Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skutr a Berg rozehrají Černé na bílém

Česko

PRAHA Dejte vařit vodu na čaj. Až bude vřít, přizvěte orchestr, vhoďte kostky na kryt cembala, hrajte kuželky s dusítky a sledujte akord, který uniká z píšťaly konvice. Pak vyzvěte jednoho z hudebníků, ať souzvuk tónů doprovodí na pikolu. To vše v podzemí Veletržního paláce. Takové jsou nápady režijního dua Skutr a Komorního orchestru Berg, kteří se rozhodli nastudovat originální hru skladatele a režiséra Heinera Goebbelse Černé na bílém.

Neobvyklou inscenaci, ve které hudebníci nahrazují herce, uvede za autorovy účasti 29. a 30. září festival Struny podzimu. Nosnou linkou je povídka Stín od Edgara Allana Poea a pocta německému dramatikovi (a Goebbelsovu příteli) Heineru Müllerovi, který v době komponování hry zemřel a jehož hlas v inscenaci několikrát zazní.

Hra s významy „Tyto motivy rozehrávají další významové vrstvy kompozice, třeba motiv tvůrčího procesu psaní, kdy se autor ztrácí a ,umírá‘ za černým textem na bílém papíře (jako Müller) nebo za černými notami (jako Goebbels). Hudebně se ve hře prolínají konvenční přístupy jako rychlé basové riffy nebo pomalá bluesová sóla a surreálné hudební výpady,“ vysvětlují inscenátoři.

Česká republika se tak zařadí mezi další státy, kde bude uvedena hra jednoho z nejvýznamnějších autorů současné vážné hudby a hudebního divadla. Jeho díla se objevují na festivalech soudobé vážné hudby i divadla. Goebbels, který patří k ikonám mnichovského vydavatelství ECM, byl také za svá alba Cities a Eislermaterial dvakrát nominován na ceny Grammy. Inscenace měla premiéru v roce 1997 a s frankfurtským Ensemble Modern se dočkala 50 repríz po celém světě.

V Česku se netradičního díla ujal orchestr Berg, který se specializuje na hudbu 20. století a má na kontě desítky projektů, ve kterých kombinuje hudbu s divadlem, filmem, baletem nebo videoartem. V podobných kombinacích si libuje také režisérský tandem Skutr (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Za dirigentský pultík se postaví Peter Vrábel.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...