Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skupinu Čechů a Slováku přepadli v Etiopii. Jejich průvodce útočníci zastřelili

Česko

  14:29
PRAHA - Skupinu Čechů a Slováků přepadli neznámí útočníci na jihu Etiopie. Poté, co místní průvodce zastavil automobil strhla se hádka, při které jej útočníci zastřelili. Následně turisty okradli o cennosti. Všichni jsou v pořádku, kromě jedné ze Slovenek, která utrpěla menší zranění.

Etiopský žoldák - ilustrační foto: archiv CK Marco Polo

„Češi jsou v pořádku a v tuto chvíli už by měli být zpátky v Česku, zraněna však byla jedna Slovenka.“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí pro server iDNES.cz. Sdělila také, že incident se stal již 7. listopadu v jihozápadní části země u města Jimma.

Ministerstvo zahraničí před cestami do Etiopie kvůli tamní momentální bezpečnostní situaci české turisty varuje. Podle Valentové by měli Češi případnou cestu do této země vždy zvážit.

Výjimečný stav v Etiopii

Od vyhlášení výjimečného stavu 9. října zadržela etiopská vláda již více než 11 000 osob, mezi nimi i téměř 350 žen. Zatčení jsou nebo byli v šesti věznicích. Vyplývá to z oficiálních informací zveřejněných etiopskou státní televizí. Údaj o počtu zadržených je mnohonásobně vyšší, než kolik úřady uvedly v říjnu, upozornila v sobotu agentura AFP.

Zodpovědná místa neupřesnila, kolik zatčených lidí bylo v mezidobí propuštěno. Zadrženým klade vláda za vinu nejčastěji podněcování k násilí a poškozování majetku či narušování veřejné dopravy.

Nejmasivnější zatýkání se odehrálo v hlavním městě a v regionech obývaných Oromy. Příslušníci této nejpočetnější, avšak marginalizované etnické skupiny dlouhodobě vystupují proti plánům na přerozdělení půdy. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvedla, že etiopské bezpečnostní síly zabily více než 400 protestujících Oromů. Addis Abeba toto číslo zpochybnila.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat