Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skrytý trumf v kauze Janouškovy nehody? Svědectví nabízí odposlechy

Kmotr Janoušek uměl ocenit policisty zasahující u jeho autonehody. Nechali ho zavolat, neudělali mu testy na drogy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmotr Janoušek uměl ocenit policisty zasahující u jeho autonehody. Nechali ho zavolat, neudělali mu testy na drogy | foto: Grafika: LN/Šimon

PRAHA Situaci lobbisty Romana Janouška, jenž se sedí na lavici obžalovaných kvůli předloňské nehodě, mohou nečekaně zkomplikovat odposlechy pořízené v jeho kanceláři. Jak popisoval svůj stav při nehodě a jak si sháněl polehčující okolnosti?

Je to už notoricky známý příběh: obchodník s vlivem Janoušek před dvěma lety svým Porsche Cayenne srazil ženu a ujel. Když jej dostihla policejní hlídka, naměřila mu 2,2 promile alkoholu v dechu. Krevní testy však odmítl a policisté jej nepodrobili ani zkoušce na přítomnost drog.

Jak nyní naznačují pasáže odposlechů, které pořídili policisté při vyšetřování finančních zločinů o rok později a s nimiž se server Lidovky.cz seznámil, Janoušek o svém stavu při nehodě vyprávěl známým.

Jestli zazní tajný monitoring v soudní síni, ovšem není dosud jasné. "Mám informaci od pana předsedy senátu, že žádné odposlechy do spisu dodány nebyly, " řekla Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který bude dnes pokračovat v líčení. "Určitě nic nad rámec toho, co vám říkám, uvádět nebudeme. Já nemůžu podávat informace ze spisu bez toho, aby je věděly další strany. Všechno se dozvíme v úterý, případně ve středu," dodala Puci. Městské zastupitelství, které na Janouška, jemuž hrozí za pokus o zabití až 18 let vězení, podalo obžalobu, odmítlo věc komentovat úplně.

Olomouc: Posloužili jsme ve vícero kauzách

I když zmiňované pasáže nyní nejsou přímo součástí spisu, vyšetřovatelé pracující na objasnění autonehody se o nich s největší pravděpodobností dozvěděli. "Poskytujeme součinnost i pro jiná trestní řízení. Důkazy opatřené v naší věci posloužily ve vícero trestních kauzách," odpověděl v obecně rovině Pavel Komár, náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které odposlechy disponuje. Na přímou otázku, zda tedy přepisy předali i vyšetřovatelům Janouškovy autonehody, však odpovědět odmítl. 

Teoreticky vzato, odposlech může posloužit jako skrytý trumf. Pokud by Janouškova obhajoba zkoušela znovu zpochybnit například míru opilosti (pokoušela se o to při předchozích jednáních), mohli by si žalobci vypomoci právě zmiňovanými pasážemi.

"Pokud to tam státní zastupitelství založí, nic s tím neudělám. Otázkou je, jestli k tomu soud přihlédne a bude to konstatovat jako důkaz," reagoval Janouškův advokát Vít Široký. "Dokud ty odposlechy nemám černé na bílém, nebudu se k tomu vyjadřovat," podotkl.

"...nastěhovat to správnému žalobci" 

Dosud se Janoušek hájil tím, že ženu přehlédl a srazil ji neúmyslně. Revizní posudek, který má dát na tuto otázku jednoznačnou odpověď, zazní v soudní síni dnes. Předchozím předloženým posudkem si chtěl Roman Janoušek zajistit polehčující okolnosti.

Při minulých stáních se odkazoval na operaci hlavy, kterou loni v únoru podstoupil kvůli krevnímu hematomu. Soudu předložil svědectví ošetřujícího neurochirurga, podle něhož ho zdravotní potíže spojené se sraženinou mohly sužovat i měsíce – tedy i ve chvíli, kdy najel svým porsche do ženy. Což ovšem další znalci vzápětí vyloučili.

EXKLUZIVNĚ NA SERVERU LIDOVKY.CZ: ODPOSLECHY OD MYŠÁKA

Odposlechy, které v minulých dnech odtajnil server Lidovky.cz, ukázaly, že Janoušek loni hledal způsob, jak ovlivnit vyšetřování a jak obrátit veřejné mínění ve svůj prospěch. "Je potřeba to nastěhovat státnímu zástupci, s nímž se dá bavit. Je třeba mít jasnýho člověka, se kterým se můžeš bavit doma v garáži, když to řeknu obrazně...," odposlechli policisté loni na jaře muže, který Janouškovi radil.

A Janoušek si postěžoval, že potřebuje vzbudit lítost. "Můžu si udělat PR, ale mně to hrozně nejde. Jediný, jak bys měl, tak omdlívat zarostlej a apatickej. Jediný, co funguje, je vyvolat v lidech lítost. Jak my dva budem vyvolávat v těch lidech lítost?" řekl Janoušek jinému lobbistovi, podle všeho někdejšímu šéfovi Socialistického svazu mládeže Martinu Ulčákovi. (Více z odposlechů naleznete ZDE)

,
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!