Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skutr a Berg rozehrají Černé na bílém

Česko

PRAHA Dejte vařit vodu na čaj. Až bude vřít, přizvěte orchestr, vhoďte kostky na kryt cembala, hrajte kuželky s dusítky a sledujte akord, který uniká z píšťaly konvice. Pak vyzvěte jednoho z hudebníků, ať souzvuk tónů doprovodí na pikolu. To vše v podzemí Veletržního paláce. Takové jsou nápady režijního dua Skutr a Komorního orchestru Berg, kteří se rozhodli nastudovat originální hru skladatele a režiséra Heinera Goebbelse Černé na bílém.

Neobvyklou inscenaci, ve které hudebníci nahrazují herce, uvede za autorovy účasti 29. a 30. září festival Struny podzimu. Nosnou linkou je povídka Stín od Edgara Allana Poea a pocta německému dramatikovi (a Goebbelsovu příteli) Heineru Müllerovi, který v době komponování hry zemřel a jehož hlas v inscenaci několikrát zazní.

Hra s významy „Tyto motivy rozehrávají další významové vrstvy kompozice, třeba motiv tvůrčího procesu psaní, kdy se autor ztrácí a ,umírá‘ za černým textem na bílém papíře (jako Müller) nebo za černými notami (jako Goebbels). Hudebně se ve hře prolínají konvenční přístupy jako rychlé basové riffy nebo pomalá bluesová sóla a surreálné hudební výpady,“ vysvětlují inscenátoři.

Česká republika se tak zařadí mezi další státy, kde bude uvedena hra jednoho z nejvýznamnějších autorů současné vážné hudby a hudebního divadla. Jeho díla se objevují na festivalech soudobé vážné hudby i divadla. Goebbels, který patří k ikonám mnichovského vydavatelství ECM, byl také za svá alba Cities a Eislermaterial dvakrát nominován na ceny Grammy. Inscenace měla premiéru v roce 1997 a s frankfurtským Ensemble Modern se dočkala 50 repríz po celém světě.

V Česku se netradičního díla ujal orchestr Berg, který se specializuje na hudbu 20. století a má na kontě desítky projektů, ve kterých kombinuje hudbu s divadlem, filmem, baletem nebo videoartem. V podobných kombinacích si libuje také režisérský tandem Skutr (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Za dirigentský pultík se postaví Peter Vrábel.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...