Na zámku Hluboká se v říjnu 1919 odehrávala velká sláva. Před rokem sice vznikla nová republika, na jihu ale stále reálně vládly starobylé rody Schwarzenbergů a Czerninů.
A právě dědic Jindřichova Hradce Eugen Czernin z Chudenic si bral Josefinu, dceru vládnoucího knížete Jana Schwarzenberga. Stovky aristokratických hostů přihlížely, jak českobudějovický biskup oddal v zámecké kapli mladé snoubence.
A protože se vdávala princezna, odpovídalo tomu i její věno. Získala západočeský zámek Velichov u Karlových Varů. K němu později přibylo dědictvím ještě několik set hektarů polí a lesů na Třeboňsku.
Němec, nebo Čech?
Eugen s Josefinou měl šťastné manželství. Narodily se jim rychle po sobě tři děti. Eugena navíc adoptoval bezdětný prastrýc, hlava rodu Czerninů František. Díky tomu Eugen zdědil další majetek – zámky a panství v Jindřichově Hradci, Petrohradě a Krásném dvoře na Lounsku nebo hrad Švihov a Chudenice na Šumavě.
Dvacáté století ale příliš nepřálo šťastným koncům. Kvůli bydlišti na zámku v Petrohradě v Sudetech získala rodina automaticky říšské občanství. Nejstarší syn Karl Eugen musel narukovat do wehrmachtu.V květnu 1940 padl.
Eugen Czernin a Josefina Schwarzenbergová měli svatbu v roce 1919. K svatbě dostala Josefina zámek Velichov. Po roce 1990 se o zámek rozhořel spor ve Francii. Na majetek rodu si navíc předtím dělali zálusk nacisté. Zámek v Krásném Dvoře si vybral za letní sídlo ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop.
Na konci války Czerninovi uprchli z Petrohradu před Rudou armádou do americké zóny, do Chudenic. Na základě Benešových dekretů byl rodině zabaven veškerý majetek. Eugen byl zatčen a vyslýchán. Po půl roce byl propuštěn a osvobozen. Majetek mu ale vrácen nebyl a žádost o navrácení československého občanství nebyla vyřízena. V prosinci 1945 se rodina opět sešla v Rakousku.
Po roce 1990 začal usilovat jejich mladší syn Rudolf o navrácení rodového majetku. Požádal o navrácení občanství rodičům. Zatímco s žádostí o navrácení občanství Eugenovi neuspěl, Josefíně bylo v roce 1999 občanství vráceno. Rudolf zemřel v roce 2004.
Restituce dokončil až jeho syn Karel Eugen, vzdálený příbuzný senátora Tomáše Czernina. Byl mu vrácen jak Velichov, tak pozemky u Štěpánovic nedaleko Třeboně.
Zpátky před soud
Kvůli vydání osvědčení ovšem stanuly před soudem dvě úřednice pražského magistrátu, matrikářka a její nadřízená. Policie je obvinila, že majetek vydaly nelegálně.
Třikrát soud úřednice osvobodil, rozsudky ale po zásahu tehdejšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana pokaždé zvrátil Nejvyšší soud. Napočtvrté pak Městský soud v Praze musel obě ženy uznat vinnými v rozporu se svým právním názorem. Současně jim ale udělil „nevídaný“ trest – pouhý jeden den vězení podmíněně.
Poté, co byly pravomocně odsouzeny, Státní pozemkový úřad obnovil restituční řízení, které mělo restituce zvrátit a Czerninům majetek zase sebrat. Obou žen se nakonec zastal loni v létě Ústavní soud.
A uvedl, že i kdyby vydaly nesprávné rozhodnutí, nemohly naplnit skutkovou podstatu trestného činu. To potvrdil v květnu i Městský soud, když úřednice definitivně osvobodil. A v úterý se Czerninů zastal i Nejvyšší správní soud. Vyhověl stížnosti Karla Eugena Czernina a postavil se proti obnově řízení o restituci.
I když se ještě dnes lze setkat s tím, že je některý z potomků šlechtického rodu označován jako hrabě či kníže, tyto tituly již přes sto let neplatí. Zrušení šlechtických titulů přinesl zákon, který vstoupil v platnost 18. prosince 1918:
18. prosince 2018 |