Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sládek chce žalovat Soukupa, pokud se třikrát neomluví. Za slova o ‚různých zvěrstvech‘ v programu

Miroslav Sládek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Sládek | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Dlouholetý šéf republikánů Miroslav Sládek měl ve stranickém programu „různá zvěrstva“. Tato slova minulý týden pronesl ve svém pořadu generální ředitel televize Barrandov Jaromír Soukup. Bývalého poslance výrok rozhořčil a chce, aby se mu za něj mediální magnát veřejně omluvil, a to hned třikrát, jinak jej zažaluje. Soukup tak učinit nehodlá.

Omluva, kterou Sládek požaduje


„Omlouvám se za svoje výroky o zvěrstvech v programu doktora Miroslava Sládka a jeho Sdružení pro republiku – Republikánské strany Československa. Tento můj výrok byl nešťastný a vycházel z neznalosti programu a činnosti jmenovaného. Dále se omlouvám za výrok, že politický program vytvořený doktorem Miroslavem Sládkem není možné srovnávat s programem SPD Tomia Okamury a to z toho důvodu, že tyto programy jsou totožné s nepatrnými textovými změnami a vzhledem k tomu, že program SPR-RSČ, respektive doktora Miroslava Sládka byl vytvořen především v letech 1990 až 1992 je jasné, kdo je originál a kdo jen opisoval způsobem nevhodným a tedy trestuhodným již na prvním stupni základní školy.“

Majitel televize TV Barrandov a zároveň její moderátor se o partaji Miroslava Sládka nelichotivě zmínil v pořadu Duel Jaromíra Soukupa. Debaty, která se na televizních obrazovkách objevila 3. května, se mimo jiné zúčastnili také předseda ČSSD Jan Hamáček a lídr SPD Tomio Okamura.

„Srovnávat SPD – a teď já nejsem advokátem nikoho -, se Sládkem, který v programu měl přímo různá zvěrstva, to mi přijde, že to trochu pokulhává,“ reagoval Soukup na Hamáčka (v čase 32:55). Sociálnědemokratický předák ve snaze vysvětlit, proč ČSSD nechce jakkoliv spolupracovat s SPD, připodobnil Okamurovo hnutí k republikánům v 90. letech, kdy měli své zástupce ve sněmovně.

Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka (SPR – RSČ) je považována za populistický, krajně pravicový politický subjekt. Její předseda se v minulosti například ostře vyjadřoval na adresu Romů a ostatních menšin žijících v Česku.

Soukup: Omlouvat se nebudu

Soukupova slova, která Hamáček přešel bez komentáře, neunikla samotnému Sládkovi. Řediteli Barrandova proto zaslal otevřený dopis, v němž jej žádá o veřejnou omluvu. Pokud se jí nedočká do sedmi dnů, je připraven vymáhat ji soudní cestou.

„V pomlouvání nepřítomných hrubě urážlivým způsobem, aniž by se takto napadení mohli bránit, se jistě vyžívaly hlásné trouby minulého totalitního režimu. V demokratické společnosti však svědčí buď o totální neznalosti problematiky, anebo o zlém úmyslu, nejspíše ale o kombinaci obého. V každém případě je takovéto jednání nepřípustné,“ píše sedmašedesátiletý politik Soukupovi.

Miroslav Sládek byl v letech 1992 až 1998 poslancem ve Federálním shromáždění a...
Jaromír Soukup ve svém diskuzním pořadu Aréna Jaromíra Soukupa.

Omluva by podle jeho slov měla být zmíněna ve třech po sobě jdoucích vysíláních pořadu. Dostatečná navíc prý bude jen tehdy, pakliže Soukup zodpoví ještě čtyři otázky, například jaká konkrétní zvěrstva měla republikánská strana ve svém programu.

„Opakování omluvy si vynucuje chování vedení televizní stanice Barrandov, program této stanice i jeho diváci. Pro ně je opakování každé informace stylem práce i vnímání,“ vysvětlil Sládek serveru Lidovky.cz.

Jaromír Soukup si ale za svým výrokem nadále stojí. „Omlouvat se panu Sládkovi nebudu, to skutečně v žádném případě. Jeho zájem o naše pořady mě ale těší,“ odpověděl serveru Lidovky.cz s tím, že k případné žalobě se vyjádří, až když ji bude mít k dispozici a uvidí, co obsahuje.

Jaromír Soukup během vysílání své pořadu.

Jaromír Soukup během vysílání svého pořadu.

Spor tak nejspíš skutečně skončí u soudu, neboť Sládek na svém postoji trvá. „Nikdy nemluvím do větru, svoje slova neodvolávám, ani nevysvětluji třeba tím, že jsem měl právě vysokou horečku,“ narážel na únorové vyjádření Tomia Okamury, který horečkou omlouval svůj výrok o romském koncentračním táboře v Letech. Lídr SPD tehdy řekl, že tábor nebyl oplocen a vězni se v něm mohli lehce pohybovat.

Právě Okamurovi se Sládek v předžalobní výzvě rovněž věnuje. Zmiňuje, že šéf Barrandova má k místopředsedovi sněmovny důvěrně blízko, čemuž napovídá i Okamurova četná účast v jeho pořadech. I proto Sládek považuje Soukupovo tvrzení, že nikomu nechce dělat advokáta, za alibistické.

„Z logiky výše uvedeného se přímo nabízí otázka, zda jste si jist, že při konstatování zvěrstev jste skutečně hovořil o programu SPR – RSČ a nespletl jste si jej s programem Mao Ce-tunga, v žoldu jehož pokračovatelů usilovně pracujete,“ ptá se Sládek v dopisu.

Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa

Pravicová strana (označována jako až krajně pravicová) vznikla v prosinci 1989. V letech 1992 až 1998 měla zastoupení v parlamentu. Zaujímá odmítavý postoj vůči Evropské unii a NATO. Známá je svými výpady proti Romům a jiným menšinám v Česku. Po listopadové revoluci požadovali republikáni opětovné připojení Podkarpatské Rusi k Československu. Někteří členové strany v minulosti sympatizovali s fašismem a nacismem. V roce 2013 byla Nejvyšším správním soudem rozpuštěna kvůli tomu, že několik let po sobě nedoložila sněmovně finanční výroční zprávy. Před dvěma lety svou činnost obnovila.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...