Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šlachtova jednotka spustila razii: jde po politicích i policejních důstojnících

Česko

  9:14
Protimafiánský útvar, vedený Robertem Šlachtou, spustil v ranních hodinách rozsáhlou operaci. Středobody „realizace“ jsou dva: Olomoucký kraj a Praha. Vyšetřovatelé podle informací LN míří na bývalé politické špičky i vysoce postavené policejní důstojníky.

Příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) 30. září na několika místech republiky zabavili větší množství zbraní, výbušnin a jedů ... foto: ČTK

„V dnešních ranních hodinách přistoupil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu k realizaci případu s krycím názvem VIDKUN,“ potvrdil mluvčí jednotky Pavel Hanták.

Solární obr, kvůli kterému zasahuje policie. ČEZ za něj dal skoro 3 miliardy

V této souvislosti probíhají naplánované úkony trestního řízení na několika místech České republiky. Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a zadržené hodlá stíhat kvůli korupčním trestným činům: zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení.

VIDKUN

ÚOOZ zvolil jako krycí jméno operace VIDKUN. To by mohlo odkazovat na známého norského politika Vidkuna Quislinga. V roce 1933 jako tehdejší ministr obrany založil po vzoru německé NSDAP antidemokratickou stranu Nasjonal Samling (Národní sjednocení). Na začátku druhé světové války se Quisling zasazoval o vyhlášení německého protektorátu, 9. dubna 1940 provedl puč a oznámil převzetí moci. Později se stal ministerským předsedou. Na podzim 1945 byl popraven, jméno Vidkun Quisling je od té doby synonymem pro kolaboranta či vlastizrádce.

„Věc je prověřována ve spolupráci ÚOOZ a Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Inspekce se na prověřování této kauzy nepodílí,“ uvedl Ivo Ištván, šéf olomouckých žalobců. „Na věci pracujeme řadu měsíců,“ dodal pouze. Spekulace o tom, že vyšetřování souvisí s kauzou solární elektrárny v Ševětíně, která má být podle České televize jádrem případu, ovšem nepotvrdil: „Nebudeme potvrzovat žádné spekulace, které se v souvislosti s touto věcí objevují.“

Policisté se ráno objevili na olomouckém hejtmanství. „Že by někoho zatkli, to nevím. Od asistentky jsem ale slyšel, že tu ráno byla policie,“ řekl serveru Lidovky.cz Michael Fischer (ČSSD), 1. náměstek hejtmana.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahoval 13. října v domech...
Solární elektrárna Ševětín (na snímku), kvůli níž mělo dojít k rozsáhlému...

„Pan hejtman ráno přišel do práce a je v budově. Co se týče jeho zadržení, nevím o tom. Ohledně policie, tak u mě uslyšíte pouze bez komentáře, zeptejte se policie,“ doplnila jeho vyjádření mluvčí úřadu Kamila Navrátilová.

Po kom Šlachtův útvar jde? Langer, Kyselý, důstojníci policie i inspekce

Generální inspekce bezpečnostních sborů odmítla jakkoli komentovat informace, že mezi zadrženými jsou také vysocí policejní důstojníci, především z olomouckého kraje.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...