Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Mohl Šlachtův útvar zabránit metanolové kauze? Švábenský informoval celníky

Česko

  4:00aktualizováno  10:52
PRAHA - Třaskavé video tehdejšího elitního policisty Stanislava Švábenského vrací do hry otázku, zda úřady mohly předejít metanolové kauze a zabránit tak smrti 48 lidí. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta se v pondělí v obsáhlém vyjádření snažil vyvrátit expolicistovo tvrzení, že již v roce 2010 ignoroval detailní informace o výrobě pančovaného alkoholu. Podle šéfa ÚOOZ detektiv takové informace nepřinesl. Avšak to vyvrací dokument, který Švábenský na záznamu ukazuje.

„Co vám teď ukážu, je docela bomba,“ uvádí Švábenský na videonahrávce pasáž týkající se metanolové kauzy. Detaily týkající se rozsáhlé výroby pančovaného alkoholu podle svého tvrzení získal od informátora Jana Švédíka již v roce 2010. Tedy dva roky před tím, než kvůli otravám metanolem začali umírat lidé. Desítky lidí si odnesly doživotní následky.

Tomu mohl podle Švábenského ÚOOZ zabránit. „Zjistil jsem přesné informace, zajistil jsem flašky, kolky získávané přímo od celníků,“ vypočítává na videu. Když však chtěl případ rozpracovat, nadřízení to podle něj zarazili. „...rozhodli, že poznatek mám postoupit na ředitelství (celníků) v Olomouci,“ uvádí na nahrávce. Přitom část celníků se do nelegální výroby alkoholu zapletla. Pět z nich ostatně dodnes policie stíhá za pomoc lihové mafii.

Všichni to ví

„Všichni to ví, že v Ostravě se v tomhle jelo ve velkém, od Zlínska až nahoru. Měli jsme telefony čísla, domy, kde se to míchá, bylo zjištěno, že líh se vozí z Polska... Je mi z toho do breku, když jsem potom viděl, jak ÚOOZ najednou z ničeho nic začal zasahovat po domech a začal organizovat zátah na výrobce a vedení se začalo bít do prsou, jak zachránili a zajistili obrovské množství lihu, což dávno už mohlo být a všichni to věděli,“ tvrdí Švábenský.

Citlivý svazek se podle něj stal posléze jedním z důvodů, proč skončil za mřížemi. Soudy ho tam loni poslaly na šest let kvůli úplatkům. Klíčovým se v jeho případě stala právě výpověď informátora Švédíka. Podle ní ve skutečnosti žádné poznatky nenosil, citlivé informace mu naopak za peníze a vůz vynášel Švábenský.

Aby obvinění vyvrátil, snažil se expolicista u soudu odtajnit takzvaný svazek informátora týkající se Švédíka. Dokument podle něj obsahuje informaci o pančování alkoholu a dokazuje, že ji přinesl právě Švédík. Protimafiánský útvar ho nicméně odmítl otevřít, podle Švábenského právě proto, aby zakryl vlastní vinu. „Představte si, co by nastalo, kdyby člověk, který oslepl, nebo přišel o tatínka nebo bratra, dceru, se dozvěděl, že ÚOOZ v roce 2010 mohl rozpracovávat lidi kolem pančovaného alkoholu,“ říká detektiv na adresu Šlachtova útvaru.

Šlachta: Absurdní a urážející

Šéf ÚOOZ výbušné informace svého bývalého podřízeného odmítl. „Toto obvinění je absurdní a urážející. Neexistuje žádný záznam o tom, že by pan Švábenský přinesl již v roce 2010 nějaký poznatek ke kauze, kterou se mimochodem ani později nezabýval náš útvar, ale speciální tým policejního prezidia. Stejně tak mohu vyvrátit, že by takové informace byly součástí svazku informátora KATO (označení Švédíka), o kterém se hovoří. Obvinění je účelová a nepravdivá,“ brání se šéf ÚOOZ. Švábenský podle něj v roce 2010 přinesl informaci týkající se daňových úniků a padělání kolků na lihoviny, nikoliv o pančování.

Jenže vysvětlení šéfa ÚOOZ trpí povážlivou trhlinou. Jak na nahrávce říká a dokumentuje Švábenský, sami celníci jeho verzi podpořili. Když totiž policejní inspekce Švábenského kauzu vyšetřovala, obrátila se na ně s dotazem, zda a jakou informaci k lihu jim policista předal. Chtěla si ověřit, zda mluví pravdu. A celníci potvrdili, že Švábenský jim skutečně zprávu o výrobě pančovaného alkoholu dodal.

„Poznatek se týkal nelegální výroby alkoholu na severní Moravě a byl předán ve stručné písemné podobě formou úředního záznamu, obviněnému Švábenskému ho měla poskytnout osoba KATO, což měla být dle jeho ústního sdělení osoba informátora. Součástí poznatku byly i dva kusy litrových láhví s lihovinou. Ty byly podrobeny analýze, která prokázala přítomnost látek cizorodých pro lihové směsi a potvrdila tak informace uvedené v úředním záznamu,“ stojí v dokumentu celníků, jenž Švábenský na videu ukazuje.

