28. února 2017 15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slavná ‚Bornova či Kulhánkova‘ dílna nekončí. Praha 1 výpověď stáhla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ve své umělecké historii v dílně tiskla řada umělců zvučných jmen, namátkou:... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve své umělecké historii v dílně tiskla řada umělců zvučných jmen, namátkou:... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Rada městské části Praha 1 se rozhodla stáhnout výpověď o pronájmu v Říční ulici s číslem 11. Tam už před osmdesát let sídlí proslulá litografická dílna, v níž tiskl například Adolf Born, Oldřich Kulhánek či Kamil Lhoták. Dílně, jak upozornil server Lidovky.cz, hrozil zánik.

Zpráva o možném konci proslulé litografické dílny v pražské Říční 11, kde bydleli bratři Čapkové, vyvolala mezi odbornou i laickou veřejností vlnu nevole. Vznikla petice, v níž se odpůrci vyslovili proti rozhodnutí radnice Prahy 1 ukončit současnému nájemci Martinu Boudovi smlouvu. Ve středu chtěli odůrci radničního rozhodnutí protestovat na pražském Žofíně.

Praha 1 najde jiné prostory

K tomu už ale nedojde. „Rada městské části Praha 1 se rozhodla stáhnout výpověď o pronájmu v Říční ulici s číslem 11 a ukládá tajemníkovi úřadu najít jiné vhodné prostory pro spisovnu dopravních agend, kterou městská část nutně potřebuje,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí první městské části Veronika Blažková.

Slavná litografická dílna v Říční 11. Na snímku je Aleš Lamr
Slavná litografická dílna v Říční 11. Na snímku Jiří Suchý.

Právě kvůli tomu měla litografická dílna původně zaniknout. „Ze zákona došlo v nedávné době k většímu nárůstu agendy městského úřadu, zejména v oblasti občansko-správních agend, a proto se nově zrekonstruované prostory v budoucnu využijí pro vnitřní potřeby úřadu,“ oznámila v minulém týdnu městská část vedená starostou Oldřichem Lomeckým (TOP 09). „Vnitřní potřeby“ později vysvětlila tím, že potřebuje spisovnu.

Poté, co na hrozící zánik dílny upozornil i server Lidovky.cz, ale začaly na radnici přicházet nesouhlasné maily. „Jen dnes jsem obdržela čtyři,“ uvedla mluvčí Blažková. Celkový počet stížností prý nezná.

Proti rozhodnutí se již dříve odvolal i současný nájemník Bouda, který v litografické dílně poprvé tiskl už během studia na střední umělecké škole. A po první návštěvě se jeho vazba k ní už nepřetrhla. Pracuje v ní dodnes.

Kromě jeho prací se na kamenech pod rukama zkušených umělců s citem pro řemeslo vytisklo i mnoho dalších děl. V dílně vznikly práce například Jiřího Načeradského, Ivany Lomové, Kurta Gebauera, Františka Hodonského či Jiřího Slívy. Řadu umělců zakončují i taková jména jako je Adolf Born, Oldřich Kulhánek nebo Kamil Lhoták.

  • 0Diskuse
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz