„Vzhledem k aktuálnímu vývoji zvážím své další kroky. Potřebuji ale více informací ohledně toho sloučení a posunu na srpen. Pak se úplně rozhodnu,“ řekl Šlachta serveru Aktuálně.cz. Rezignaci podal v pátek, protože nesouhlasí se sloučením protimafiánského a protikorupčního (ÚOKFK) útvaru, jak ho plánuje policejní prezident Tomáš Tuhý.
Šéfa protimafiánského útvaru (ÚOOZ) ve veřejném stanovisku podpořili i řadoví zaměstnanci, kteří zdůrazňují, že nechtějí zpochybňovat pravomoci Policejního prezidia, ale reorganizace vzbuzuje příliš otázek. Zaměstnanci jsou znepokojeni, že ačkoliv měl původně dokument nabýt platnosti od počátku příštího měsíce, nemají k jeho přesné podobě bližší informace. Výtky vůči reorganizaci považují za naléhavé také vzhledem k počtu policistů, kteří chtějí své pozice opustit.
ÚOOZ dočasně povede náměstek Komárek |
Koaliční diskuse
Na téma reorganizace policie se rozpoutaly debaty ve vládní koalici. Ve středu ráno proběhlo dohodovací řízení, na kterém podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka Andrej Babiš (šéf hnutí ANO) prohlásil, že v případě, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepíše reformu, odejde ANO z koalice.
Bělobrádek vyzval ministra vnitra Chovance a premiéra Bohuslava Sobotku (šéf ČSSD) ke zvážení tohoto kroku. Premiér Sobotka reagoval tím, že na vedení policie a ministra vnitra nelze vytvářet nátlak tím, že ANO avizuje vypovězení koaliční smlouvy. K rozbití vlády nevidí důvod. Více o dohodovacím řízení a názorech dalších politiků z řad vládnoucí koalice ČTĚTE ZDE.
Rozhovor s Robertem Šlachtou si přečtěte zde:Robert Šlachta po 25 letech služby zvažuje odchod od policie. Nesouhlasí totiž s chystaným spojením ÚOOZ a protikorupčního útvaru. Žalobci už prověřují, jestli reorganizace není účelová a jestli jejím cílem není Šlachtu odstavit. „S takovými informacemi jsme v minulosti pracovali, jde o kauzu, která je stále živá,“ řekl LN Šlachta. Rozhovor s ním ČTĚTE ZDE. |
„Za daných okolností nám nezbývá, než se plně postavit za stanovisko našich velitelů odborů a expozitur ÚOOZ, vyjádřené v jejich otevřeném dopise ze dne 9. 6. 2016, adresovaném ministru vnitra, a vyjádřit jim tímto naši plnou podporu. Mimořádně nás zasáhlo, že řada z nich, včetně ředitele, vedení a také řadových příslušníků ÚOOZ, považuje svůj nesouhlas s navrhovanými reformami za natolik zásadní, že vylučují možnost svého dalšího působení v řadách Policie ČR,“ postavilo se takto za své nadřízené podpis 238 policistů a občanských zaměstnanců ÚOOZ SKPV.
Padne kvůli Šlachtovi vláda? Za Chovance nechceme nést odpovědnost, vzkázal Babiš |
Znepokojující podle vydaného stanoviska je i kritika reorganizace jak ze strany představitelů státního zastupitelství, tak i široké odborné veřejnosti. „Jako jediné východisko z této kritické situace spatřujeme zastavení těchto neuvážených, nesystémových a především nevratných kroků a vytvoření podmínek pro seriózní veřejnou a zejména odbornou diskusi o tom, zda vůbec, případně v jaké podobě, by se měla zvažovaná reorganizace uskutečnit?“ uzavírají zaměstnanci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Stanovisko ÚOOZ SKPVV posledních několika dnech jsme se stali nucenými svědky vyhroceného střetu mezi vrcholnými představiteli Policejního prezidia na straně jedné a vedením ÚOOZ a významné části odborné i laické veřejnosti na straně druhé, týkajícího se plánované zásadní reorganizace policie, a tím i podoby a budoucího směřování vrcholných policejních útvarů, majících za úkol boj proti organizovanému zločinu, korupci a finanční kriminalitě, primárně spočívající ve sloučení ÚOOZ a ÚOKFK. Přestože jde o nesmírně závažný krok a k zániku stávajících útvarů a jejich sloučení v jeden celek má dojít již od 1. 7. 2016, do dnešního dne nám nebylo vedení Policejního prezidia schopno představit byť jen základní obrysy struktury a principy fungování nově vznikajícího útvaru, ačkoli jsme ujišťováni, že tato reorganizace byla a je dlouhodobě a pečlivě připravována. Považujeme rovněž za alarmující, že o záměrech vedení Policejního prezidia se dozvídáme téměř výhradně z médií a nikoli v rámci otevřené, široké a především odborné diskuse, jak bychom, snad právem, očekávali. Plně respektujeme pravomoc vedení Policejního prezidia rozhodovat o takto zásadních otázkách, a v žádném případě ji ani v nejmenším nezpochybňujeme. Postup Policejního prezidia v nás však vzbuzuje naléhavé otázky, zda byly do důsledku vzaty v potaz všechny souvislosti a dopady zamýšlených změn, zda zamýšlená reorganizace vůbec může vést k předpokládanému zvýšení efektivnosti naší činnosti a zda je vůbec představitelné, že by takto koncipovaná reforma mohla vést k naplnění očekávání, kterými jsme zavázáni občanům této země. Za daných okolností nám nezbývá, než se plně postavit za stanovisko našich velitelů odborů a expozitur ÚOOZ, vyjádřené v jejich otevřeném dopise ze dne 9. 6. 2016, adresovaném ministru vnitra, a vyjádřit jim tímto naši plnou podporu. Mimořádně nás zasáhlo, že řada z nich, včetně ředitele, vedení a také řadových příslušníků ÚOOZ, považuje svůj nesouhlas s navrhovanými reformami za natolik zásadní, že vylučují možnost svého dalšího působení v řadách Policie ČR. Skutečnost, že důvěryhodnost plánovaných změn je zpochybňována i čelnými představiteli státního zastupitelství, jakož i široké odborné veřejnosti, činí naše výhrady o to více naléhavými. Jako jediné východisko z této kritické situace spatřujeme zastavení těchto neuvážených, nesystémových a především nevratných kroků a vytvoření podmínek pro seriózní veřejnou a zejména odbornou diskusi o tom, zda vůbec, případně v jaké podobě, by se měla zvažovaná reorganizace uskutečnit. |