Stanislav Švábenský během zpovědi, kterou nahrál před sebevraždou.

To samé celníci potvrdili i nyní na dotaz serveru Lidovky.cz. „Vámi uvedený poznatek celní úřad prověřil a následně postoupil místně příslušnému útvaru celní správy, který jej v rámci trestního řízení realizoval 15. 9. 2010,“ reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí olomouckých celníků Marie Bortlová.

Nahrávku šetří inspekce

Nahrávku prošetřuje policejní inspekce, která se k ní prozatím odmítá blíže vyjadřovat. „Toto plně respektujeme a osobně věřím v brzký závěr, který dá na všechny otázky jednoznačné odpovědi,“ doufá Šlachta.

Detektiv zpověď natočil po nepravomocném odsouzení za korupci, vedle metanolové aféry na ní vysvětluje důvody, proč se rozhodl spáchat sebevraždu. Mluví však na ní o šokujících poměrech u policie i policejní inspekce. Loni 19. srpna soudy pravomocně Švábenského poslaly za mříže kvůli korupci, večer spáchal sebevraždu.

Prohlášení Roberta Šlachty

V posledních dnech věnují některá média větší prostor videonahrávce, kterou před svou sebevraždou natočil bývalý policista ÚOOZ Stanislav Švábenský. Na rozdíl od těchto médií, ÚOOZ SKPV zmíněnou nahrávku k dispozici nemá a neměl ani možnost se s ní seznámit.

Ač považuji za nedůstojné, a to jak útvaru, tak i samotného zesnulého policisty, vést nad touto nahrávkou veřejnou mediální diskusi, jsem nucen zareagovat na dvě konkrétní obvinění, která se v této souvislosti objevila. Tato obvinění se týkají dvou mediálně sledovaných kauz a to tzv. kauz „Toflova gangu“ a „Metyl“.

Úvodem je třeba zopakovat fakta k působení pana Švábenského na ÚOOZ SKPV. K našemu útvaru přišel 1. září roku 2009 a z útvaru odešel na vlastní žádost k jiné policejní složce posledního června 2011. Poté, co začal být trestně stíhán a následně i souzen, využil ke své obhajobě veškeré prostředky, které mu zákon umožňuje. Prvoinstančním i odvolacím soudem byl pan Švábenský uznán vinným.

Jednoznačně a důrazně odmítám jakékoli náznaky obvinění, že by snad náš útvar svou nečinností měl na svědomí lidské životy v tzv. kauze METYL. Toto obvinění je absurdní a urážející. Neexistuje žádná záznam o tom, že by pan Švábenský přinesl již v roce 2010 nějaký poznatek ke kauze, kterou se mimochodem ani později nezabýval náš útvar, ale speciální tým policejního prezidia. Stejně tak mohu vyvrátit, že by takové informace byly součástí svazku informátora „Kato“, o kterém se hovoří. Obvinění je účelové a nepravdivé.

V únoru roku 2010 pan Švábenský přinesl poznatek, o kterém je veden záznam, který upozorňoval na možné daňové úniky a padělání kolků na lihoviny. Tento poznatek zapadal do v té době již prováděného šetření, kterým se zabývala jiná součást ÚOOZ SKPV. Nebudu zde popisovat konkrétnosti tohoto šetření, ale tato věc byla rozpracována a neměla žádnou souvislost či propojení do pozdější kauzy „Metyl“. Zde je na místě také připomenout, že tzv. kauza „Metyl“, a s ní spojené tragické následky, se váže až k roku 2012.

Náš útvar se stal z pokynu tehdejšího náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování součástí týmu METYL krátce po jeho založení, protože již v té době měl ÚOOZ operativní informace (a zde je na místě upozornit, že nikoli od pana Švábenského) o černém obchodu s lihem. Zdůrazňuji o černém obchodu s lihem, konkrétně o možných utajených skladech nezdaněného lihu, nikoliv o pančování lihu metanolem. Vzhledem k tomu, že tato trestná činnost však nespadá do gesce ÚOOZ, byl vytvořen společný tým s ÚOKFK, kdy v tomto týmu mělo ÚKOFK na starosti vyšetřování a ÚOOZ operativu. Tým těchto dvou útvarů se nijak nepodílel na paralelně probíhajícím prověřování a následně i vyšetřování tzv. „metanolové kauzy“.

Jak „metanolová kauza“, tak kauza „lihové mafie“ se prověřovaly a vyšetřovaly samostatně a odděleně. V obou těchto kauzách je odlišná právní kvalifikace, figurují v nich jiné osoby, a každá z kauz je či byla také samostatně soudně projednávána jinými soudními senáty. Zařazení ÚOOZ a ÚOKFK do týmu METYL bylo v té době čistě taktické rozhodnutí tehdejšího vedení policie, aby šetření a prověřování daňových úniků nevzbudilo pozornost mezi obchodníky s lihem a toto vyšetřování nebylo předčasným prozrazením zmařeno, a také proto, aby se potvrdilo či naopak vyloučilo propojení obou těchto kauz přes konkrétní osoby. Naším úkolem bylo společně s ÚOKFK odkrýt a vyšetřit nelegální trh s lihem a tento úkol jsme splnili.

Zdroj: policie.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!