18. července 2011 10:43, aktualizováno  16:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Škrty jsou z jiné galaxie, říká před K9 Dobeš

Josef Dobeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Ministr školství Josef Dobeš (VV) šetří. Slučuje organizace, zaměstnance chce propouštět po stovkách. Jenže ministr financí jde ještě dál, navrhuje škrtnout příští rok školství devět miliard. „To je sci-fi,“ komentuje to Dobeš.

Koaliční vyjednavače tak čeká tuhý úkol. Po 16. hodiny zasedli ve formátu K9, aby vyřešili státní rozpočet na příští rok. Schůze ale zřejmě definitivní dohodu nepřinese.

ROZPOČTOVÉ DUSNO V KOALICI

Koalici čeká zřejmě další nelehké jednání, a to kvůli rozpočtu, daním a škrtům. Takzvaná K9 se má sejít dnes v 16 hodin a měla by se zabývat tím, jak by Česko mohlo v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 30 miliard korun na plánovaný deficit 3,5 procenta HDP.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce vládě předložit rozpočet se schodkem 105 miliard, tedy 3,5 procenta HDP. Podle něj se toho dá dosáhnout zvýšením daní, snížením dávek či škrty v jednotlivých resortech. Použít se prý musí všechny tři cesty.

Vládní strany se dohodly na tom, že se v příštím roce zvedne nižší sazba DPH na 14 procent a v roce 2013 se sazby sjednotí na 17,5 procenta. Nyní se ministr financí a premiér zmínili o 19 procentech (čtěte zde). Léky, knihy a tisk by měly DPH nižší. Kalousek plánuje pak i výrazné osekání peněz pro jednotlivá ministerstva. Podle dostupných informací by se to nejvíc mohlo dotknout ministerstev školství a dopravy, které vedou ministři VV.

LN Co říkáte na návrh ministra financí Miroslava Kalouska, že byste dostal ze státního rozpočtu příští rok o devět miliard méně?
To je sci-fi. To je, jako kdyby někdo přišel z jiné planety, řekl, že je ministrem financí této zeměkoule, a navrhl toto. Mám od Kalouska dvě garance. Programové prohlášení vlády, kde ministr financí velmi podporoval učitele, a řekli jsme rok 2011 plus 2,1 miliardy a rok 2021 plus čtyři miliardy. Pak mám od téhož ministra střednědobý výhled, kde mi potvrzuje ony čtyři miliardy. Teď přichází s něčím, co je z jiného světa, a já říkám: s tím ať jde do jiného světa, do jiné galaxie. Pro české školství by to bylo naprosto devastující.

LN A co když to ministr financí přece jen prosadí?
To je nepředstavitelné a nepřijatelné. Pokud ano, tak já jako ministr školství nebudu na vládě hlasovat pro tento rozpočet a nebudu pro něj hlasovat ani ve sněmovně. A věřím, že všichni poslanci VV, jelikož ctí programové prohlášení vlády, pro to nebudou hlasovat.

LN Kolik lidí přijde ve finále na ministerstvu o práci?
U organizací spadajících pod ministerstvo by z 450 úředníků mělo zbýt 60. A na kolik si dokáže sáhnout ministerstvo? Když jsem nastupoval, tak tu bylo 466 zaměstnanců, dnes mám zhruba 370 a jdu dál. Dovedu si představit, že tu bude mezi 250 až 300 zaměstnanci. Manažeři na ministerstvu mě sice neustále přesvědčují, že jsou na hraně svých schopností, ale já cítím, že tam jsou ještě rezervy.

Anketa

Jste pro zvýšení DPH na 19 procent?

Ano, je to nutné, aby stát nezabředl do ještě větších dluhů. 330
Ne. Ve státním rozpočtu je peněz dost, mělo by se více škrtat. 1544
Ne. Život na dluh není nic tragického. 86
barBarbora Postránecká, Lidovky.cz

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.