Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavný Hackett: Připojte se k Phelpsovi

Česko

ŘÍM Bývalý australský plavec Grant Hackett vyzval největší hvězdy současnosti, aby se připojily k Michealu Phelpsovi a bojkotovaly velké mezinárodní závody, dokud se nevyřeší problém s plavkami. Podle krále tratí na 800 a 1500 metrů, majitele sedmi olympijských medailí, jenž po OH v Pekingu ukončil kariéru, škodí Mezinárodní plavecká federace FINA svou liknavostí sportu.

„Kdybych ještě plaval, stál bych za ním (Phelpsem) a přesvědčoval své kolegy z australského týmu, aby udělali to samé,“ řekl Hackett v sydneyském listu Sunday Telegraph. „Plavecký svět se potřebuje sjednotit,“ uvedl s tím, že ve své době by se obrátil se žádostí o podporu na Iana Thorpa, Phelpse a další.

FINA přislíbila, že používání plaveckých obleků z materiálů vylepšujících výkony zakáže. Má k tomu ale dojít až v příštím roce. Na současném mistrovství světa v Římě mohli závodníci polyuretanové plavky používat, což se stalo terčem kritiky kvůli záplavě světových rekordů.

Posledním platným mužským maximem z doby před zavedením plaveckých obleků je Hackettův rekord na 1500 metrů kraul z roku 2001. O rekord na osmistovce ho ve středu připravil Číňan Čang Lin a Australan už byl smířený s tím, že v neděli přijde i o svůj poslední zápis v tabulkách.

To prý ale nebyl důvod jeho stížností. „Zklamaný jsem ze způsobu, jakým může být ten rekord překonán. Výkony tolika skvělých plavců zastínila krátkozrakost mezinárodní federace. Právě teď není plavání sportem, a to mě strašně mrzí,“ posteskl si Hackett, kterému nakonec rekord na 1500 metrů volný způsob zůstal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!