Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skvělou reklamu dělá Teplicím dodnes

Česko

TEPLICE/PRAHA Byl to risk, který mohl skončit velkým krachem, ale nakonec se z něj vyklubal nejlepší obchod jeho života.

Před čtyřmi lety dal šéf Teplic František Hrdlička na nejisté doporučení a za neznámého bosenského útočníka Edina Džeka vysázel dva miliony korun. Když o dva roky později stejný hráč odcházel do Německa, teplická pokladna zbohatla o více než sto milionů.

Lepší investici si jen stěží představíte. A Teplice z ní žijí dodnes. „Financujeme z toho chod klubu i výchovu mládeže. Navíc nám dodnes dělá skvělou reklamu,“ pochvaluje si Hrdlička.

Džeko severočeskému klubu nepřímo pomáhá i dva roky po svém odchodu. Právě tady se totiž dnešní hvězda Wolfsburgu poprvé proslavila. „Otevřel dveře Feninovi a nás od té doby v Evropě respektují,“ říká teplický ředitel. „Dodnes se skauti evropských klubů ptají, jak je možné, že jim takový talent proklouzl,“ směje se.

Byla to od počátku souhra náhod, možná i kus štěstí. Džeka si během svého angažmá v Sarajevu vyhlédl současný teplický kouč Jiří Plíšek. Půl roku si zvykal na české prostředí v sousedním Ústí a teprve pak se stěhoval na Stínadla.

„Balkánská“ cesta ostatně na severu Čech funguje dál, jen jména jsou jiná. Mahmutovič, Ljevakovič nebo Merzič. „Mohli bychom dnes mít celé mládežnické družstvo z Bosny, ale to by nedělalo dobrotu,“ vysvětluje Hrdlička.

I proto příběh plachého fotbalisty, který si podmanil českou ligu tak rychle, až ho to samotného zaskočilo, žije v Teplicích dodnes.

„Občas se tady Edin zastaví,“ potvrzuje Hrdlička. „Nezapomněl na Teplice ani na bývalé kamarády. Vždyť odsud vyšel.“ Sám přitom na Džeka nedá dopustit. „Nezměnil se, je pořád stejný, a proto to dotáhne daleko,“ věští Hrdlička.

Zájem Manchesteru United o Džeka jeho slova potvrzuje. Příběh fotbalisty ze Sarajeva by tak mohl brzy přinést další zajímavou kapitolu i pro Teplice. Podíl z hráčova přestupu by totiž zřejmě připadl i severočeskému klubu.

A kadence, s jakou Džeko střílí jeden gól za druhým, je zárukou, že nepůjde o pár drobných.

***

Kdo je kanonýr ze Sarajeva

Třiadvacetiletý odchovanec Železničaru Sarajevo se v bosenském klubu setkal s českým trenérem Jiřím Plíškem, který jej v létě 2005 přivedl do Teplic. První půlrok strávil Džeko na hostování v Ústí nad Labem. V lednu 2006 si ho Teplice stáhly a v jejich dresu se o rok později stal nejlepším cizincem v české lize. Následně přestoupil za 100 milionů korun do Wolfsburgu, kde v této sezoně nastřílel již 15 gólů a je jednou z opor bundesligového lídra. Daří se mu také v reprezentaci - v 15 startech za Bosnu zaznamenal devět gólů a je zatím nejlepším střelcem kvalifikace MS 2010.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...