Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavná vila Tugendhat hlásí: zavřeno. Nejméně na dva roky

Česko

  16:33
BRNO - Kdo to nestihl do Silvestra, má smůlu. Na Nový rok se na jedné z nejuznávanějších staveb v zemi objevila cedulka hlásající, že je zavřeno. A nikdo neví, kdy se brněnská vila Tugendhat znovu otevře veřejnosti. Její obnova totiž potrvá nejméně dva roky.

Vila Tugendhat v Brně foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Poslední dny měla vila beznadějně vyprodáno, na rozdíl od dalších kulturních institucí se otevřela prohlídkám i po Vánocích. Počet letošních vstupů se zastavil na 25 tisících. To je historický rekord. "Musíme navíc uvážit, že je to původně obytný dům, který nebyl na takové návštěvy stavěn," připomíná správkyně památky Iveta Černá.


Jí a dalším pracovníkům Muzea města Brna, jež za vilu zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO zodpovídá, začíná mravenčí práce: musí dům vyklidit tak, aby se pravděpodobně už v únoru dovnitř mohli přesunout restaurátoři a další odborníci. Ti upraví budovu do původní podoby, musejí zajistit i její statiku. O tom, která firma opravy zajistí, rozhodnou brněnští radní v úterý, vybírali z pěti firem. A jejich výběr naznačí cenu i čas, které však mohou ovlivnit ještě nečekané objevy.

Vila Tugendhat

Vila je unikátem zaneseným v učebnicích architektury. Architekt Ludwig Mies van der Rohe ji navrhl pro Gretu a Fritze Tugendhatovy, stěhovali se do ní roku 1930. Ojedinělé je členění domu, využité technologie i materiály a způsob propojení interiéru se zahradou. Změnila tak měřítka moderního bydlení, Ludwig Mies van der Rohe použil i moderní technologie včetně klimatizace. Do dějin však vstoupila i jinak: v roce 1992 se v ní rozhodovalo o rozdělení Československa.

Ale i samo vyklízení znamená složitou práci. Muzejníci musejí přestěhovat každý exponát, pečlivě ho popsat a uložit. A navíc také zdokumentovat původní předměty z doby stavby vily, které shromažďovali v uplynulých letech při bourání stejně starých domů.

Umístili je do depozitáře právě pro případ, že by například původní vodovodní baterie, vypínače, kliky a další předměty šlo využít. Tedy že by se shodovaly s těmi, které pro vilu vybral světoznámý architekt Ludwig Mies van der Rohe a jež vzaly za své při několika přestavbách architektonického skvostu. Nebylo by tak třeba vyrábět drahé kopie.

Vila se po rozsáhlé obnově v zatím jen odhadované ceně 120 až 150 milionů korun bude lišit od nyní známé podoby například i v barvě fasády, z bílé se přebarví na světle okrovou, kterou objevili památkáři pod vrstvami přemaleb.

K opravě vily se Brno zavázalo už při zápisu stavby mezi památky UNESCO v roce 2001. Některé části, například schodiště do zahrady, jsou v havarijním stavu. Práce ale zbrzdil spor architektů o to, kdo má vypracovat dokumentaci pro tak prestižní projekt. Pře dodnes neskončila, radní totiž koupili projekt obnovy od firmy, kterou její konkurenti prokázali jako neoprávněného vítěze výběrového řízení.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat