130 let
Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem.

Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem. | foto: MAFRA- Dan Materna

Doporučujeme

Nařídil Nečas sledování své ženy? V kauze Nagyová se hledá lhář

Česko
  •   16:05
PRAHA - Vojenský zpravodajec Jan Pohůnek, stíhaný v kauze Nagyová, prohlásil, že manželku bývalého premiéra Petra Nečase sledoval na jeho příkaz. Doposud však policie pracovala s verzí, že celou akci zosnovala tehdejší ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová bez jeho vědomí. Podívejte se, jak se různí výroky ve sledovací kauze.

"V zadání zaznělo, že premiér má podezření. Z mého pohledu je to úkol jednoznačně zadaný premiérem. Navíc jsem voják a pro nás platí zákon, základní řád a předpisy, na jejichž základě poslouchám rozkazy svých nadřízených. O rozkazech se nediskutuje, rozkazy se plní," řekl Jan Pohůnek v rozhovoru pro Právo 3. listopadu 2013.

Pohůnek v rozhovoru kritizuje policii za to, že si vytvořila konstrukci, jejímž základem je Jana Nagyová jako "mozek" celé sledovací akce, a nyní se snaží udělat vše pro to, aby tuto hypotézu potvrdila. Sám prý hned při prvním výslechu řekl, že celou věc bral jako úkol od premiéra.

Zpravodajec vojenské tajné služby Jan Pohůnek (vlevo)

"Proč nebyl udělán výslech Petra Nečase v rámci ostatních svědků? I můj advokát od začátku žádal o provedení jeho výslechu, aby pan Nečas jednoznačně řekl, zda to byl úkol od něj, či nikoli. Pokud totiž jednoznačně řekne, že ano, že šlo o úkol, který vydal on, tak se vlastně hroutí celá konstrukce postavená policií," prohlásil nyní Pohůnek.

Nyní již bývalý pracovník Vojenské zpravodajské služby (VZS) Pohůnek prý považoval za samozřejmé, že celou akci řídí Nečas, i když předával průběžné závěry sledování do rukou Nagyové. "Nagyová za mnou přišla s tím, že premiér je zaneprázdněn, že to ode mě převezme. Řekl jsem: dobře, tady máte obálku."

Na Nečase odkazoval už v říjnu Páleník

Také Pohůnkův nadřízený a rovněž obviněný generál Ondrej Páleník v říjnu zpochybnil policejní verzi, že sledování Radky Nečasové si objednala tehdejší premiérova milenka Jana Nagyová. Páleník prý celou dobu tušil, že rozkaz ke sledování vzešel od premiéra.

"Jsou tu jasné indicie vedoucí k premiérovi. Říkal jsem to i do protokolu, že u Vojenského zpravodajství platí vojenská hierarchie, tedy že dostaneš rozkaz a splň ho. A speciálně u zpravodajství platí ještě jednoznačně princip „need to know“, tedy že dostaneš pouze takové informace, které potřebuješ pro splnění úkolu," uvedl Páleník taktéž v Právu.

Radka Nečasová a Petr Nečas

Páleníkův říjnový výrok s potěšením kvitoval i Eduard Bruna, advokát Jany Nagyové: "Pan generál udělal prohlášení, že postupoval vždy v souladu se zákonem, že se ničeho nezákonného nedopustil. Velmi mne potěšilo, že konstatoval, že moje klientka mu nikdy žádný pokyn nedala."

Podle policie však nezákonné sledování řídila právě Nagyová. Na konci roku 2012 měla představitelům vojenské zpravodajské služby předat informace nezbytné ke sledování premiérovy tehdejší manželky Radky a tím zneužít službu k soukromým účelům. Spolupachateli jsou podle vyšetřovatelů právě generálové VZS Páleník a Kovanda a také zpravodaj Pohůnek.

V létě vinili jen Nagyovou

Policejní verzi považuje Páleník za absurdní. "Nikdo si přece nemůže myslet, že ředitel Vojenského zpravodajství, tedy v té době já, by dal rozkaz k nějaké činnosti kolem rodiny pana Nečase, bez toho, že by to pan premiér věděl," prohlásil Páleník.

Výroky z konce října a začátku listopadu ale ostře kontrastují s tím, co v médiích pronesl Bruna letos v červnu. "Chtěla to udělat jako dobrou službu v tom smyslu, že se kolem paní Nečasové objevovali nějací podivní lidé a mluvilo se o tom. Ona (Nečasová) se prý začala paktovat se sektou jehovistů a začala shánět peníze na dary pro nějaké lidi. A protože se to paní Nagyové nějak nelíbilo, požádala o nějaké sledování,“ omlouval Bruna svou klientku.

Jana Nagyová přichází na výslech k policii. V popředí její advokát Eduard Bruna.

"Bála se skandálu a mně řekla, že to byl její hlavní motiv, že si myslela, že ho uchrání před tím skandálem. Naivně si myslela, že je to úplně normální, že to je nejlepší řešení, že ta tajná služba nic nevynese a ona potom bude mít zásluhu, že na něco přišla,“ doplnil.

Světlo do případu nevnáší ani výrok Milana Kovandy, nástupce Ondreje Páleníka ve funkci ředitele VZS, jenž letos v létě v rozhovoru pro Právo řekl: "Na schůzkách mi řekla (Nagyová), že má premiér obavy, že se někdo motá kolem paní Nečasové, hrozí tam nějaké nebezpečí a po Vojenském zpravodajství se chce, aby se to potvrdilo, nebo vyvrátilo."

Nečas jako lhář?

Pokud se potvrdí, že Pohůnek i ostatní obvinění mluví pravdu, když odkazují na Nečase jako iniciátora sledovací akce, bývalý premiér bude usvědčen jako lhář. V oficiálním tiskovém prohlášení, které Nečas vydal v polovině června poté, co byla na Janu Nagyovou uvalena vazba, totiž jakoukoliv účast na sledování popřel.

"Nikdy jsem nerozhodl ani nebyl informován o údajném sledování osob, jejichž jména jsou v současné době skloňována v médiích. Nikdy bych nepřipustil zneužití zpravodajských služeb k osobním a politickým účelům," prohlásil tehdy Nečas.

Autoři: Ondřej Kopřiva, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás