Slavia má titul na dohled

Fotbalisté vedoucího týmu přerušili černou sérii * Druhá Sparta selhala ve Zlíně

PRAHA Za normálních okolností by to bylo jen jedno vítězství z mnoha, ale fotbalisté Slavie v Edenu křepčili radostí, jako by titul obhájili už včera.

Po výhře 2:0 nad Českými Budějovicemi, kterou dvěma góly zařídil Pavel Fořt, sice jistotu ještě nezískali, ale k mistrovským oslavám udělali výrazný krok. „Myslím, že už je hotovo,“ prohodil hostující gólman Pavel Kučera.

K červenobílému optimismu výrazně přispěl večerní výsledek Sparty. Na půdě urputně bojujícího Zlína poprvé na jaře skončila bez bodu. Bez zraněného kapitána Řepky dvakrát inkasovala už před poločasem a pouze Hubníkovo snížení už porážku 1:2 neodvrátilo. Letenský tým se teď musí strachovat především o udržení druhého místa, které drží jen díky lepšímu skóre před Libercem.

Co znamená zaváhání nejvážnějšího pronásledovatele pro Slavii? Její náskok v čele je tři kola před koncem osmibodový. K úplné jistotě potřebuje získat už jen dva body. „Věřím, že bychom mohli slavit už příští týden na Žižkově,“ spočítal slávistický záložník Ladislav Volešák.

Vítězství nad outsiderem mělo pro obhájce navíc i psychologický efekt: Slavia po pěti zápasech bez výhry zabrala a po sedmi týdnech znovu poznala radost ze zisku tří bodů.

Poděkovat za to může útočníkovi Fořtovi, který si už v 10. minutě před brankou zpracoval dlouhý aut, obtočil se kolem svého strážce a křižnou střelou do rohu branky uklidnil nervózní Slavii.

„Když jsem viděl, jak v první minutě spálil jasnou šanci, lekl jsem se, aby to zase nebylo jako v minulých zápasech. Ale naštěstí to pak napravil,“ usmál se domácí kouč Karel Jarolím.

Ten po pohárové porážce se Slováckem proházel sestavu, vedle Fořta postavil do útoku Milana Černého, ale k procitnutí jeho týmu pomohl hlavně slabý soupeř.

Naděje Sparty, že by právě Jihočeši závěr soutěže ještě zdramatizovali, byly marné. „Odpracovali jsme si to na úrovni, ale na víc jsme v Edenu neměli,“ uznal poražený kouč Pavel Tobiáš.

Jihočeši v Edenu nezlobili Domácího gólmana Martina Vaniaka zaměstnali Tobiášovi hráči jen jednou, jenže s přímým kopem, který ve 20. minutě hlavou přizvedl Pavel Mezlík, nemohl mít Vaniak žádné starosti.

Slavia mohla hrát v klidu, ale ani tak v Edenu žádný koncert nerozehrála. Ze všeho nejvíc teď připomíná dětské autíčko na setrvačník, které na podzim „natáhli“ Necid a spol. a ono teď jen ze setrvačnosti dojíždí do cíle.

Důkazem byl druhý gól, na který museli diváci čekat až do 77. minuty. Převaha Slavie nad odevzdaně hrajícím soupeřem se málem zhmotnila jen do tyčky, kterou přízemní střelou trefil Jaroslav Černý.

Čtvrt hodiny před koncem však hosté Slavii ulehčili situaci a Fořt proměněnou penaltou dal fanouškům naději, že i jarní tápání slávistů jednou skončí. „Snad jsme se odrazili ode dna,“ usmál se Volešák. Možná hned blízko k vrcholu.

***

SOUBOJ O TITUL

Slavia Praha 2 České Budějovice 0 Branky: 10. a 77. z pen. Fořt. Rozhodčí: Jech - Lhoták, Lakomý. ŽK: Volešák, Brabec - Hudson, Hílek, Šíma, Leština. ČK: 72. Hílek. Diváci: 10 407. Poločas: 1:0. Slavia: Vaniak - Grajciar, Brabec, Hubáček, Švento - Janda (70. Ivana), Volešák, Suchý, J. Černý (88. M. Jarolím) -Fořt (88. Pekhart), M. Černý. Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš (30. Nitrianský), Žižka, Leština - Hudson, Benát, Hílek, Šíma (88. Jasanský)Mezlík (88. Svátek), Sedláček. HODNOCENÍ LN *** *

Tescoma Zlín 2 Sparta Praha 1 Branky: 2. Rýdel, 32. Čelůstka - 28. Hubník. Rozhodčí: Bílek - Hojsík, Dobrovolný. ŽK: Rýdel, Vyskočil, Dostálek - Kušnír, Vacek, Kadlec, Berger, Wilfried. Diváci: 4058. Poločas: 2:1. Zlín: Baránek - Čelůstka, Kroča, Zbožínek, Trubila - Šmahaj, Dostálek, Rýdel (56. Musil), Vyskočil (90.+3 Zúbek) -Bača, Kroupa (73. Žůrek). Sparta: Blažek - Kušnír, Huber, Hubník, Pamič - Žofčák, Kladrubský (79. Berger), Kucka, Vacek - Holenda (57. Kadlec), Kulič (46. Wilfried). HODNOCENÍ LN ** **

Zbývající program kandidátů na titul 1. SLAVIA 55 bodů 28. kolo: na Žižkově 29. kolo: v Teplicích 30. kolo: s Libercem 2. SPARTA 47 bodů 28. kolo: s Bohemians Praha 29. kolo: s Jabloncem 30. kolo: v Mladé Boleslavi 3. LIBEREC 47 bodů 28. kolo: na Kladně 29. kolo: s Českými Budějovicemi 30. kolo: na Slavii

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...