Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škromachův pád. Favorit sázkových kanceláří voliče nelákal, opustí Senát

Česko

  15:03
PRAHA - Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) po šesti letech opustí své křeslo. V druhém kole voleb do horní komory Parlamentu jej s velkým náskokem porazila lidovecká zastupitelka a starostka obce Ratíškovice Anna Hubáčková. Ta získala ve volebním okrese Hodonín více než 66 procent hlasů. „Neberu to jako drama, ani osobní,“ uvedl bezprostředně po uzavření volebních místností.

Kandidát na Hodonínsku Zdeněk Škromach z ČSSD mluví před svým domem v Rohatci. Škromach ve 2. kole senátních voleb prohrál 15. října s Annou Hubáčkovou. foto: ČTK

Sázkovými kancelářemi byl považovaný za největšího favorita. Podle výsledků druhého kola senátních voleb je jasné, že současný senátor za Hodonín Zdeněk Škromach (ČSSD) bude muset opustit své vyhřáté křeslo v horní komoře Parlamentu.

V následujících dnech je tak čeká rozlučka s vrcholovou politikou, ačkoli do senátního finále postoupil přesvědčivě. Druhý hodonínský souboj však rozhodně nebyl těsný.

Už v prvním kole se větší podpoře těšila lidovkyně Anna Hubáčková, druhé kolo ale ukázalo pozice mnohem jasněji. Zatímco během minulého víkendu zaujala Škromachova sokyně přes 28 procent voličů, což bylo jen o čtyři procentní body více oproti finalistovi-současnému senátorovi, v druhém kolo získala rapidní náskok. Aktuálních více než 66 procent ukazuje, že se právě Hubáčková stane vítězkou.

Jak momentálně píší přední političtí komentátoři na sociálních sítích, Škromacha teď čeká důležitý úkol. Kvůli propadu ve volbách si bude muset najít novou práci. Sociální demokrat zatím bere výsledky sportovně. Snažil se tak alespoň působit před televizní kamerou.

Rozhodnutí respektuji, pronesl Škromach

Senátní volby 2016

„Jednou musí člověk do kopce nahoru, pak zase dolů. Tak to v životě chodí,“ uvedl smířeně Škromach v ČT. „Je to rozhodnutí občanů ve volbách a já to respektuji,“ dodal s úsměvem na tváři.

„Chci se poděkovat dvěma sociálním demokratům, které obhájili svá místa. Jaromíru Strnadovi a Janu Žaloudíkovi. Ta cesta pro ně nebyla vůbec jednoduchá,“ uvedl na tiskové konferenci premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. K neúspěšným kandidátům, kterým je právě i Škromach, jen v krátkosti uvedl, že sociální demokracie využije jejich zkušeností.

Škromach se v politice pohybuje od roku 1996, kdy se stal členem Poslanecké sněmovny. V roce 2010 pak své poslanecké křeslo vyměnil za to senátorské. Jenže právě dlouhá politická kariéra ukázala na některé Škromachovy nešťastné incidenty.

Žokej Váňa prohrál již třetí souboj o senátní křeslo. Za Horníkem se krčí s 33 procenty

Vedle jeho pověstných fotografií z bazénku, které vyvolávaly spíše úsměv na tváři, to mohou být spíše jeho názory a stranická příslušnost, které mu mohly v letošním volbách zlomit vaz.

Voliči si jej navíc mohli spojovat s dalším poraženým sociálním demokratem, Michalem Haškem, který během minulého víkendu neobhájil svůj mandát v krajských volbách, a musí tak jako další člen ČSSD opustit čelní místa v regionu. On sám bude opouštět jihomoravské hejtmanství.

Kandidát na Hodonínsku Zdeněk Škromach z ČSSD se svojí manželkou Mirkou sledují...
Zdeněk Škromach a Michal Hašek.

Sociální demokracie, jíž je Škromach dlouholetou výraznou tváří, navíc vládne společně s ANO a lidovci. A jak se ukázalo už například i v krajských volbách, tato politická partaj postupně oslabuje. „Není to žádné drama, ani osobní, život jde dál,“ odporuje však těmto argumentům Škromach, který proslul vedle hovorů z bazénku také předvolebním vařením s Michalem Haškem či lánským pučem.

Ve své předvolební promluvě k potenciálním voličům navíc dosti nešťastně vytáhl například uprchlické téma. Z bazénku, odkud pravidelně posílá videovzkazy veřejnosti, tak mimo jiné uvedl: „My se nebudeme integrovat. Ti, kdo přichází, ať se přizpůsobí. My jsme tady doma.“

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je vítězství Hubáčkové velkým úspěchem. „Lidé ji (úspěšnou kandidátku) velmi dobře znají. Jsme přesvědčen, že značka KDÚ-ČSL není na obtíž a jsem rád, že lidé dali najevo, jaké kandidáty chtěli upřednostnit před jinými,“ uvedl pro ČT k průběžným výsledkům.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat