Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Robejšek založil novou politickou stranu. Miliardář Dospiva zvažuje sponzoring

Petr Robejšek oznámil založení nové strany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Robejšek oznámil založení nové strany. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Český politolog Petr Robejšek ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámil, že založil novou politickou stranu Realisté. Politolog, žijící dlouhodobě v Německu, uvedl, že chce uzdravit českou politiku.

10:05 "Založil jsem novu politickou stranu Realisté,“ oznámil Robejšek. Chce uzdravit ‚nemocnou politiku‘ v Česku.

„Současné politické elity nedokážou pochopit stále rychlejší společenské, technologické a přírodní změny, které prožíváme a které budou hrát v našich životech stále zásadnější roli. Nejsou schopny reagovat na nové výzvy, které ohrožují ekonomickou stabilitu a bezpečnost země. Nejsou schopny zajistit spravedlnost včas a pro každého bez rozdílu. Nevštěpují občanům pocit osobní a společenské odpovědnosti a současně odmítají posilovat odpovědnost veřejné správy,“ stojí v „Realistické deklaraci“ na stránkách nové strany.

„Nepečují o národní bohatství, jako jsou například krajina, kulturní dědictví, a především lidé, kteří zde žijí. Současné politické elity totiž nevytvářejí prostředí a společenské klima pro zachování, obnovu a rozvoj národního bohatství. Tím devastují národní perspektivu,“ uvádí dále členové.

10:07 Politolog momentálně představuje členy své strany. Logem strany je modrá hvězda, která má být práv „majákem hledaní národních potřeb a hodnot“.

Noví členové strany Realisté Petra Robejška.

Noví členové strany Realisté Petra Robejška.

10:13 Noví členové: Vedle „mentora“ Realistů Petra Robejška ekonom a investor Pavel Kohout, advokát a akademik Alexander Király, prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR a prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký, agrární analytik Pavel Havel, pedagog Vilém Kahoun, ředitelka Domova u Biřičky Daniela Lusková a podnikatel Antonín Fryč.

10:19 Strana chce jít do parlamentních voleb, bude usilovat až o 20 procent hlasů. Věci chtějí dělat lépe než zavedené politické partaje. Volební program prý představí až v únoru nebo v březnu.

Volba předsedy a dalších postů je podle člena strany Fryče otázkou času. Strana má před sebou teprve úkol stát se standardní stranou. Vedení strany mají nyní v gesci zakladatelé strany.

10:20 Prioritou jsou pro stranu témata: rodina, bezpečnost, spravedlnost a národní bohatství. Jedním z témat, kterému se strana věnuje, je i postoj k EU. „Má-li EU přežít jako nadnárodní spolek, musí se zásadně reorganizovat. Struktura a způsob fungování se musí změnit, jinak bude chybně nastavený systém tak dlouho produkovat špatná rozhodnutí, až sám sebe zničí,“ uvádí členové strany.

„Máme teď plné ruce práce během bezesných nocí kvůli tomu, čeho chce naše strana dosáhnout,“ odpověděl Robejšek na otázku, zda by nějaký člen, případně on sám, chtěl kandidovat na prezidenta. Otázku považuje za předčasnou. Možnost kandidatury však nevyloučil.

10:21 Na otázku ohledně finanční podpory Robejšek odpověděl, že strana ještě není registrovaná. „Po registraci uvítáme sponzorské dary, například od podnikatelů,“ řekl dále politolog.

10:23 Strana bude podle Robejška vyznávat jinou metodu než dosavadní strany. Základem tohoto odlišného přístupu má být kodex Realistů.

10:28 Strana nemá zatím ani předsedu.

10:30 Tisková konference Petra Robejška právě skončila.

Podle informací serveru Echo24.cz bude strana Realisté fungovat s podporou investiční skupiny Penta.

Robejšek však informaci, že za stranou stojí skupina Penta, jejíž spolumajitel Marek Dospiva podporoval jeho think tank Institut 2080, popřel. „Finančně jsem podpořil Institut 2080 a pravděpodobně budu podporovatelem nové strany Petra Robejška. Vyjadřuju tím svůj občanský postoj a podporu politickému směru, který je mi blízký,“ řekl pro Aktuálně.cz Dospiva. Vyvrátil tak informaci, že by se do podpory měla zapojit skupina Penta.

Mluvčí skupiny Penta Ivo Mravinac ČTK řekl, že by podnikatel Realisty podpořil ze svých soukromých peněz. Znamenalo by to podporu směru, který je Dospivovi blízký. Do politiky Dospiva podle Mravinace vstupovat nehodlá.

Mravinac rovněž zmínil, že Dospiva nechce žít v Ženevě, proto rád podpoří iniciativu, která by podle něj mohla zlepšit život v Česku.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.