15. dubna 2016 11:32, aktualizováno  13:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šlechtová bude chtít za Czechiu miliardu. O změně názvu se dozvěděla z médií

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nesouhlasí se zahraničním označením státu Czechia. Do zavedení destinační značky “Czech Republic – Land of Stories“, která Česko v zahraničí propagovala od roku 2012, investoval její úřad mezi lety 2013 a 2015 více než jednu miliardu korun. Tu teď bude podle svých slov žádat pro svůj rezort zpět. Hrozí také vrácení dotací Evropským fondům.

Informaci přinesl server Neovlivní.cz. Pod ministerstvo pro místní rozvoj (a rozpočet rezortu) spadá agentura Czechtourism, která ve všech materiálech určených pro zahraničí používá značku “Czech Republic – Land of Stories“ schválenou v roce 2012. “Na zavedení a komunikaci této destinační značky v letech 2013-2015 bylo investováno zhruba 1,1 miliard korun,” řekla Šlechtová. “Název Czechia na vládě rozhodně neodsouhlasím. Budu chtít uhradit miliardu zpět. A navíc vše, co by souviselo se změnou. A také za korekce z EU fondů,” dodala ministryně.

Naráží tak na fakt, že některé projekty spjaté s podporou značky “Czech Republic – Land of Stories” byly hrazené z peněz Evropské unie. Pokud přijde změna, nebude podle Šlechtové „splněna udržitelnost projektu a bude třeba vrátit dotace“. Změna názvu podle ní znamená enormní náklady pro všechna zahraniční zastoupení státu – změna kampaní by zasáhla i Česká centra, Czechinvest a další.

Nebyly vyčísleny dopady

Šlechtové navíc vadí, že o změně se dozvěděla až z médií, přestože před půl rokem obnovila meziresortní skupinu, která připravuje jednotný branding pro celou Českou republiky. Členy této skupiny jsou zástupci všech ministerstev – včetně ministerstva zahraničních věcí. S návrhem změny přišel právě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a následně jej podpořili nejvyšší ústavní činitelé v čele s premiérem a prezidentem.

„Přístup ministerstva zahraničí mě mrzí. Zejména fakt, že o tom neví a nebyl přizván ministr, který má v gesci propagaci České republiky skrze Czechtourism. Chtělo to nejprve vyčíslit dopady, nejen finanční, ale i procesní, a pak jsme se o tom měli jako vláda bavit,“ uvedla Šlechtová.

Karel Schwarzenberg by se nebránil názvu Bohemia, který je označením pro Čechy. „Proč se vyhýbáme staroslavnému výrazu Bohemia, který byl po staletí označením naší země? Tomu nerozumím. Je to ctihodný název, Království České. Proč, prosím, musíme dělat něco uměle a dávat jakési označení Czechia?“ uvedl na twitteru TOP 09.

Naopak ministr Jan Mládek ve svém resortu výrazné dopady neočekává. „Vliv názvu Czechia podle mě nebude na náš export nijak dramatický, jde jen o překlad již užívaného Česko do angličtiny,“ napsal ČTK.

Ve čtvrtek se proti názvu Czechia ohradila politická strana Moravané, která jeho prosazení považuje za protiústavní útok na identitu Moravanů, protože evokuje pouze Čechy a nerespektuje Moravu a Slezsko. Jazykovědkyně Akademie věd ČR Markéta Pravdová považuje tvar Czechia za korektní, ministerstvo zahraničí vychází z posudku Ústavu pro jazyk český se stejným závěrem.

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.