Česko zpřísňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce, rozšíří zákaz dovozu zvířat

Autor: ,
  6:56aktualizováno  10:39
České úřady zavádějí preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po zasedání Ústřední nákazové komise oznámil, že preventivní restrikce zavedená o včerejší půlnoci na silničních přechodech fungují a dnes se rozšíří o další.

Výborný řekl, že poslední ohnisko v maďarské obci Levél se nachází nedaleko České republiky, proto je třeba zavést další preventivní opatření. Na případ rozšíření nákazy do Česka je připravený, o možnou spolupráci požádal i armádu.

Zákaz dovozu zvířat se rozšíří i pro Dolní Rakousko a Burgenland. Výborný zároveň nařídil, že vozidlům nad 3,5 tuny převážejícím zvířata ze Slovenska a Maďarska bude nutné dezinfikovat kola i podvozek, nařízení platí pro vybrané hraniční přechody, včetně přechodů Hatě a Mikulov.

V Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji by měl od půlnoci platit zákaz vstupu do obor volně žijících zvířat. Pracovníci obor budou před vstupem muset přejít přes dezinfekční práh a obory musí také zvýšit dohled nad uhynulými zvířaty, aby věděli, zda nezahynuli na následky slintavky nebo kulhavky.

Informace o dalším postupu se mohou chovatelé dozvědět také na stránkách ministerstva zemědělství i Státní veterinární správy. Od zítřejších osmi hodin začne fungovat také krizová linka, chovatelé ji budou moci kontaktovat na čísle 257 896 335.

Pohotovostní plány jsou připravené

„Máme aktivované pohotovostní plány a přesně víme, co bychom museli dělat v okamžiku, kdyby se ta nákaza objevila,“ ujistil Výborný. Kolem lokalizovaného ohniska by se podle ministra muselo stanovit tříkilometrové ochranné pásmo, kde by se musela utratit zvířata, a následně by bylo vytyčeno desetikilometrové dozorové pásmo.

„Přibývají infikovaná zvířata a riziko se sníží, až když budou zvířata utracena, bude provedena dezinfekce a uplyne 30 dní od události,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Všechny kroky by bylo nutné koordinovat s hasiči či armádou, řekl ministr. V ČR je pro případ slintavky a kulhavky připraveno šest asanačních podniků. Problémem jsou ale podle něj dlouhé dojezdové vzdálenosti. Kdyby se nákaza objevila na území Moravy nebo poblíž slovenských hranic, zapojit by se pravděpodobně mohly tři asanační podniky, které jsou ještě v rozumném dosahu.

Další případy by bylo možné řešit podobně jako na Slovensku a v Maďarsku. Podle Výborného by se vytipovaly lokality, kde by se pak zvířata pohřbila. Samozřejmě tak, aby to nepoškodilo podzemní vody či nezpůsobilo jinou ekologickou újmu, řekl Výborný.

Možné dopravní komplikace

Při cestování mezi Českem a Slovenskem může v důsledku opatření dojít k problémům v dopravě.

Od včerejší půlnoci čekají na hranicích Česka a Slovenska dezinfekční rámy. Zavedení čtyř přechodů s povinnými dezinfekčními rohožemi pro nákladní vozidla avizoval už ve středu Výborný.

Český svaz chovatelů masného skotu vyzval také k plošné dezinfekci vozidel i osob, jež přichází se zvířaty do styku. Ministerstvo zemědělství zvažuje zavést povinné dezinfekce při vstupu do farem.

To by se podle Výborného dotklo okresů Frýdek-Místek, Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště, Hodonín a Břeclav. V těchto okresech se totiž nachází 64 chovů, které mají více než pět kusů hospodářských zvířat.