Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šlachtu kvůli Olomouci prověřuje inspekce. Detektivové prý stahovali citlivá data

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek (vlevo) a šéf Útvaru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek (vlevo) a šéf Útvaru... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Generální inspekce bezpečnostních sborů začala prověřovat, zdali detektivové z protimafiánského útvaru Roberta Šlachty nepřekročili své pravomoci. Při zásahu v olomoucké kauze Vidkun, kde se zatýkalo i v policejních řadách, měli údajně neoprávněně stahovat citlivá data.

„Je to čerstvé, přišlo se na to až v minulých dnech. Generální inspekce bezpečnostních sborů už zahájila vyšetřování celého případu,“ citoval důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek server Neovlivní.cz, který informaci přinesl.

Detektivové ze Šlachtova útvaru prý při zásahu v Olomouci stahovali data o osobách, o které se inspekce zajímá. Mluvčí inspekce se ale k věci nechtěla vyjadřovat. „Trestní řízení případu Vidkun a dotazy s ním spojené Generální inspekce bezpečnostních sborů nebude nijak komentovat,“ uvedla Radka Sandorová.

Policie zasahovala v Olomouci i mezi svými členy. Operaci s názvem Vidkun spustilo podezření na vazby mezi podnikateli, politiky a právě policisty. V Olomouci údajně docházelo na základě těchto kontaktů k ovlivňování některých trestních kauz i úniku informací z trestních spisů.

Šlachta na dotaz uvedl, že o vyšetřování inspekcí neví. Že by data byla stažena neoprávněně, odmítl. „Všechny věci, který byly zadrženy, výslovně souvisí s naším trestním řízením,“ uvedl.

Odveta za razii?

Už na konci října, přesně týden po razii Vidkun, si přitom generální inspekce došla pro Šlachtova detektiva. Inspektoři si odvedli detektiva odboru násilí L. V. (redakce zná celé jeho jméno) a obvinění si poté vyslechli dvě osoby.

„Jednání spočívá zejména v neoprávněném zjišťování a následném sdělování informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolané osobě na základě jejího požadavku k vytipovaným osobám z podnikatelského a veřejného prostředí a k firmám, a to částečně za odměnu,“ sdělila tehdy na dotaz ČTK Štěpánka Zenklová, mluvčí městského státního zastupitelství.

Operace Vidkun

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Muž s rouškou v Číně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Muž s rouškou v Číně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Muž s rouškou v Číně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!