16. května 2018 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šlechtová: Šafář byl z čela VVÚ odvolán z mnoha interních důvodů

Bohuslav Šafář (vlevo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Šafář (vlevo) | foto: Výzkumný vojenský ústav

PRAHA Z čela Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) byl Bohuslav Šafář podle ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) odvolán z mnoha interních důvodů. Ministryně to ve středu řekla novinářům, důvody Šafářova sesazení ale opět sdělit odmítla. Podle předsedy senátního výboru pro obranu Františka Bublana (za ČSSD) to s kauzou novičok nesouviselo, i když Šafáře za jeho vyjádření v této věci kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Šafář byl podle Šlechtové odvolán z mnoha důvodů, které nebude médiím sdělovat, protože jde o interní důvody související s vazbou mezi ústavem a ministerstvem obrany, jež je zakladatelem VVÚ. „Využila jsem neudání žádného důvodu vzhledem k tomu, že Vojenský výzkumný ústav je i naším dodavatelem, i my (ministerstvo obrany) mu dáváme nějaké zakázky,“ uvedla ministryně.

Sdělila také, že ji Šafář požádal, aby na VVÚ mohl zůstat. „Já jsem tomu vyhověla. Samozřejmě s ním budeme počítat nadále,“ dodala ministryně. Důvody svého odvolání se od ní nedozvěděl ani Šafář. „Paní ministryně jako zakladatelka našeho podniku má právo odvolávat ředitele. Svého práva využila, více vám k tomu nemůžu říct,“ řekl v pondělí.

Když v březnu Moskva označila Česko za možného původce novičoku, kterým byl v Británii otráven agent Sergej Skripal, řekl Šafář, že otravné látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely a že malé množství jich vyrábí i jeho ústav. Řádově jde o gramy, takže podle tehdejšího Šafářova vyjádření nejde o výrobu, ale spíš „laboratorní přípravu malého množství“ kvůli otestování jejich vlastností.

Na jeho výrok se odvolával prezident Miloš Zeman v souvislosti se svým vyjádřením, že se v ČR novičok vyráběl. To další představitelé Česka odmítli. Babiš Šafáře za výrok kritizoval, jeho vyjádření podle něj bylo nešťastné. Šafářovo vystoupení podle předsedy vlády mohlo způsobit nedorozumění s prezidentem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz