Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Koudelka odmítl prezidentovo obvinění. BIS nikoho z ústavních činitelů nesledovala

Prezident Miloš Zeman s poradcem Martinem Nejedlým foto:  Michal Růžička, MAFRA

Michal Koudelka řekl poslancům, že pod jeho vedením BIS žádného z nejvyšších ústavních činitelů nesledovala. „Pan ředitel Koudelka odmítl a to kategoricky obvinění, která zazněla z úst prezidenta republiky,“ uvedl šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek. Koudelka odmítl nařčení od prezidenta Miloše Zemana, ale Hrad i ve čtvrtek pokračoval v útocích na něj.
  11:40aktualizováno  13:12

Zeman v neděli prohlásil, že civilní kontrarozvědka nechala sledovat jeho nejbližší okolí a tím pádem sledovala i jeho. „Zdaleka nejde jen o Martina Nejedlého,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro Blesk. Bělobrádek označil Zemanovo tvrzení o odposleších jeho okolí již v neděli za závažné.

Na čtvrteční jednání poslanecké komise si proto pozval i vládou pověřeného ředitele kontrarozvědky, který podle Zemana odposlechy nařídil. „Zopakoval, že zákonné povinnosti BIS neporušila,“ řekl šéf komise pro kontrolu BIS. Pokud chce někoho BIS odposlouchávat, povoluje to na čtyři měsíce předseda senátu Vrchního soudu v Praze. Pak se případně musí požádat o nové povolení.

„Co se týče ústavních činitelů, tak samozřejmě ze zákona nikdo není vyloučen z možnosti, aby na něj byl v těchto odůvodněných a Vrchním soudem, nebo předsedou Senátu Vrchního soud v Praze schválené žádosti použit,“ vysvětlil, že ani ústavní funkce nevylučuje vysoké politiky z možnosti, že je bude tajná služba sledovat.

„Jednoznačně jsme byli informováni, že v průběhu výkonu funkce pana plukovníka Koudelky z nejvyšších ústavních činitelů na nikoho nebyla operativní technika použita,“ prohlásil Bělobrádek.

Hrad tvrdí, že Koudelka dlouhodobě sbírá informace pro osobní potřebu

Hrad přesto dál pokračuje v palbě na šéfa BIS. „Pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu,“ uvedla Kancelář prezidenta republiky v oficiálním prohlášení, které Hrad zveřejnil.

Usnesení komise pro kontrolu BIS

I. Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby ČR plukovník Koudelka potvrdil komisi, že za dobu jeho působení ve funkci ředitele nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů.

II. Pověřený ředitel BIS ČR plukovník Koudelka informoval, že nikdy nebyl tlak předsedy vlády na jeho osobu, aby ukončil operativní prověřování jakékoli osoby.

III. Komise konstatuje, že neexistují žádné indicie, že by BIS použila zpravodajskou techniku v rozporu se zákonem číslo 154/1994 Sb. v platném znění.

Co se týče případného sledování lidí v okolí ústavních činitelů, zákon nikoho nevylučuje. Server Neovlivni.cz napsal, že tajná služba sledovala prezidentova neformálního ekonomického poradce Martina Nejedlého a získávala informace k ruským kontaktům Nejedlého a jeho obchodním aktivitám.

Kancelář prezidenta uvedla v prohlášení, že Zeman požádal již v roce 2018 ředitele Koudelku o poskytnutí informace, zda použitím zpravodajských prostředků či shromažďováním informací BIS proti pracovníkům Kanceláře prezidenta republiky, respektive spolupracovníkům prezidenta republiky, byla zjištěna konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku.

„V rozporu se zákonem nedostal prezident republiky na svoji otázku do dnešního dne odpověď. Zároveň prezident republiky nebyl ředitelem BIS upozorněn na žádná bezpečnostní rizika ve svém okolí,“ uvedl Hrad.

Babiš nevyvíjel tlak na Koudelku, ať zástaví jakékoli operativní prověřování osob

Po jednání sněmovní komise Bělobrádek prohlásil, že podle sněmovní komise neexistují žádné indicie, že by BIS použila zpravodajskou techniku v rozporu se zákonem.

„Také bylo jasně řečeno, že ze strany předsedy vlády na pana plukovníka Koudelku nebyl vyvíjen žádný nátlak, který by se týkal uvedených kauz ani žádných jiných,“ řekl Bělobrádek.

„Jasně zaznělo, že premiér Babiš nevyvíjel tlak na pana ředitele Koudelku, aby zastavoval jakékoli operativní prověřování osob,“ řekl také zástupce ANO v komisi Robert Králíček.

„Zásadní je otázka, zda v BIS nakládají se shromážděnými informacemi v souladu se zákonem a zda informují oprávněné adresáty, to jest prezidenta republiky a vládu. Jinak hrozí vážné nebezpečí, že výsledky činnosti BIS slouží například k osobnímu vydírání, politickým hrám nebo k cíleným mediálním únikům,“ uvedla v prohlášení Kancelář prezidenta.

Zeman v neděli řekl, že se o odposleších dozvěděl před lety od vysokého důstojníka BIS. Týkat se mají většího počtu lidí v jeho okolí. „Já, jak víte, telefon, mobilní ani jiný, nemám, takže když se s těmito spolupracovníky bavím, tak jsem odposloucháván i já,“ uvedl prezident.

Prohlásil také, že o odposleších informoval premiéra Andreje Babiše, který mu za přítomnosti Mynáře později sdělil, že odposlechy zastavil. „Ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ prohlásil prezident.

Slova Babiše a Koudelky v rozporu s Zemanovým tvrzením

Babiš se proti tomu ohradil a zdůraznil, že v této oblasti nemá on ani vláda žádné kompetence. Popřel, že by Zemanovi řekl, že odposlechy zastavil i to, že by podobné záležitosti mohl s hlavou státu probírat za přítomnosti kancléře Mynáře.

„Já mohu pouze konstatovat, že jsou to tvrzení proti tvrzení, kdy na jedné straně je tvrzení předsedy vlády a ředitele BIS a na druhé prezidenta republiky,“ glosoval to Bělobrádek.

Zeman dlouhodobě BIS kritizuje, civilní kontrarozvědku označil dokonce za „čučkaře“. Šéfa civilní kontrarozvědky Koudelku šestkrát odmítl povýšit do hodnosti generála, jak mu vláda navrhla.

Koudelku, kterému 15. srpna skončil mandát v čele BIS, vláda Andreje Babiše přes výhrady prezidenta Zemana pověřila vedením civilní kontrarozvědky až do doby, kdy o novém ředitele definitivně rozhodne vláda po volbách.

9. srpna 2021

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!