Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Skrytá subkultura pije šamanský nápoj. Na seznamu protidrogové centrály chybí

Česko

  5:00
PRAHA - Nedávný případ tragické smrti jednadvacetileté dívky Michaely T. na kolejích nepřímo upozornil na dosud poměrně skrytý jev. A to sice užívání halucinogenního nápoje, který je v Česku známý hlavně nenápadné subkultuře. Mladá oběť srážky s vlakem měla s pitím takzvané ayahuasky dle vlastních poznámek na webu zkušenost. V Česku přitom může v některých případech být nakládání s tímto přípravkem protizákonné.

Příprava nápoje ayahuasca foto: wikipedia

Pod nevšedním pojmem ayahuasca pocházejícím z kečuánštiny se skrývá buď samotná rostlina, někdy přezdívaná jako „liána smrti“ nebo „liána duše“, či ne příliš chutný nápoj hnědé barvy.

Právě ten si po vzoru v zahraničí oblíbila i veskrze nenápadná skupina Čechů, kteří konuzumují tuto směs a na ceremoniích vedených šamany se pokoušejí dosáhnout jiných stavů vědomí. Většinu z nich spojuje vedle užívání silného nápoje také alternativní přístup k duchovnímu světu.

A přestože protidrogová centrála hovoří o okrajové problematice, videa na serveru Youtube či zevrubné články na nejrůznějších ezoterických webech vypovídají o tom, že pro některé Čechy rozhodně nejde o neznámý zážitek.

„Klasicky se začalo tabáčkem, který mi byl opět velmi nepříjemný, štiplavý, a i když jsem se ho snažila přijmout s úctou, moc to nešlo. Pak jsme dostali napít nápoje s ayahuaskou, a čekalo se na nástup účinku. Téměř okamžitě jsem se uvedla do meditace a začaly mi různé vize,“ podělila se o svůj první zážitek s psychotropním nápojem na seanci se šamanem dnes již zesnulá mladá dívka Michaela T.

Ayahuasca se po vypití projevuje velmi silně. Téměř nikdo se podle odborníků nevyhne opakovanému zvracení a průjmům. Mezi další nepříjemné projevy patří například i třas těla, celková nevolnost, zimnice nebo naopak pocit horkosti. Rostlina sama o sobě sice není toxická, ale může být nebezpečná v kombinaci s některými léky, včetně antidepresiv, a drogami, především na bázi amfetaminu.

Lidé ale nápoj pijí zejména kvůli jen těžko popsatelným stavům. Ayahuasca obsahuje látky, které ovlivňují vědomí. Jejich účinky ovšem nelze úplně přesně popsat. Mohou se totiž lišit podle složení směsi, které se většinou odvíjí od přání šamana.

„Viděla a cítila jsem zvuky jako zhmotněné shluky vibrací a tu noc pochopila vše o hudbě a celkově zvucích a vibracích. Vše jsou vibrace. Vše je z nich složeno. Nějaké jsou hustší a některé jemnější. Vibrují na různých frekvencích,“ napsala také dívka na web Ladírna.cz, který provozuje její přítel Petr M. I on měl s ayahuaskou bohaté zkušenosti, o něž se dělil ve videích na internetu.

Policie rostlinu neeviduje

Neberu to jako katastrofu, napsal esoterik, jehož dívku přejel vlak. Smrt vyšetřuje policie

Přestože jsou informace o užívání ayahuasky, včetně přípravy nápoje, na internetu snadno dostupné, protidrogová centrála dosud nezaznamenala výrazné zneužívání této rostliny. „V případech Národní protidrogové centrály tato rostlina nefiguruje,“ uvedla k tématu mluvčí policejního útvaru Kudláčková.

Samotná konzumace nápoje není v rozporu s českou legislativou. Směs připravovaná převážně duchovními „prostředníky“ však může kromě liány obsahovat i látky, jež jsou v Česku na seznamu zakázaných látek kvůli omamným a psychotropním vlastnostem.

Také nakládání se samotnou rostlinou, která obsahuje psychoaktivní látky, může být v rozporu se zákonem. A to i přesto, že ayahuasca jako rostlina sama o sobě na „černém listu“ nefiguruje.

