Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slabé regiony: nově i západ Čech

Česko

TACHOV Do konce ledna předloží ministerstvo pro místní rozvoj vládě seznam dalších 10 až 15 hospodářsky a sociálně slabých okresů k současným 20 oblastem.

Mezi novými bude Tachovsko, kde se meziročně zdvojnásobila míra nezaměstnanosti na současných 13 procent, a na Stříbrsku dokonce nad 18 procent. Podobně jsou na tom Česká Lípa, Jablonec a Vsetín. Dalšími kritérii pro zařazení do nového seznamu bude například velké vysídlování, nízká reálná mzda a také dostupnost základních služeb, řekl včera v Tachově po setkání se starosty okresu ministr Rostislav Vondruška.

V programu podpory hospodářsky slabých regionů je na léta 2007 až 2013 zařazeno 20 oblastí, nejvíce ze severu Čech a Moravy, ale také například Hodonín a Třebíč. Tachovsko bylo z programu vyřazeno roku 2006 díky optimistickému poklesu míry nezaměstnanosti.

Agrární oblast byla postižena krachy farem v 90. letech. Tachovsko je s 37 obyvateli na kilometr čtvereční nejméně osídleným okresem v ČR. V kraji žije 73 lidí na kilometr čtvereční, v ČR téměř dvakrát více. Průměrná hrubá mzda činí 16 tisíc Kč, což je o téměř pět tisíc méně, než je průměr ČR.

„Lidem se na rozsáhlých územích žije těžce. Populace stárne, domy jsou opuštěné, nemocnice není, školy chátrají, pravidelné linky dvakrát denně končí v pět odpoledne,“ uvedla starostka Starého Sedliště Stanislava Fojtíčková.

Podle starosty Třemešného Františka Borského jsou v regionu velmi špatné komunikace. „Nechápu, proč tak zaostalý okres byl před třemi lety ze seznamu vyřazen,“ dodal starosta Borský.

V regionu se postavily montovny a kvalifikovaní zaměstnanci nemají uplatnění. Podle odhadů starostů zůstává 80 procent žáků škol, kteří chtějí dále studovat, ve velkých městech. „Problémy jsou nedostatek práce, bydlení, infrastruktura,“ řekl starosta Stráže Karel Fišpera. MMR nyní nedostatečně podporuje zasíťovaní pozemků pro mladé rodiny, které si chtějí postavit svůj dům a zůstat v té obci; 55 tisíc korun na jeden zasíťovaný pozemek je minimum, náklady jsou více než desetinásobné, a proto do toho obec nemůže jít, dodal. Populace ve vsích poblíž Stráže rapidně stárne, mladí tam nechtějí zůstávat, protože mají daleko do zaměstnání, k lékaři i do škol.

„Za 11 let nám ubylo 800 lidí, i když vykazujeme přirozený přírůstek obyvatel. Mladí lidé mají problém se v regionu uplatnit a utíkají nám do Plzně,“ řekl starosta Tachova Ladislav Macák.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...