Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Mezi personálem slánské nemocnice se agresivně šíří britská mutace viru. Její výskyt potvrdila laboratoř

Česko

  19:36aktualizováno  20:47
Slaný(Kladensko)/Berlín - Slánská nemocnice se kvůli nákaze potýká s vážným nedostatkem personálu, dokonce je nyní nejvíc zasažená za celou dobu pandemie. Na vině je šíření nakažlivější britské mutace covidu, což aktuálně potvrdilo laboratorní vyšetření.

Očkování personálu slánské nemocnice vakcínou Pfizer/Biontech. Na snímku ředitel nemocnice MUDr. Štěpán Votoček. foto: Facebook slánské nemocnice

„Laboratorní vyšetření potvrdilo, že dosud nevídanou agresivitu šíření korovaviru mezi personálem Nemocnice Slaný má na svědomí tzv. britská varianta viru SARS-CoV-2,“ uvedl v pondělí na Facebooku ředitel nemocnice Štěpán Votoček.

Za první tři lednové týdny se koronavirem nakazilo 65 zdravotníků především z klíčových oddělení. V nemocnici pracuje 400 zdravotníků, číslo ale zahrnuje například i farmaceuty a laboranty. K 21. lednu bylo ve Slaném hospitalizováno 47 lidí s koronavirem.

Vakcína Moderna má chránit i před virem z JAR a Británie. Firma chce ale stejně testovat třetí dávku i nové sérum

Vedení nemocnice se již ve čtvrtek domnívalo, že za současnou agresivitou šíření viru v zařízení může stát tzv. britská mutace viru. Nyní to tedy potvrdilo laboratorní vyšetření. 

„Nemocnice Slaný je dnes skutečně na hraně svých možností – denně dostávám informace o dalších nakažených sestrách a lékařích. Ti, kteří zbývají, přestávají být schopni zajistit provoz. Celostátní tempo vakcinace a úvahy o rozvolnění opatření nedávají naději, že příští měsíce budou – co do počtu pacientů hospitalizovaných s Covidem-19 - jiné,“ uvedl minulý týden ředitel. 

Podle Votočka řada ambulancí musela být uzavřena a bez pomoci armády a dobrovolníků by se zhroutila i lůžková péče.  

Temný mrak mutací

Právě výskyt mutací je důvodem, proč některé země zavádějí např. povinné respirátoty. Lidé v Německu se musí podle vlády  na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací připravit. Mluvčí kabinetu Steffen Seibert situaci přirovnal k „temnému mraku“. Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) bylo v zemi dosud zachyceno 70 výskytů mutací, které byly poprvé odhaleny v Británii a v Jihoafrické republice.

Obava z nebezpečnější mutace viru žene státy k povinným respirátorům. Obyčejné roušky už nestačí

„Máme na obzoru temný mrak velmi vážného nebezpečí,“ prohlásil Seibert. Uvolňování protiepidemických omezení se tak vzdaluje a hromadné očkování se stále více stává závodem s časem, napsala agentura DPA.

Vládu znepokojuje především „britská“ mutace B.1.1.7. Šéf kancléřství Helge Braun v nedělním diskusním pořadu televize ARD řekl, že tato mutace i v Německu „převezme vedení“. „Nyní jsme ve velmi obtížné situaci,“ poznamenal Braun.

Seibert konstatoval, že počty případů infekce a pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče klesají; za poslední den dostal RKI od úřadů hlášení o 6729 nových případech, což je méně než v České republice. Zatímco v Německu žije na 83 milionů lidí, Česko má necelých 11 milionů obyvatel.

„To jsou pro nás všechny v této druhé vlně první úspěchy,“ řekl Seibert. „Zároveň tu máme velké a velmi reálné nebezpečí, že se mutace viru i u nás, jako v jiných zemích, bude stále více prosazovat a že by čísla mohla opět velmi prudce stoupnout,“ varoval. „Musíme co nejrychleji dospět k výrazně nižším infekčním číslům,“ dodal Seibert. Špatné by podle něj bylo sejít nyní ze správné cesty.

Britská mutace koronaviru je nejspíš smrtelnější, naznačila to vědecká studie, řekl premiér Johnson

V Německu se v současné době debatuje o případném uvolňování protikoronavirových opatření, ale minulý týden se německá kancléřka Angela Merkelová dohodla s premiéry spolkových zemí na prodloužení celostátní uzávěry do 14. února, a to i s ohledem na nebezpečí vysoce nakažlivých variant koronaviru.

Podle RKI bylo dosud v Německu hlášeno 51 výskytů „britské“ mutace koronaviru (B.1.1.7) a 19 případů „jihoafrické“ varianty (B.1.351). Jenom na klinikách společnosti Vivantes v Berlíně byla britská mutace prokázána u 24 pacientů, z toho u 22 v Humboldtově klinice na severu metropole. Jeden případ už hlásí i známá berlínská univerzitní klinika Charité.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...