Letos to bude deset let, co se na přelomu listopadu a prosince z města na severozápadě USA stala takřka válečná zóna, když policie tvrdě rozháněla demonstranty proti zasedání Světové obchodní organizace (WTO).
Vzpoura v Seattlu je menší nezávislý snímek. To, že v něm hrají hvězdy jako Charlize Theronová nebo Woody Harrelson a další známé tváře, je zásluha nejen jejich politického přesvědčení, ale i osoby režiséra Stuarta Townsenda. Na to, že irský herec (a přítel Theronové) scenáristicky a režijně debutuje, si nevede vůbec špatně.
Zvolil postup sice ne nový, ale účinný. V dokumentárním stylu nás na začátku seznámí s hlavními aktéry ze všech důležitých stran -starostou města, policistou a jeho těhotnou ženou, mladými demonstranty, balkánským doktorem i se samotnou WTO. Klid před bouří postupně graduje. Demonstranti zahájí protesty nečekaně úspěšnou taktikou, zasedání je zablokováno, politici podléhají tlaku jiných politiků, radikálové rozbíjejí výlohy, policisté reagují nepřiměřeně. Při záběrech, které by se mohly používat jako reklama na policejní brutalitu, vše vrcholí a film splňuje svůj název v originálu: na plátně se opravdu odehrává bitva.
Na straně demonstrantů Kdyby Vzpoura končila tady, mohl být Townsendův vstup mezi režiséry veleben jako objev druhého Paula Greengrasse, protože právě jeho Krvavou neděli hodně připomíná. Je autentická, naléhavá, dramatická, a to i díky roztřesenému obrazu Barryho Ackroyda, častého kameramana režiséra Kena Loache. (Snímal i Greengrassův Let č. 93.) V mozaice různých pohledů jsou všichni strženi vírem událostí, v nichž každý má své důvody a všechno své důsledky. Demonstranti nenásilně obsazují křižovatky, ale tím zároveň blokují dialog, na nějž čeká doktor bez hranic. Média sledují protesty, ne politiku. Jeden z policistů se omylem dostane do chumlu protestujících, kde je napaden svými kolegy. Těhotná žena, kterou WTO nezajímá, se ocitne na ulici mezi davem a slzným plynem. Na rozdíl od Greengrasse a jeho znepokojující rekonstrukce severoirského protestního pochodu, který se zvrhne v krveprolití, Townsend v závěrečné třetině opustí formální dravost i relativní odstup od postav a dějů. Začne fandit aktivistům a hrát na city přes dojemné lidské minipříběhy, v nichž nechybí ani přebytečné romantické motivy. Nakonec se film stane jedním z protestujících, propagujícím nesouhlas s globálními organizacemi. Jeho víra v sílu lidu zní naivně optimisticky a až nepatřičně, vzhledem k tomu, co se tu celou dobu odehrávalo. I přes určité vysvětlování fungování WTO v úvodu a závěru vystihuje informační nabitost filmu bonmot nejveselejšího z demonstrantů: „Před týdnem nikdo nevěděl, co WTO je. Teď to taky neví, ale ví, že to jsou ti špatní.“
Další dny protestů pak burcují jen některými obrazy - především ukázkami policejního zásahu proti davu, tentokrát už plně připraveného, prostřihávanými dokumentárními záběry. Média tehdy ale lhala, tvrdí aktivisté. A tak deset let po události přichází film, který chce hlavně přednést svou verzi a připomenout, že protest neskončil. Výrazná ukázka vystresovaného světa chyceného v chaosu zablokovaného dialogu, která závěrečné agitaci předchází, však slibuje i příchod nového talentovaného filmaře.
HODNOCENÍ LN *** Vzpoura v Seattlu (Battle in Seattle)
USA 2007 Scénář a režie: Stuart Townsend Kamera: Barry Ackroyd Hudba: Neil Davidge Hrají: Woody Harrelson, Charlize Theronová, Ray Liotta, André Benjamin, Martin Henderson, Michelle Rodriguezová a další Distribuce v ČR: Palace Pictures Premiéra: 19. 3. 2009