Ministra financí Andreje Babiše (ANO) požádala o jeho prošetření. Babiš si proto od svého náměstka vyžádal podklady. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je komplikacemi znepokojen.
„Použití monitorovacího systému nyní zastavila auditní zpráva auditního orgánu, která byla už v minulém týdnu medializována. Se závěry tohoto auditu jako ministerstvo pro místní rozvoj nesouhlasíme. Podle našeho názoru se jedná o neprofesionální a špatně odvedenou práci, která poškozuje zájmy České republiky,“ prohlásila ministryně Šlechtová.
Česko loni nedočerpalo z evropských fondů devět miliard korun |
Podle ní je monitorovací systém pro čerpání dotací z EU nenahraditelný. „Bez tohoto systému Česká republika nemůže čerpat finanční prostředky z EU ve výši 650 miliard korun. Systém je klíčový, aby byly vyhlašovány první výzvy, aby řídící orgány do něj mohly vkládat data. Čili ten systém je pro ČR klíčový k tomu, abychom vůbec mohli rozjet programové období 2014 - 2020,“ dodala ministryně.
Stížnost Babišovi
Na audit v pátek šéfka MMR oficiálně podala stížnost ministru financí Andreji Babišovi, kterého zároveň požádala o přezkum finální zprávy auditního orgánu. „Věřím, že se podaří iniciovat nezávislé, expertní a právní posouzení,“ řekla Šlechtová.
Ministři z ANO, prosím MAKEJTE! Ať se kvůli vašim dohadům o audit nezbrzdí čerpání evropských fondů. Ve středu je to nutno dořešit na vládě.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 17. Duben 2015
„Informace o komplikacích kolem monitorovacího systému evropských fondů mne velmi znepokojily. Očekávám, že ministr financí Babiš a ministryně pro místní rozvoj Šlechtová problém profesionálně a urychleně vyřeší a ve středu budou vládu informovat o takovém postupu svých úřadů, aby nebylo ohroženo již připravené zahájení čerpání z nových evropských operačních programů,“ uvedl Sobotka. Česko s EK se podle něj dohodly, že první čtyři operační programy by měly být formálně schváleny na přelomu dubna a května.
Česko bude moci získat nevyčerpané peníze z evropských fondů, řekl premiér |
Důkladné prošetření a vyřešení situace požaduje také předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). „Na prostředky z fondů EU čekají kraje, obce i města, neziskový sektor i podnikatelé. Považuji za nepřijatelné, aby tím, kdo ohrožuje možnost zahájení čerpání nových fondů EU, bylo české ministerstvo financí,“ reagoval Hašek.
Babiš uvedl, že požádal svého prvního náměstka Lukáše Wagenknechta o písemné ujištění o kvalitě a průběhu auditu a další dodatečné informace. Poté zváží další postup a bude o něm informovat Evropskou komisi.
„Následky auditu musíme eliminovat“
Šlechtová kvůli problémům zrušila pracovní cestu do Číny, kam se měla vydat příští týden, kdy chce vládu seznámit s harmonogramem kroků, jak současnou situaci řešit. „Mým prvořadým zájmem je eliminovat možné fatální důsledky tohoto auditu. Udělám osobně maximum pro to, abych těch 650 miliard zachránila a aby čerpání nebylo ohroženo,“ uvedla. Připustila, že vliv auditu může mít fatální důsledky jednak na národní úrovni, ale i vůči Evropské komisi. S tou je prý MMR v průběžném kontaktu a o vývoji kauzy ji informuje.
S Babišem řešila střet zájmů. Žádný není, ale jsme obezřetní, řekla Šlechtová |
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že zprovoznění systému MS214+ je klíčové pro příjem žádostí. „Pokud systém nebude fungovat do konce května, kdy chce MPO zahájit příjem žádostí o dotace, dostane se administrace programu do časového skluzu,“ sdělil.
Jedna z mluvčích Evropské komise v pátek pouze potvrdila, že komise zprávu auditu obdržela před týdnem v pátek. „Analyzujeme ji. Své závěry poté poskytneme příslušným orgánům,“ doplnila.
EU vyslalo varování. Pospěšte si se služebním zákonem, nebo zastavíme fondy |
Nový monitorovací systém
Monitorovací systém evropských strukturálních a investičních fondů pro programové období 2014-2020 nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém. Řídící orgány prostřednictvím systému budou vyhlašovat výzvy a přijímat konkrétní projekty.
Výběrové řízení na tvorbu systému, poskytování služeb a servisní podpory a rozvoj aplikace v roce 2013 vyhrála za 567 milionů korun firma Tesco SW. Systém MS2014+ by měl, byť po roce 2020 v omezené míře, fungovat do roku 2030. O monitorovací systém se zajímá i policie. Údajně reagovala právě na předběžné závěry auditu ministerstva financí, podle nichž provázelo výběrové řízení množství chyb.
MMR v minulosti čelilo kritice kvůli předchozímu systému MSC2007+, který pro porušení zákona odmítla Evropská komise proplatit. Stamiliony tak šly ze státní pokladny.