130 let

Sleduji televizi. V mobilu

Česko

Ačkoli se o mobilním televizním vysílání hovoří již několik let, lze je v Česku plně využívat teprve od letošního srpna. Mobil, který dokáže přijímat digitální signál DVB-T, zařadil do své nabídky jako první mobilní operátor Vodafone. LN měly možnost otestovat několik přístrojů s obdobnou službou.

Myšlenka spojení televizoru a mobilního telefonu není nová. Díky ní byl vyvinut nový standard DVB-H, který vychází z klasického digitálního formátu DVB-T, postupně nahrazujícího analogové vysílání. Standard DVB-H je od začátku koncipován tak, aby mohlo být využíváno v mobilních zařízeních – jeho tvůrci brali zřetel především na datovou náročnost, jednak proto, aby ušetřili energii, kterou musí udržet akumulátor koncového přístroje, jednak pro lepší příjem televizního signálu. Na trhu se už vyskytuje několik mobilů, které tuto technologii podporují, ty se u nás ale z důvodu dosavadní absence mobilního vysílání zatím moc nevyskytují.

DVB-H je mrtvé, ať žije DVB-T Na podzim roku 2006 proběhl na území Prahy pilotní provoz mobilní televize DVB-H, o nějž se postaral operátor T-Mobile (projekt Televize v kapse). Testování, kterého jsme se účastnili i my, proběhlo na výbornou. Po spuštění příslušného programu stačilo chvíli počkat, než se načte programová nabídka, a sledování mohlo začít. Kvalita vysílání nás velmi překvapila a ve srovnání se streamovaným videem šlo o velký krok vpřed. Dokonce i text doprovázející zpravodajství se dal bez problémů přečíst. Spokojeni jsme byli také po hudební stránce, neboť zvuk byl ve stereu. V praxi ovšem záleží na síle pokrytí. V místech s horším signálem se totiž obraz změnil na charakteristické kostičky. Z technologického hlediska tedy nic nebránilo uvedení služby do komerčního provozu, nepřipouštěla to však česká legislativa. Jeden subjekt nemůže podle zákona vlastnit jak obsahovou, tak frekvenční licenci, přičemž k mobilnímu televiznímu vysílání jsou nutné obě. Řešení mohla přinést pouze změna mediálního zákona. Není proto divu, že za ty dva roky, co DVB-H uvízlo na mrtvém bodě, přišly jiné subjekty s vlastním řešením – Vodafone zařadil do své nabídky mobil od společnosti LG, který podporuje plnohodnotné digitální vysílání DVB-T, O2 naopak již delší dobu nabízí TV vysílání prostřednictvím mobilní sítě třetí generace.

Mobil od LG předběhl operátory Za dobu, než se stačilo plně rozjet DVB-H, pokročila technika natolik, že lze do mobilních zařízení implementovat plnohodnotný formát DVB-T, prvotně vyvíjený pro domácí použití. Důkazem je nový telefon HB620T od společnosti LG, který Vodafone zařadil počátkem srpna do své nabídky za cenu 7977 korun. Díky němu mohou čeští mobilní uživatelé poprvé vyzkoušet televizi v mobilu. Sledovat lze všechny volně dostupné televizní kanály – ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4 Sport, Nova, Prima, Óčko, Public TV, Z 1 a další, které brzy přibudou v závislosti na celoplošném rozvoji digitalizace. Zároveň lze v digitální kvalitě poslouchat i rozhlasové stanice. LG HB620T disponuje výsuvnou teleskopickou anténou kvůli lepšímu příjmu televizního signálu. Ten je ve volném prostranství v místech pokrytí výborný a televize hraje naprosto plynule. Problém nebyl ani v centru Prahy, jenom uvnitř budov bylo potřeba správně nastavit anténu, jinak docházelo ke kratším výpadkům obrazu. Při sledování televize slibuje výrobce výdrž kolem tří hodin, v reálu je tato doba o pár desítek minut kratší.

O2 mobilní televize Pokud je vaším operátorem Telefónica O2, vlastníte telefon vybavený podporou sítí UMTS a nacházíte se v jejich dosahu (Praha, Brno a Karlovy Vary), můžete si předplatit službu Mobilní TV. Přístup ke všem televizním programům si lze objednat na jeden den (20 Kč), týden (75 Kč) nebo měsíc (150 Kč). Televizní vysílání zahrnuje osm kanálů: ČT 1, ČT 2, ČT 4, ČT 24, Prima, TV Óčko, Eurosport a Meteo TV. Poplatky za datové přenosy jsou v ceně služby. Sledování televizního vysílání přes mobilní internetové připojení je v rámci rychlé 3G sítě poměrně kvalitní, za technologiemi DVB-H a DVB-T ale přece jen trochu zaostává. Služba O2 Mobilní TV byla nejprve dostupná také v klasické GSM síti, zde byl však obraz kvůli pomalému připojení velmi rozmazaný, zvuk plechový a často docházelo k výpadkům. Je to jenom doplněk Televizi v mobilu je třeba brát jen jako doplňkovou službu, jejímž smyslem není náhrada klasické stolní televize. Cílem není sledovat celovečerní film, ale kratší pořady typu zpráv, hudebních klipů a podobně. Na druhou stranu je zřejmé, že se stále rostoucím pokrytím DVB-T se tento formát v mobilech uplatní. Podle společnosti LG se například v Německu před zahájením mistrovství Evropy ve fotbale prodalo více než 50 tisíc telefonů BH620T. Další přístroje vybavené digitálním TV tunerem by měly podle této firmy přijít na světový trh již během několika měsíců.

O autorovi| JIŘÍ PEŠEK, Autor je redaktor časopisu Svět mobilů

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás