Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šlachta neuspěl u poslanců, záznamy chce po úřednících

Česko

  6:00aktualizováno  10:41
PRAHA - Policejní protimafiánský útvar nevzdává svou snahu získat ze Sněmovny záznamy z kamer, čipových karet poslanců a další materiály. Po zamítavém dopisu z dolní komory chtějí vyšetřovatelé svou žádost zpřesnit. Detektivové doufají, že díky detailním záznamům o chodu Sněmovny zjistí, kde všude se údajné korupční schůzky tria exposlanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře odehrávaly.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta. foto: ČTK

"Ano, dopis ze Sněmovny jsme obdrželi, v této chvíli odpověď zákonodárců analyzujeme a naši žádost budeme konkretizovat," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí útvaru Pavel Hanták. Jakým způsobem detektivové žádost o součinnost zkonkretizují, ani kdy do Sněmovny dorazí, však odmítl komentovat.

Čtěte více:

Na prvním dopisu s hlavičkou ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu), který do dolní komory dorazil, je přitom datum 22. července. Bezpečnostní ředitel Sněmovny Jan Gabriel pak šéfovi útvaru Robertu Šlachtovi odpověděl až 6. srpna.

Policejní dohledávání, na jakých místech trio exposlanců údajná korupční jednání vedlo, v tuto chvíli již měsíc mešká. Právě na něm přitom chce olomoucký vrchní návladní Ivo Ištvan postavit novou žádost k Nejvyššímu soudu. Ten by měl rozhodnout, zda Tluchoře, Fuksu a Šnajdra dovolí stíhat.

Ištvana však sněmovní "ne" policejní žádosti nechává klidným. "To je otázka na Poslaneckou sněmovnu, co s takovou žádostí udělá, kdy se rozpustí. Ale možná to stihnou ještě před rozpuštěním," řekl serveru Lidovky.cz ve chvíli, kdy již dolní komora pracovala na zamítavém stanovisku. Podle něj však k žádnému zpoždění vyšetřování nedochází.

Ivo Ištvan

Ivo Ištvan

Na nedávné žádosti serveru Lidovky.cz o rozhovor žalobce odvětil, že je zaneprázdněn a současně pro média nemá žádné informace. Na konkrétní dotaz ohledně policejní žádosti odpověděl podobně. "Ke komunikaci policie se sněmovnou nemám žádný komentář," napsal redakci v pondělí v sms zprávě.

Pokud se Sněmovna v úterý skutečně rozpustí, přistane policejní žádost na stole šéfa kanceláře Poslanecké sněmovny Petra Kynštetra. "Organizační výbor už se nesejde, takže v této situaci to bude na kanceláři poslanecké sněmovny," potvrdil serveru Lidovky.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík. Sněmovní kancelář nechtěla předem komentovat, jak se k nové žádosti postaví.

Údaje sněmovna možná skartuje:

Podle informací deníku Právo pověřila poslanecká komise pro práci kanceláře kancelář Sněmovny, aby připravila změnu směrnice tak, aby s koncem volebního období byly skartovány. "Nová směrnice by řekla, že veškeré údaje se schovávají po celou délku volebního období, případně by se jednalo o zkrácení této lhůty. Rozhodně by nemělo jít o její prodloužení," řekla Právu členka komise Milada Halíková (KSČM). 

Policie po zákonodárcích žádala přehled uskutečněných jednání výborů, komisí a dalších orgánů, informace o jednání poslaneckých klubů, záznamy z kamer uvnitř i vně sněmovny a výstupy z knihy návštěv a docházkového systému. Žádost ÚOOZ i odpověď dolní komory má server Lidovky.cz exkluzivně k dispozici. Naleznete je níže.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!