Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slabinou ČSSD je, že nemá moc výrazného premiéra a ministry, tvrdí Paroubek

Česko

  17:04
PRAHA - Bývalý předseda ČSSD a někdejší premiér Jiří Paroubek zvažuje návrat do politiky. Údajně ho k angažmá v sociální demokracii lanaří dvě její organizace. Pražská ČSSD však jeho návrat vylučuje. Paroubek kritizuje současné vedení strany za slabé výsledky. Podle něho měl Bohuslav Sobotka svolat programovou konferenci.

Jiří Paroubek foto: Lidové noviny

Paroubkovi jde jen o sebe, spolupráci s ním vylučujeme, prohlásila pražská ČSSD

LN: Nelitujete, že jste z ČSSD před pěti lety odešel?
Mám li být otevřený, tak lidsky to pro mě bylo asi jedno z nejšťastnějších období života, protože jsem měl příležitost být u své dcery mnohem víc než třeba před lety u svého syna. Žena onemocněla, takže bylo dobře, že v té době už jsem nedělal politiku, protože zcela nepochybně to byl jeden z důsledků mého politického angažmá, toho obrovského tlaku, který na nás byl. Samozřejmě ale nevylučuji, že bych se do politiky vrátil.

LN: Proč ČSSD voličsky i preferenčně dlouhodobě oslabuje? Jsou nedostatky v kampani či v programu?
Myslím, že od každého něco. U kampaně bych řekl, že má nejmenší vliv, protože nejlepším volebním štábem je vláda. Když v ní působíte, jste vidět a kampaň de facto probíhá neustále. Jde ale o to, abyste měl alespoň trochu výrazné ministry a výrazného premiéra. Bohužel tohle je v případě ČSSD trochu slabina. Ministři za sociální demokracii včetně premiéra určitě zvládají rutinně své úkoly, ale to základní je, že chybí konflikt levice a pravice. Sociální demokracie ani komunisté nepřicházejí s tématy, která by polarizaci přinášela.

Jiří Paroubek.
Jiří Paroubek dorazil k soudu až odpoledne

LN: Není už dělení na pravici a levici minulostí? Politika se za poslední roky citelně změnila a voliči spíše vyhledávají tváře a silné lídry.
Myslím, že jde o přechodný jev. Nové tváře mohou přece nabízet i takzvaně staré politické strany. Podívejte se, v západní Evropě pořád střet levice pravice trvá, v Německu půjde o to, jestli bude možné vytvořit stabilní levicovou vládu po volbách do bundestagu tvořenou sociálními demokraty, zelenými a levicí, a nebo naopak stabilní středopravicovou vládu tvořenou klerikály a liberály.

Velký rozhovor s Jiřím Paroubkem čtěte v pátečních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!