Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
23. října 2018 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O podmínkách zákazu drezury v cirkuse rozhodne skupina expertů. Zakládá ji ministerstvo zemědělství

Slon v cirkuse Berousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slon v cirkuse Berousek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministerstvo zemědělství (MZe) založí pracovní skupinu, jež rozhodne o podmínkách chystaného zákazu drezury zvířat v cirkusech. V pátek přitom resort uvedl, že navrhuje úplný zákaz drezury a vystupování zvířat s tím, že jej obsahuje novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která prošla meziresortním připomínkovým řízením.

Úřad v úterní tiskové zprávě uvedl, že vyřizuje 300 stran připomínek k zákonu. Jejich vypořádání včetně projednání skupinou a předložení návrhu na vládu MZe předpokládá zhruba do tří měsíců.

Ministr zemědělství Miroslav Toman se rozhodl skupinu založit, protože podle něj bude správné vypořádání připomínek vyžadovat čas a odbornou platformu lidí z různých oblastí. Na drezuru zvířat v cirkusech podle něj panují ve společnosti i mezi odborníky protichůdné názory. V pracovní skupině by měli být například zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy, vybraných chovatelských svazů a cirkusů.

Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době poukazuje. Zhruba před dvěma týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14 tisíc lidí. Zhruba stovka lidí také na začátku října demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat.

Berousek: Návrh omezuje podnikání

Navrhované opatření vnímá majitel Národního cirkusu Original Berousek Jiří Berousek starší jako omezování podnikání. Drezúra zvířat podle něj provází lidi po staletí a rodiče s dětmi do cirkusu chodí především na zvířata, která třeba mnoho dětí dnes odnikud jinud ani nezná. „Když se to stane, přijedeme se všemi lvy a tygry na Václavák nebo na ministerstvo zemědělství a všechny je tam vypustíme,“ uvedl Berousek. Na webu petice24.com je také petice Záchrana cirkusů se zvířaty, kterou dosud podepsalo téměř 600 lidí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v pátek také uvedl, že právě jeho resort se o tuto změnu zasadil. Ministerstvo zemědělství si ale stálo za tím, že jde o jeho novelu a jeho vypořádávání připomínek z ostatních resortů.

Podle webové stránky českých cirkusů působilo před několika lety v tuzemsku 17 cirkusů včetně slavného Cirkusu Humberto a dalších dvou společností, které také nesou jméno Berousek stejně jako Národní cirkus Original Berousek.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...