," zdůraznil.

"Já myslím, že už tím, že jsem nekandidoval na předsedu, tak jsem vytvořil Paroubkovi slušný prostor, aby obhájil svou pozici," zdůraznil Škromach. Paroubek možná není ze sjezdu nadšen, ale stranický funkcionář musí umět spolupracovat s každým, kdo má ve straně podporu. "To je klíčová věc a je to také otázka jeho osobního přístupu," zdůraznil.

Autoři: Lidovky.cz, Marie Valášková
  • Vybrali jsme pro Vás