Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Slavii dál trápí spalování šancí

PRAHA Sestupová smyčka na krku fotbalistů Slavie se včera nepříjemně utahovala, ale červenobílí nakonec dokázali její sevření trochu povolit. Dohnali brzké vedení Brna a se soupeřem, který rovněž bojuje o záchranu, remizovali v prvním veledůležitém zápase jara 1:1.

Situace na chvostu tabulky se proto nezměnila - Zbrojovka zůstává na předposledním místě znamenajícím pád do druhé ligy a sešívaní jsou jen o bod před ní. „Výsledek je zklamáním, protože jsme chtěli zvítězit. Určitě jsme na to měli. Alespoň že nás Brno nepřeskočilo,“ ulevil si slávistický trenér Michal Petrouš.

Jeho klub řeší tíživou finanční situaci a od dluhů si během přípravy pomohla tím, že se zbavila hned osmi hráčů. Také její sestava se změnila k nepoznání. Přesto se zprvu zdálo, že se z mizerného podzimu vůbec nepoučila. Hrála nádherný fotbal plný rychlých narážeček, nečekaných kliček a drzých průniků po křídle. Ale pokaždé, když se dostala do vápna, nebyla schopná vystřelit nebo pořádně zakončit.

Až brněnský bek Luděk Pernica fanoušky krásnou zatočenou ranou z 11. minuty ujistil, že se fotbal hraje na góly i po zimní přestávce. Jenže sešívaní neuměli střílet góly na podzim a zvláštní komplex se jich nechtěl pustit ani v úvodním střetnutí jara. V přípravě přitom neměli se skórováním problémy - vyhráli sedm z devíti zápasů.

„Zatímco my nemůžeme míč za žádnou cenu dotlačit do brány, první střela soupeře zase skončí v naší síti,“ bědoval útočník Stanislav Vlček. Díky akci dvou střídajících hráčů se však Slavia dočkala vyrovnání i během mrazivého pátečního večera. Petr Janda obešel v 63. minutě obránce a brněnský brankář Tomáš Bureš jeho pokus z úhlu vyrazil jen před nabíhajícího Vlčka. Zkušený kanonýr se v lehké pozici nemýlil.

Přestože Slavia uhnula před další těžkou ranou, k radosti zatím nemá mnoho důvodů. Slibovala návrat dobré nálady a vítězné morálky, ale místo toho ukázala, že za pár zimních měsíců nedokázala vyhojit staré rány - nedostatek sebevědomí, chyby v obraně a neproměňování šancí. „Na klucích je znát, že na ně doléhá tlak. Nezatracuji je. Snad to z nich brzy spadne a potom už to bude jen lepší a lepší,“ zadoufal nakonec Petrouš.

***

Program ligy

Dnes - 16.00 Slovácko -Bohemians 1905, Příbram - Mladá Boleslav, 17.20 Plzeň - Hradec Králové (ČT4). Zítra - 15.00 Ústí -Olomouc, Č. Budějovice - Teplice, 17.00 Jablonec - Liberec (Sport 2). Pondělí - 17.30 Ostrava -Sparta Praha (ČT4).

Slavia Praha 1 Zbrojovka Brno 1

Branky: 63. Vlček - 11. Pernica. Rozhodčí: Franěk - Chytil, Vysloužil. ŽK: Trubila, Hora (oba Slavia). Diváci: 4468. Poločas: 0:1 Slavia: Vaniak - Dostál, Čelůstka, Vomáčka, Trubila - Koreš (46. Janda), Kisel, Milutinovič (46. Vlček), Jarolím, Hora - Zákostelský (78. Vyhnal). Brno: Bureš - Pernica, Simerský, Mitrovič, Hamouz - Valenta (66. Husár), Rýdel, Borek, Folprecht (90. Pejič) - Došek, Rabušic (68. Kalabiška).