Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skupina 16 Iráčanů letí domů. Česko prověřuje sedm žadatelů čekajících v Řecku

Osmičlenná rodina se již do vlasti vrátila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osmičlenná rodina se již do vlasti vrátila. | foto: ČTK

PRAHA Česká republika prověřuje sedm uprchlíků, kteří jsou nyní v Řecku, uvedl ve čtvrtek ministr vnitra Milan Chovanec. Všechny žadatele o přesídlení z Itálie zatím Praha odmítla, z Turecka konkrétní požadavek dosud nepřišel. Česko by na základě svého rozhodnutí i rozhodnutí osmadvacítky mělo přijmout kolem 3000 běženců.

„V Itálii jsme zatím odmítli veškeré žadatele, v Řecku jsme sedm z nich začali prověřovat. Uvidíme, jak ta prověrka dopadne, ale my chceme vědět, koho si sem pouštíme,“ řekl dnes Chovanec novinářům ve Sněmovně. Za problematické považuje, že o uprchlících české úřady nedostávají dostatečné informace.

I v případě budoucího prověřování běženců z Turecka vidí ministr vnitra problém. Tím podle něj je navržený mechanismus, podle něhož bude mít turecká strana týden na to, aby připravila materiály o uprchlících. Česko má mít posléze také týden, aby se rozhodlo, jestli je přijme, či nikoliv. Taková doba ale podle Chovance není dostatečná pro hluboké bezpečnostní prověření.

Česká republika se loni dobrovolně přihlásila k tomu, že na své území v příštích letech přemístí 1100 migrantů z Itálie a Řecka a dalších 400 přímo z okolí Sýrie. Povinnost přijmout dalších 1691 uprchlíků z dvojice jihoevropských zemí Česku stanovilo rozhodnutí evropských ministrů vnitra ze září 2015. Praha podle premiéra Bohuslava Sobotky počítá s tím, že část kvót naplní i příjmem syrských uprchlíků z Turecka, který vyplývá z dohody mezi EU a Ankarou.

Šestnáct Iráčanů se vrací domů

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku odletěla ve čtvrtek odpoledne z pražského Letiště Václava Havla zpátky do vlasti. Náklady na jejich návrat činí podle ministerstva vnitra zhruba 100 tisíc korun. informoval o tom mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Kiril Christov.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už dříve novinářům řekl, že tyto náklady uhradí stát, bude o nich ale jednat s Nadačním fondem Generace 21, který uprchlíky do Česka přivezl. Druhá dvacetičlenná skupina, která odjela z Česka do Německa, by se podle Chovance měla do ČR vrátit do konce měsíce.

„Po českém souhlasu bylo pro 20 osob z Iráku vystaveno dublinské rozhodnutí a bylo jim počátkem týdne odesláno. Potvrzení o tom, že jim bylo doručeno, jsme zatím nedostali. Konkrétní termín jejich vycestování zatím nebyl stanoven,“ sdělila ve čtvrtek mluvčí německého ministerstva vnitra Edith Avramová.

„Všichni souhlasili s dobrovolným návratem, všichni nastoupili do letadla, vše proběhlo v klidu,“ popsal čtvrteční odlet Iráčanů Christov, který skupinu doprovázel až k letadlu. Do Iráku se uprchlíci vrací běžnou linkou přes turecký Istanbul. „Celá ta akce stála 100 046 korun, což je cena za všechny letenky dohromady. Plus ještě nějaké peníze za nadváhu zavazadel,“ dodal mluvčí uprchlických zařízení.

Fond do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Tamní úřady chtějí 20 z nich vrátit. „Podle mých informací předali Němci těm lidem vyrozumění, že budou vráceni do ČR, jsou tam správní lhůty, čekáme až uběhnou,“ uvedl Chovanec.

Fond asi zaplatí

Ministerstvo vnitra se na fond kvůli proplacení letenek obrátilo zatím s telefonickou žádostí. „Pokud to bude možné, tak cestu zaplatíme. S ministerstvem vnitra budeme jednat. Je to o dohodě,“ řekl ředitel nadačního fondu Jan Talafant. Zdůraznil, že cílem organizace není posílat lidi zpět. I když nyní je v jejich zemi bezpečno, za pár dní se může situace dramaticky změnit, dodal. O uhrazení cesty by měla jednat správní rada fondu. Pokud ho schválí, fond případnou fakturu vyrovná.

V Česku zůstává 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku. Nadační fond Generace 21 se o ně chce dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu. Podle Talafanta se v těchto skupinách žádný problém nevyskytl.

Skupinu, která odletěla do Iráku, zadržela policie minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic. Cizinci požádali znovu o azyl a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna, následně se však vyslovili pro návrat do Iráku.

Z 89 uprchlíků zůstalo 40

Fond do Česka přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Tamní úřady chtějí 20 z nich vrátit. „Podle mých informací předali Němci těm lidem vyrozumění, že budou vráceni do České republiky, jsou tam správní lhůty. Čekáme, až uběhnou,“ uvedl Chovanec. Předání by se mělo uskutečnit do konce měsíce. Zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec už v Německu dostal azyl. Nedávno odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna, důvodem byl stesk po domově. Cestu zaplatili jejich příbuzní.

Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. Stalo se tak pár dní před příjezdem dalších devíti uprchlíků do Česka, kteří už měli koupené letenky a na místě prodaný majetek. Obě rodiny proto dostaly od partnerské nadace po 500 dolarů (zhruba 11 900 korun) jako kompenzaci za škody kvůli zrušení přesídlení na poslední chvíli, uvedl fond.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...