5. července 2012 21:32, aktualizováno 6. 7 7:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Všesokolský slet vrcholí, náladu nepokazila ani bouřka

Na stadionu vznikaly různorodé obrazce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na stadionu vznikaly různorodé obrazce. | foto: ČTK

PRAHA Druhým dnem hromadných skladeb vrcholí v pátek na stadionu ve vršovickém Edenu 15. všesokolský slet. Přes 10 500 cvičenců z ČR i ciziny slaví cvičením 150. výročí sokolské organizace. Ve čtvrtek cvičence neodradil od cvičení ani hustý déšť. Končili zcela promočení a diváci je za vytrvalost odměnili potleskem, voláním a hvízdáním.

Cvičilo se i v rozbahněném terénu. Cvičenci věnovali nácviku tři čtvrtě roku, a kdyby teď cvičit neměli, bylo by to pro ně obrovské zklamání, řekl Zdeněk Kubín z tiskového oddělení České obce sokolské.


Generální zkoušky podle něj potvrdily, že jsou všichni velmi dobře připraveni a odhodláni předvést skladby co nejlépe. V dusném dni před bouří se zásadnější zdravotní problémy nevyskytly. Zdravotníci ošetřili tři cvičence, kterým se udělalo zle z dusna, další měl lehký úraz.

Večerní program začal i za deště přesně podle plánu v 21:00. Při nástupu za zvuku sokolské znělky vjel na stadion na grošovaném koni jezdec v pískovém kabátě a kalhotách, červené garibaldiovské košili a čepici se sokolím pérem. Kůň je připomínkou sletů z dob první republiky a na novodobých sletech je úplnou novinkou.

ČTĚTE TAKÉ:

Na stadionu, v jehož ochozech bylo místo pro 20 000 diváků, byly vztyčeny státní a sokolská vlajka se stužkami 15. všesokolského sletu, zazněla česká hymna. Na plochu nastoupili také cvičenci. Někteří vystoupili ve dvou nebo i třech skladbách. Nejmladší cvičenec byl dvouletý, nejstarší překročili devadesátku.

Ministr obrany Alexandr Vondra při zahájení ocenil, že sokolská organizace stála 150 let vlastenecky na straně národní nezávislosti, svobody a demokracie. Připomněl, že v roce 1918 přišli sokolové na pomoc bránit stát. "Přeju vám dalších 150 let na misi, která nikdy nekončí," řekl sokolům.

Čtvrteční program zahrnoval 11 skladeb. Nejpočetnější skladbou byla Česká suita, vystoupilo v ní 1800 žen, druhou nejvíc obsazenou byla skladba Jen pro ten dnešní den, v níž se představili senioři a seniorky. Touto skladbou také cvičení začalo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Celkem je na programu obou dní 12 skladeb, včetně folklórní skladby Radostná země. Dvě skladby představí Česká asociace sportu pro všechny, provázejí je písně Karla Gotta. Před zahájením vzlétla z plochy balonová pošta se sletovými pohlednicemi a razítky s pozdravy od účastníků všesokolského sletu.

Hromadná cvičení pokračují v pátek. V podvečer uzavře program sletových dní cvičení sokolských jednot na nádvoří Tyršova domu, předvedou pódiové pohybové skladby, na programu je také vystoupení folklorních souborů. Se sletem, který se koná jednou za šest let, se účastníci rozloučí večer na neformálním společenském setkání.

Na sletu jsou cvičenci ze dvou desítek zemí, celkem 1276 zahraničních účastníků, nejpočetnější je skupina ze Slovenska. Sokol na Slovensku se představí hromadnou skladbou My a my.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!