Kdy se tedy člověk může dopustit trestného činu? „Když dojde k souvisejícímu komplexu jednání, které naplní skutkovou podstatu přečinu šíření toxikomanie,“ cituje pro server Lidovky.cz z paragrafů mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Stejné je to i s dovozen rostliny ze zahraničí.

Riziku se vystavují především osoby, které ayahuasku vyrábějí a distribuují. Pokud jde o množství větší než malé, tedy do půl litru nápoje, jedná se o přestupek. Pokud vyrábějí nápoj ve větším objemu, dopouští se už trestného činu.

Mohla rostlina za smrt dívky?

Na výskyt rituálů v Česku upozornil případ jednadvacetileté dívky Michaely T., která zemřela poté, co přebíhala společně se svým partnerem koleje. On stihl před rychlíkem utéct, ona už ne.

Na jejím facebookovém profilu se krátce po tragické události objevily informace o nehodě i zemřelé, které sepsal její přítel, ezoterik Petr M. působící v pražském Centru osobního rozvoje Equilibré „Já to neberu jako katastrofu, protože vím, že všechno je vždycky v pořádku,“ uvedl například.

Právě při společném užívání ahuyasky se údajně oběť nehody i její přítel poprvé setkali. Spekulace o tom, že měla být dívka v době nehody pod vlivem halucinogenní látky, však Petr M. popíral: „Je to tak měsíc, co jsme rostlinu užili naposledy. Ten večer před nehodou jsme nic neměli. Míša nepila alkohol, nekouřila,“ řekl po nešťastné události začátkem prosince serveru Lidovky.cz.

Přiotrávení 32 lidí

Do problémů se kvůli užívání bylinného nápoje dostal v minulosti například Petr Chobot, jeden z příznivců ayahuasky. Před patnácti lety se totiž na jeho setkání s názvem Osvobozující autohypnóza pralesních kouzelníků v tělocvičně na půdě Karlovy Univerzity přiotrávilo 32 lidí, kvůli čemuž byl následně soudem poslán do Psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Jenže podle informací serveru iDnes.cz Chobot pořádá akce znovu. Na říjnové seanci se měla objevit právě i Michaela T. s přítelem.

Kriminalisté, kteří vyšetřují smrt dívky na kolejích, prozatím vylučují, že by se na tragické události podílel někdo jiný. Momentálne ještě čekají na definitivní zavěry vyšetřování a výsledky soudní pitvy. O skupinu lidí, kterou spojuje nejen zájem o šamanský nápoj, ale také vnímání světa skrze geometrické obrazce, se nyní nicméně podle serveru iDnes.cz zajímá policie.

Více o nápoji ayahuasca:

  • Ayahuasca je rostlinný nápoj, tradičně užívaný původním obyvatelstvem v tropických deštných lesích v Peru, Kolumbii a Ekvádoru.
  • V Brazílii byla ayahuasca začleněna do rituálů synkretických církví. V menší míře je součástí života obyvatel v Bolívii a Venezuele.
  • Konzumací ayahuasky, ať už šamany či účastníky ceremonií po celém světě, je dosaženo „mimořádných stavů vědomí“. Mezi časté vedlejší účinky patří průjem a zvracení. Dalšími nepříjemnými projevy jsou třas těla, celková nevolnost, zimnice nebo naopak pocit horkosti.
  • Rostlina není sama o sobě toxická ale může být nebezpečná v kombinaci s některými léky, včetně antidepresiv, a drogami, především na bázi amfetaminu.
  • Účinnou látkou je DMT (N,N-dimethyltryptamin).
  • Nápoj má až čtyřicet různých názvů. To kvůli tomu, že ayahuasku užívá kolem sedmdesáti etnických skupin. Mezi nejčastější pojmenování patří vedle ayhuasky také yagé, yajé, caapi, natema, mihi, pindé, daime či vegetal.
  • V literatuře o ayahuasce jsou látky, které mění vědomí, nejčastěji pojmenovávány jako halucinogeny a psychedelika.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!