Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Sledovanou kauzu soudí příbuzní politiků. Bratranec senátora Dienstbiera podjatost odmítá

Soudce Filip Dienstbier, bratranec senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD). foto: Lidové noviny

Praha - Kasační stížnost ministerstva zdravotnictví proti dubnovému rozsudku pražského městského soudu, jenž zrušil čtyři mimořádná opatření resortu, už leží na Nejvyšším správním soudu (NSS). Rozhodne o ní šestý senát, jemuž předsedá soudce Filip Dienstbier (na snímku), bratranec senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD). „V mém rozhodování nehraje příbuzenský vztah žádnou roli, a to ke komukoli. Podjatý nejsem,“ řekl LN.
  15:20

Politice se věnuje i bratr soudce Štěpána Výborného, který tento případ rozhodoval v prvním stupni. Marek Výborný je lidovecký poslanec a stranu do letošního ledna i vedl. „Ano, je mým bratrem. Věřte však, že o tom, že náš senát danou věc projednává, neměl ani tušení. Natož aby věděl, jak o ní budeme rozhodovat. A pro úplnost, námitka podjatosti vůči mé osobě nebyla v průběhu řízení nikdy vznesena,“ odepsal LN již v dubnu soudce Výborný.

„Žádná taková námitka opravdu nebyla proti soudci Výbornému žádnou ze stran uplatněna,“ potvrdil LN soudce NSS Dienstbier.

V kuloárech, mimo soud, se však námitky tohoto druhu ozvaly. Veřejně ji vyslovila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (nestr. za ANO), když v ČT vyjádřila názor, že se soudce Výborný měl pro svůj příbuzenský vztah k poslanci za KDU-ČSL z případu vyloučit. Lidovci však žalobu na mimořádná opatření nepodávali. Tu podal právník specializující se na medicínského právo Ondřej Dostál. Byť do roku 2016 působil jako konzultant lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky, tuto námitku odráží: „Vždy jsem byl nestraník. Jakákoli spojitost mezi KDU-ČSL, tímto sporem a mnou je smyšlená,“ řekl LN Dostál.

Resort zdravotnictví v tomto sporu zastupuje advokátní kancelář Skils, dříve Weil, Gotshal & Manges. NSS už Dostálovi odeslal text stížnosti, kterou za ministerstvo sepsala, aby se k ní vyjádřil. „Obdržel jsem ji v pondělí a na repliku mám dva týdny,“ řekl LN Dostál. NSS chce o případu rozhodnout v řádu týdnů, nejvýše několika měsíců. Musí totiž odbavovat kauzy, které už u něj leží. „Mezi nimi máme, mimochodem, další dvě kasační stížnosti proti mimořádným opatřením,“ dodal soudce Dienstbier.

Výborný a Dienstbier nejsou jediní soudci s příbuznými mezi politiky. Obchodní kauzy u pražského městského soudu soudí Lenka Macák Dolejšová, bývalá manželka poslance Jiřího Dolejše (KSČM).

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat