Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Za příjem televize už platí šest z deseti Čechů, ukázal průzkum

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Obliba placené televize v Česku stoupá. Z průzkumu pro televizního operátora Telly vyplývá, že coby hlavní příjem televizního signálu má placenou televizi 60 procent českých televizních diváků. Před pár lety tyto služby využívala zhruba polovina z nich.
  12:08

„Diváků placených televizí v Česku rok od roku přibývá, před třemi lety ji měla zhruba polovina televizních konzumentů. Nynější podíl se může zdát vysoký, na Západě ale dlouhodobě překračuje 90 procent,“ uvedl pro iDNES.cz ředitel marketingu televize Telly Jan Schöppel.

Odhaduje, že další růst už bude pomalejší. „Navíc určité procento lidí placenou televizi z nějakého důvodu nikdy nebude poptávat,“ míní.

Podle výzkumu, který si na vzorku tisíce lidí vlastnících doma televizor nechal u agentury Skála & Šulc operátor Telly vypracovat, vyplývá i to, že 12 % lidí si platí některou z nabízených služeb, což znamená, že mají k běžnému bezplatnému pozemnímu vysílání předplacený například Netflix nebo Voyo.

Mezi hlavní důvod, proč lidé měsíčně za příjem televizního signálu vydají mezi 200 až 500 korunami měsíčně, byla podle průzkumu velká nabídka zahrnující desítky kanálů. Mezi další nejčastější důvody patří možnost sledovat daný pořad v libovolném čase, jednoduché nahrávání pořadů i přeskakování reklamních bloků.

Z průzkumu dále vyplynulo, že každý desátý Čech měl v minulosti placené televizní vysílání, ale zrušil ho, 18 % českých diváků pak o služby placených televizních operátorů nemá zájem vůbec.

Rostoucí trend sledování placeného obsahu potvrzují i aktuální údaje Českého statistického úřadu. Loni sledovalo placená videa na internetu, například Netflix či HBO Max, v Česku 22 % lidí starších 16 let. Za poslední tři roky představuje nárůst sledování placených videí 19 procentních bodů, uvádí server Mediaguru.

Čeští diváci mají po nedávném vstupu streamovací platformy SkyShowtime k dispozici prakticky kompletní portfolio těchto služeb, Netflixem a HBO Max počínaje a Apple TV+, Disney+ nebo Amazon Prime konče. K tomu je třeba připočítat i placené služby českých komerčních televizí, jako je Prima+ nebo Voyo provozované TV Nova.

Podle údajů distribuční společnosti Atmedia se Češi v roce 2021 dívali na televizi v průměru tři hodiny a 43 minut denně. Je to o procento více než v předchozím roce a zároveň o osm procent vyšší sledovanost než v předcovidovém roce 2019.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!